Китайската наука и технологии постигнаха нов успех. Дълбоководният апарат Fendouzhe,

...
Китайската наука и технологии постигнаха нов успех. Дълбоководният апарат Fendouzhe,
Коментари Харесай

Китайците проучиха Марианската падина, докато предаваха на живо

Китайската просвета и технологии реализираха нов триумф. Дълбоководният уред Fendouzhe, основан в Поднебесната страна, проникна до дъното на Марианския проход, най-дълбокото записано място в Световния океан. Китайците използваха новаторска акустична връзка и изнесоха онлайн репортаж онлайн, който беше излъчен по всички държавни телевизионни канали в Китай.

Дълбоководният океански ров Марианската котловина се намира в западната част на Тихия океан и е във формата на полумесец, продължен от север на юг. Дължината на депресията е повече от 2 550 км с широчина до 69 км. Според резултатите от няколко експедиции до дъното и измервания от повърхността е разкрито най-дълбокото място на депресията - Challenger Abyss, чиято дълбочина варира от 10 000 до 10 994 метра.

Първите, които посетиха дъното на Марианската котловина през 1960 година, бяха лейтенантът от американския флот Дон Уолш и откривателят Жак Пикар. Тази година още няколко експедиции се спускат до рекордните дълбочини, като броят на хората, посетили дъното на Марианския улей, е тринадесет.

Друг забавен факт за дълбочината, е че налягането на водата е към 8 тона на квадратен инч, което е повече от хиляда пъти по-високо от атмосферното налягане. Апаратът Fendouzhe, воден от трима китайски океанавти, направи тринадесет дълбоководни гмуркания по време на експедицията, осем от които надвишаваха дълбочина от 10 хиляди метра.

Изследователите освен снимаха и излъчиха видео към океанската повърхнина, само че и следиха подводния пейзаж непосредствено през специфичен прозорец за наблюдаване. По време на експедицията бяха взети три проби от морска вода, нужни за проучване на микроорганизми, авансово разпознати на океанското дъно.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР