Картофите присъстват традиционно на нашата трапеза в различни разновидности –

...
Картофите присъстват традиционно на нашата трапеза в различни разновидности –
Коментари Харесай

Кога не трябва да ядем картофи

Картофите участват обичайно на нашата софра в разнообразни разновидности – печени, пържени, варени, смесени с други храни. Но доста хора въобще не подозират, че има болести, при които би трябвало да се откажат от картофите или най-малко да понижат потреблението им.

Според лекарите картофите са доста потребни в умерени количества. Те са източник на диетични фибри, минерали, витамини и антиоксиданти. Кореноплодното съдържа натрий и калий, които са нужни за добре координираната работа на клетките в организма. А витамините С и В6 вземат участие интензивно в имунните процеси.

И въпреки всичко, кой не трябва да яде картофи?

Те не се предлагат при хора с гастрит с намалена киселинност и при затлъстяване. С такива болести е по-добре количеството употребявани картофи да бъде до 10% от дневния банкет. Строго се не разрешават картофите за хора с диабет и с метаболитен синдром.
свързани новини19196на 24.01.2021
Популярното кореноплодно има висок хипогликемичен показател – повече от 70 единици, по тази причина не трябва да се яде и при нарушен въглехидратния метаболизъм. Понякога се среща и самостоятелна нетърпимост към картофите, което може да докара до алергични реакции. Ако казусът ви е подобен, безусловно се консултирайте с диетолог.

За предпочитане е картофите да се варят или да се подготвят на пара. Не забравяйте, че е рисково да се ядат с кората, по тази причина е добре да се откажете от този метод на подготвяне. Кората натрупва в себе си нездравословни субстанции от въздуха и почвата. Добре е да намалите потреблението на пържени картофи, тъй като те съдържат токсични субстанции и нежелани мазнини.

За да намалите до нула риска от странични резултати, помислете за няколко нюанса:

• Избягвайте зелените корени. В такива картофи се натрупва веществото соланин, което унищожава клетките и предизвиква отравяне;

• Не гответе на прекомерно високи температури, тъй като тогава в картофите остават малко потребни вещества;

• Интересувайте се от мястото и изискванията на развъждане.

Не забравяйте, че доста зависи от вашата чревна микробиота. Онези, които нямат съществени болести, метаболитни нарушавания или самостоятелни реакции, могат да ядат умерено картофи. Но въпреки всичко не трябва да се не помни, че оптималното количество без щета за здравето е 300 г два пъти седмично.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР