Камарата на строителите в България изпрати тревожно писмо до институциите,

...
Камарата на строителите в България изпрати тревожно писмо до институциите,
Коментари Харесай

Камарата на строителите с писмо до институциите: Настояваме за перо индексация в следващия бюджет

Камарата на строителите в България изпрати обезпокоително писмо до институциите, в което упорства за перо " индексация " в идващия бюджет. То е подписано от ръководителя на УС на КСБ Илиян Терзиев.

Това излиза наяве от обява на уеб страницата на Камарата.

 

Писмото е адресирано до ръководителя на Народното събрание Росен Желязков, премиера Николай Денков, финансовия министър Асен Василев и министъра на районното развиване и благоустройството Андрей Цеков.

 

Строителите изразяват и своето съществено безпокойствие от сензитивното утежняване на икономическата среда.

 

Според сектора е налице " тревожна наклонност страната да не извършва своята капиталова стратегия, оставяйки даже извънредно незадоволителните за нашето общество „ финансови разноски “ в огромната си част неусвоени. "

 

От Камарата предизвестяват, че при положение, че паниките им не срещнат схващане от страна на държавните органи, " без съмнение ще призовем всички наши членове на народен митинг. "

 

Ето и цялостния текст на писмото на КСБ:

 

Камарата на строителите в България показва своето съществено безпокойствие от сензитивното утежняване на икономическата среда, което директно визира бранша на капиталовото планиране и строителството, както и редица, свързани с него браншове на националната стопанска система. В желанието си да преодолеем отрицателните трендове, пред които сме изправени и за да заемем мястото си на първокачествен бранш на стопанската система, генериращ забележителна част от националния БВП, заявяваме нашите предпочитани претенции, които адресираме както до българския законодател, по този начин и до изпълнителната власт:


На първо място, настояваме за дейно, всеобхватно, заслужено и законосъобразно използване на наредбите на настоящото законодателство, регламентиращо смяната на цените по договорите за строителство, предоставени по реда на Закон за обществените поръчки /т. нар. индексация/. Не са загадка несъвършенствата в тази област, както на нормите на Закон за обществените поръчки, по този начин и на Постановление на Министерски съвет №290 от 2022 година, само че даже и посочените нормативни актове не се ползват съответно от възложителите, които, базирайки се на субективни „ инструкции “, дадени от административни органи, постановяват многочислени нестимулирани и незаконни отводи. В тази връзка, настояваме за незабавна смяна на съответната нормативна уредба, в синхрон с опита на европейски страни, приложили заслужено и дейно индексирането на договорите със своите строители. Освен това, считаме за безусловно належащо издаване на законосъобразни и единни инструкции от страна на централната власт, адресирани до възложителите на публични поръчки в строителството, които да преодолеят разнообразната и незаконосъобразната процедура. Най-сетне, настояваме в идващия бюджет на Република България да бъде обособено настрана перо „ индексация “ което ще спомогне за действителното и транспарантно използване на процеса на поправяне на цените по договорите.


На второ място, налице е тревожна наклонност в последните години, страната да не извършва своята капиталова стратегия, оставяйки даже извънредно незадоволителните за нашето общество „ финансови разноски “ в огромната си част неусвоени. Това въздейства негативно както на комфорта и качеството на живот на всички жители, по този начин и на развиването на редица браншове, включително и строителството. По тази причина, показваме твърдото си мнение, че е извънредно належащо да се планува доста увеличение на размера на финансовите разноски на публичните възложители, както и да се основат гаранции за действителното реализиране на капиталовите им стратегии. Това следва да откри и отражение във всички планови и програмни документи на национално и локално равнище /вижте и съответните разпореждания на Закон за устройство на територията и ЗРР/.


На трето място, отчитаме тревожна наклонност в развиване на законодателство, създаваща дисбаланс сред правата и отговорностите на страните по договорите за публични поръчки, който е в интерес на възложителите. Пример за това е предлагането за смяна в Закон за обществените поръчки, предвиждащо отпадане на застрахователните принадлежности /т. нар. „ бондове “/ като форма на гаранция за осъществяване за положително осъществяване на договорите за строителство. Чрез безусловно несъстоятелни и погрешни причини се прави опит да се пренебрегва един финансов инструмент, сполучливо работещ както у нас, по този начин и в стотици страни по света. Това е единствено един от образците за това, по какъв начин администрацията се пробва да си направи „ живота по-лесен “, само че за сметка на изпълнителите по договорите за публични поръчки. Настояваме, както за опазване на застраховките като инструмент за гарантиране на положителното осъществяване на контракти по Закон за обществените поръчки, по този начин за преустановяване на описаната по- горе законодателна процедура.


Отново, отчитайки нежеланото понастоящем положение на Закон за обществените поръчки, установяваме, че въпросният нормативен акт по никакъв метод не регистрира спецификата на договорите за възлагане на СМР, като по подобен метод прави изключително мъчно тяхното осъществяване, което вреди както на изпълнителите, по този начин и на ползите на цялото общество. По тази причина, настояваме за законодателни промени, свързани с използване на положителните практики на Международната федерация на инженерите- консултанти /FIDIC/ при подписване на договорите за планиране и строителство. Необходимо е на равнище централна изпълнителна власт да бъдат създадени и типови контракти, които да възпроизвеждат правилата, залегнали в цялата палитра от книги на интернационалната федерация.


Не на последно място, анализът на процедурите по възлагане на публични поръчки с предмет строителство, демонстрира че редица възложители редовно нарушават наредбите на Закона за камарата на строителите /ЗКС/ и по-специално, на условието му избрани градежи и типове СМР да се извършват от строители, които са регистрирани /вписани/ в Централния професионален указател на строителите /ЦПРС/. В документите по възлагане на публични поръчки това условие към изпълнителите не е отразено. Освен несъгласието със закона, тази процедура води до накърняване на публичния интерес за реализиране на първокласен и безвреден строителен артикул, както и до основаване на забележителен „ сив бранш “ в строителството. Именно битката с тази наклонност и изваждане на целия строителен отрасъл „ на ярко “ е един от основните цели на КСБ, само че следва да се трансформира и във значима цел на българската страна.
Най- сетне, отчитайки първостепенното значение на строителството за цялото наше общество, настояваме, в разговор с способените държавни органи, за разработване на тактика, предвиждаща пакет от ограничения /финансови, обществени и административни/ за преобразяване на строителния бранш в предпочитан бранш в идващите 10 години.


Считаме изложби пакет от нашите претенции за изцяло нужен, реален и генериращ положителен резултат освен за строителите, само че и за цялата страна. В случай, че те не срещнат схващане от страна на държавните органи, заявяваме, че без съмнение ще призовем всички наши членове на народен митинг.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР