kaldata.comБългарин и руснак решиха 50-годишен проблем в математиката, който може

...
kaldata.comБългарин и руснак решиха 50-годишен проблем в математиката, който може
Коментари Харесай

Българин и руснак решиха 50-годишен проблем в математиката, който може да доведе до революция в технологиите

kaldata.com

Българин и руснак взеха решение 50-годишен проблем в математиката, който може да докара до гражданска война в технологиите

Александър Стойчев, доцент по електронно и компютърно инженерство в Държавния университет на Айова, дружно с неговия докторант Владимир Сухой, съумяха да доближат до решение на мистерия в математиката на повече от половин век. Решението, може да докара само че създаване на напълно нови цифрови приложения и програмен продукт, които да променят визиите, които имаме през днешния ден.

Постижението идва след неотклонен труд на двамата учени през последните три години, в непрестанно търсене на нов логаритъм, който да прави противоположната интервенция на бързото превръщане на Фурие. Благодарение на него всеки ден милиарди хора по целия свят могат да употребяват електронните услуги – да гледат и слушат видео и музика, пренасяни по интернет.

Обратната бърза промяна на Фурие IFFT-inverse fast Fourier transform), дружно с FFT (fast Fourier transform), съставлява фундамента на цифровия сигнал. През 1965 година е създадена по-универсалната и систематизирана версия, наречена промяна на chirp-z, само че до момента нямаше назад решение за нея.
В продължение на половин век никой не съумява да откри решение на логаритъма за противоположната интервенция.
Задачата разсънва любознанието на доцент Стойчев и Владимир Сухой и те сплотяват старания в намирането на логаритъм за противоположната промяна.

Алгоритъмът за назад chirp-z превръщане на Александър Стойчев и Владимир Сухой, наименуван ICZT (inverse chirp z-transform), е показан в публикация, оповестена в списание Scientific Reports.

В своето проучване, двамата учени правят оценка модификациите, които усъвършенстват неговата числена непоклатимост за подмножеството от пространството на параметрите. Принципът на работа на тази двойка логаритми може да се съпостави с действието на система от две призми, където едната разделя светлината в пъстър диапазон, а втората я преобразува назад в бяла.

Така логаритъмът на Стойчев и Сухой извежда изхода на CZT (алгоритъмът на FFT) назад към своя вход, като подхожда на изчислителната трудност или скорост на втория, тъй че да може да се употребява с експоненциално разпадащи се или възходящи честотни детайли, за разлика от CZT, за което е тестван за числова акуратност.

Това е огромен теоретичен пробив.

„ Научното изобретение ще докара до пренаписването на учебниците и лекционните курсове в региона на цифровата обработка на сигнали “, се споделя в прессъобщението за откритието на Американския университет в България (АУБ).

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУК
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР