Кадровият проблем, а не финансовият, е сериозният в системата на

...
Кадровият проблем, а не финансовият, е сериозният в системата на
Коментари Харесай

Пари има, няма медици да лекуват коронавируса

Кадровият проблем, а не финансовият, е сериозният в системата на опазването на здравето ни. Пари за лекуване има, средствата в НЗОК ще стигнат, настоя пред Българска национална телевизия доктор Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК.

"В системата има доста празни кревати, първоначално в борбата с COVID-19 печелихме време - оборудвахме лечебните заведения с инсталация, с кревати, с медикаменти. Въпросът е в този момент да не се препълват интензивните браншове. Кадрите са по-големият проблем, над 300 здравни чиновници - лекари, медсестри и различен личен състав са инфектирани, а някои би трябвало да ги смени. Трябва тези хора да бъдат подтиквани, тези 1000 лв. трябваше да бъдат раздавани на повече хора, тъй като се оказа, че огромна част от инфектираните медици са прихванали вируса при контакта им с пациентите ", означи той.

Д-р Кокалов разгласи, че Касата няма характерна пътека за лекуването на ковид, а такава за белодробни болести - пневмонии.

"Поради тази причина, когато не е усложнената обстановката с даден пациент, тя върви по тази пътека, която е в границите на 600 лв., само че когато се усложни и се потвърди, че е било належащо и други ограничения, се дават още пари. Парите на касата за всяка една пътека не стигат. Болните от COVID-19 в една част са заболели и от други съпътстващи болести, само че с цел да може да се обзет всички болести, с които те влизат - диабет, сърдечно-съдови и други, няма по какъв начин да му спрете медикаментите. Това значи, че вие харчите повече и от там идва в действителност харченето - не при характерното лекуване, а по-скоро симптоматичното, което е за съпътстващи болести ", пресметна специалистът.

По думите му нямат право лечебните заведения да желаят PCR проби на всеки, който влиза за лекуване в болница.

"Знам, че има такива сигнали, по тази причина считам, че не е належащо това да се прави. Разбира се, в случай че има данни за инфекциозен развой и данни за COVID-19, тогава да се прави подобен тест и той да се заплаща от касата, тъй като навсякъде не може на всеки ", настоя Кокалов.

Той регистрира, че в НЗОК са постъпвали сигнали за нарушавания при разходването на средства за лекуването на ковид.

"Няма по какъв начин да се управлява всеки доктор, да се съблюдават разпоредбите. Периодически, при надзор от касата и от здравното министерство, се хващат някакви случаи, само че не не считам, че се източва касата ", безапелационен бе доктор Иван Кокалов.

Членът на Надзорния съвет на НЗОК не счита, че у нас има втора вълна на заразяване с подлата болест.

"Преди всичко този напредък се дължи на това, че хората се успокоиха и по-недисциплинирано се отнасят. Контролът по границите ни би трябвало да бъде засилен ", настоя той и даде образец с служащи от кланицата в Германия, които са се завърнали у нас.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР