Жан-Клод Юнкер Високопарният език е основна черта на речите на

...
Жан-Клод Юнкер Високопарният език е основна черта на речите на
Коментари Харесай

Речта на Юнкер: Духа ли отново вятърът в платната на Европа или това са само федералистки фантазии?


Жан-Клод Юнкер

Високопарният език е съществена линия на речите на ръководителя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Неговото трето слово за положението на Съюза не бе по-различно, само че този път упоритостта му може да помогне за усмиряване на напрежението сред новите и старите страни членки, разяснява в четвъртък немската организация ДПА – една от многото европейски медии, които през днешния ден проучват главните моменти в речта и възможностите на изложените от Юнкер хрумвания.

" Вятърът още веднъж духа в платната на Европа ". Това бе посланието на ръководителя на Европейската комисия към цялостната зала на Европейския парламент. След като оглави Европейска комисия преди три години, Юнкер бе заставен неотложно да превключи на режим " ръководство на рецесии ": гръцката финансова рецесия, бежанската рецесия от 2015 година и решението на Англия да напусне блока станаха мотив Брюксел и европейските столици да потънат в бездънен размисъл.

Мнозина започнаха да се питат дали съюзът ще се резервира. Затова тазгодишната тирада бе отлична опция за Юнкер да изложи една по-положителна и по-малко мрачна визия за бъдещето на Европейски Съюз, отбелязва ДПА.

А и беше високопарна. Юнкер прикани всички страни членки на Европейски Съюз да вкарат еврото и за европейска версия на Международния валутен фонд. Той сподели още, че има намерение да предложи да бъдат проверявани всички задгранични вложения, идващи вън от съюза.
" И в положително, и в неприятно, в никакъв случай не съм губил моята обич към Европа ", сподели Юнкер в една тирада, изпълнена с възторг.

Засега обаче наподобява неразбираемо дали на любовта на Юнкер ще бъде отвърнато с реципрочност.

Присъдата на Петер Клепе: " Има доста федералистки мечти. "

Цитираният от ДПА Петер Клепе е шеф на брюкселския офис на мозъчния концерн " Отворена Европа ".

" Речта не регистрира какво се случва в доста страни ", споделя той, правейки ангажимента, че въпреки доста хора да не са безусловно антиевропейски настроени, те усещат, че " блокът има несъразмерни упоритости и би трябвало да бъде по-скромен ".

Въпреки че Юнкер не загатна поименно Китай, плануваната от него мярка може да е отговор на общите безпокойства в Германия, Франция и Италия, че китайските вложения в Европа вършат тези в противоположна посока да наподобяват оскъдни.

Трите страни бързо приветстваха проектите на Юнкер:

" Предложенията на Европейската комисия защищават честната конкуренция в Европейски Съюз и също обезпечават по-добра отбрана против придобивания на компании, които не дават отговор на пазарните правила ", сподели в изказване немският министър на стопанската система Бригите Циприс. " Необходимо е да попречим на други страни да извлекат преимущество от нашата неприкритост, с цел да прокарат своите индустриални ползи ", продължи тя.

За френския министър на стопанската система Брюно Льо Мер това предложение е единствено началото.
Планът е " значима първа стъпка в посока по-честна конкуренция и идентични условия на световно ниво ", сподели той в изказване.

Клепе обаче предизвестява против този тип " протекционистки " метод и счита, че " страните, които желаят да влагат в Европа, би трябвало да бъдат посрещани с добре пристигнали, а не ограничавани ".

" Трябва да обръщаме внимание на ползите на европейските консуматори, а освен на експортьорите - и това значи да осигурим допустимо най-голяма конкуренция и избор ", аргументира се той пред ДПА.

Призивът на Юнкер в последна сметка всички страни от Европейски Съюз да се причислят към еврозоната бе отритнат от високопоставени представители на християндемократическия блок на немския канцлер Ангела Меркел, както вкъщи, по този начин и в Страсбург.

Маркус Фербер, заместник-председател на комисията на Европейския парламент по икономическите и паричните въпроси, предизвести, че " присъединението не би трябвало да бъде налагано с политическо решение ".

" Примерът на Гърция сподели какво може да се случи, когато икономическите действителности биват подценявани поради политическо престарание и присъединението към еврозоната получава безгрижно зелена светлина ", означи той.

Маркус Зьодер, министърът на финансите на немската провинция Бавария, отиде още по-далеч:

" Това е неправилното предложение в неправилния миг ", сподели той пред немския вестник " Велт ", допълвайки, че концепцията България и Румъния да станат част от еврозоната е неуместна.

Обръщане към Централна и Източна Европа

Но до момента в който някои отхвърлят речта на Юнкер като нереалистична изразителност, други виждат в нея превръщане към Централна и Източна Европа във време на напрежение сред Брюксел, от една страна, и Варшава, Будапеща и Прага, от друга, за това по какъв начин да бъде прилагано законодателството на Европейски Съюз.

" Той говореше против една диференцирана и на доста скорости Европа, която наподобява е наклонност в европейски столици ", споделя пред ДПА Даниела Шварцер, шефът на изследователския институт към Германския съвет за външни връзки.

" В доста столици диференциацията наподобява бързо решение на проблемите. Намирам за забавно, че (Юнкер) се разгласи много мощно против нея, само че освен на концептуално ниво, в действителност той сподели какво би трябвало да се случи ", отбелязва Шварцер, визирайки апела му Хърватия, Румъния и България да бъдат включени в Шенгенското пространство и да бъде разширена еврозоната.

Така че въпреки да наподобява малко евентуално Европейски Съюз да е подготвен да " опъне корабните платна " и да стартира амбициозни интеграционни планове, речта на Юнкер може да е помогнала за възобновяване на чувството за единение и обща цел.

Засилване на интеграцията

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер употребява годишната си тирада за положението на съюза, с цел да предложи серия от промени на Европейски Съюз, целящи на първо място усилване на интеграцията и избягването на " Европа на две скорости ", разяснява английският в. " Индипендънт ".

Изданието подчертава и върху думите на Юнкер, че България и Румъния би трябвало да се причислят неотложно към шенгенското пространство за свободно придвижване в Европейски Съюз.

Освен разширението на Шенген, Юнкер предложи и дейности, които да насърчат всички членове на Европейски Съюз да одобряват еврото. За тази цел би трябвало да бъде основана стратегия, която да обезпечи механически и финансова помощ на искащите.

Части от шенгенското съглашение обаче бяха краткотрайно анулирани през последните години. Някои страни върнаха краткотрайно контрола по границите, за справяне с миграционната рецесия, отбелязва в. " Индипендънт ", представен от Българска телеграфна агенция.

Друга значима промяна, препоръчана в речта на Юнкер, беше сливането на позициите на ръководителя на Европейската комисия и Европейския съвет. Според Юнкер " Европа ще е по-лесна за схващане, в случай че на кормилото на кораба има единствено един капитан ", показва изданието, само че предизвестява, че такова предложение ще срещне съпротивата на някои страни членки, които считат ръководителя на Съвета за представител на техните ползи против тези на Комисията.

Годишната тирада на Юнкер беше видимо по-приповдигната от речта му преди година, отбелязва и в. " Гардиън ". Това евентуално се дължи на икономическия напредък, надхвърлил този на Съединени американски щати, и безработицата, която доближи най-ниското си ниво от девет години насам.

Председателят на Европейска комисия упорства, че блокът би трябвало да се възползва от този миг за въвеждането на промени, отбелязва изданието. Юнкер желае основаването на европейски защитителен съюз до 2025 година и заяви за основаването на европейска организация за киберсигурност, само че отхвърли опцията за присъединение на Турция към Европейски Съюз в обозримото бъдеще, акцентира изданието.

Сложността на Европейски Съюз е пословична

Плановете на Юнкер за опростяване на комплицираната управническа конструкция на Европейски Съюз са евентуално най-дръзкото предложение в речта му пред Европейския парламент - може на доктрина да отстранен заеманата от самия него служба в интерес на Доналд Туск, написа в. " Ню Йорк таймс ".

Сложността на Европейски Съюз е пословична. Наличието на голям брой институции без обединен водач кара мнозина да се чудят кой е отпред - или да спекулират, че Германия, най-голямата стопанска система в Европейски Съюз, в действителност управлява нещата, отбелязва американското издание.

Сегашната конструкция на блока, която отразява постепенната му еволюция, способства за това, което откривателите назовават " недостиг на народна власт " - възприятието, че служителите и структурите в Брюксел не дават отговор пред елементарните хора, акцентира в. " Ню Йорк таймс ". Юнкер наподобява обръщаше внимание на тази рецензия, когато предложи Европейска комисия и Европейският съвет да имат един водач.

Европейски Съюз се възвръща от остри рецесии

Насоченият към бъдещето взор на Юнкер отразяваше значително най-малко частичното възобновяване от няколко остри рецесии - в това число миграцията от Близкия изток и Африка, решението на Англия да напусне блока и възхода на крайнодесните сили, написа американското издание.

От изключително значение е известието, че Европейски Съюз скоро ще стартира обхватни търговски договаряния с Австралия и Нова Зеландия, акцентира в. " Ню Йорк таймс ".

Те може да се конкурират с английските старания за подписване на търговски съглашения с сътрудниците си от Общността на нациите, към които Лондон се стреми, до момента в който се приготвя да напусне Европейски Съюз.

Забележката на Юнкер, че Европа би трябвало да направи повече за отбрана на стратегически браншове като защитата, е де факто отговор на апелите на Германия, Франция и Италия да се попречи на китайски компании да получават европейски технологии, отбелязва изданието.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР