Изпращат законопроекта за карта „Българин“ до всички парламентарни групиНа територията

...
Изпращат законопроекта за карта „Българин“ до всички парламентарни групиНа територията
Коментари Харесай

ВМРО: В Украйна живеят 500 хиляди българи, те трябва да са държавен приоритет в момента

Изпращат законопроекта за карта „ Българин “ до всички парламентарни групи
На територията на Украйна, в която сега се водят действителни военни дейности, живеят близо 500 хиляди българи. Към момента не виждаме никаква угриженост и държавни задължения към техния живот и здраве, обявиха в декларация от Вътрешна македонска революционна организация:

Ето за какво във връзка със почналите военни дейности на територията на Украйна и действителната заплаха за живота и здравето на близо половин милион българи, които живеят на територията на страната, се обръщаме към всички парламентарни групи в 47-ото Народно заседание с апел да одобряват незабавно карта „ Българин “. Това е извънредно необходимо в актуалната интернационална конюнктура. Документът ще даде опция на всички хора, които имат български корени, само че заради условието на украинското законодателство нямат българско поданство, да обитават, учат и работят безпроблемно на територията на Р България.

Прилагаме законопроекта с претекстовете и оценки на риска и въздействието, който изготвихме в 44-тото Народно събрание и който за жалост, мина единствено на първо четене, като подготвен вид, който да бъде импортиран в деловодството.

Неслучайно от години приказваме какъв брой е значимо да бъде дадена тази юридическа опция, която е и тип поръчител за сигурността на събратята ни в Украйна и Молдова. За страдание останахме нечути, а през днешния ден тази стъпка към този момент е витално значима.

Прилагаме законопроекта:

ДО

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕДСЕДАТЕЛ,

На съображение член 87, алинея 1 от Конституцията на Република България и член 76, алинея 1 от ПОДНС внасяме законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските персонални документи с претекстове към него и предварителна оценка на въздействието, според методологията – приложение към ПОДНС.

Молим законопроектът да бъде показан за разглеждане и гласоподаване според открития ред.

ВНОСИТЕЛИ:

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ

(Обн., Дъждовни води, бр. 93 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 53, 67, 70 и 113 от 1999 година, бр. 108 от 2000 година, бр. 42 от 2001 година, бр. 45 и 54 от 2002 година, бр. 29 и 63 от 2003 година, бр. 96, 103 и 111 от 2004 година, бр. 43, 71, 86, 88 и 105 от 2005 година, бр. 30, 82 и 105 от 2006 година, бр. 29, 46 и 52 от 2007 година, бр. 66, 88 и 110 от 2008 година, бр. 35, 47, 82 и 102 от 2009 година, бр. 26

и 100 от 2010 година, бр. 9 и 23 от 2011 г.; Решение № 2 на Конституционния съд от 2011 година - бр. 32 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 55 от 2011 година, бр. 21, 42 и 75 от 2012 година, бр. 23 и 70 от 2013 година, бр. 53 от 2014 година, бр. 14, 79 и 80 от 2015 година, бр. 33, 81, 97 и 101 от 2016 година, бр. 85 и 97 от 2017 година, бр. 14 и 24 от 2018 година и бр. 1, 12, 17, 24 и 34 от 2019 г.)
1 В член 3:Създава се нова алинея 4 със следното наличие:
„ (4) картата на разположение от български генезис удостоверява самоличността и правото на престояване на територията на Република България, както и други права, категорично планувани със закон. “
Досегашната алинея 4 се преномерира и става ал.5§2 В чл.4:Създава се нова ал.2 със следното наличие:
„ (2) Лице от български генезис, което не е български жител има право да му бъде издадена карта на разположение от български генезис, по реда и при съблюдаване на изискванията, планувани в този закон. “
Досегашните ал.2, ал.3 и ал.4 се преномерират и стават надлежно ал.3, ал.4 и ал.53 В член 13 се основава нова ал.4 със следното наличие:
„ (4) На лица от български генезис, които не са български жители, може да бъде издадена карта на разположение от български генезис. “
4 В чл.18:
Създава се нова ал.2 със следното наличие:

„ (2) Заявлението за издаване на карта на разположение от български генезис съдържа следните персонални данни:
имената;дата на раждане;място на раждане;пол;гражданство;цвят на очите;ръст;семейно положение;номер на различен документ за самоличност;телефон за връзка; “5 В чл.19 се основава нова ал.4 със следното наличие:
„ (4) Имената и месторождението на лицата от български генезис в картата на разположение от български генезис се изписват на български език. “
6 Създава се глава четвърта „ а “ със следното название:
„ Глава четвърта „ а “

КАРТА НА ЛИЦЕ ОТ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД
7 В глава четвърта „ а “ се основава „ Раздел I. “ с название „ Общи положения “8 Създават се нови член 54а – 54в със следното наличие:„ Чл.54а (1) Картата на разположение от български генезис може да бъде издадена на разположение, което няма българско поданство, само че българският му генезис е открит с документите по член 3 от Закона за българите, живеещи отвън Република България и има издадено уверение за български генезис от Държавната организация за българите в чужбина.
(2) Картата на разположение от български генезис е годна единствено за територията на Република България за събитията, планувани в чл.3, ал.4

(3) Всеки собственик на картата има право да влиза и напуща страната, без да е належащо издаването на виза за това.

(4) От момента на издаване на картата, лицето от български генезис придобива право на непрекъснато престояване в Република България. За членовете на фамилията му се ползва чл.59, ал.2,т.2а.

(5) Картата на разположение от български генезис дава право на достъп до пазара на труда при изискванията, открити за българските жители. “
„ Чл.54б (1) Всяко лице от български генезис, което не е български жител може да има единствено една карта на разположение от български генезис.
(2) картата на разположение от български генезис е със период на годност 10 години, като след приключването му може да бъде преиздавана. “
„ Чл.54в Контролът по съблюдаване на режима за прилагане на картите на лица от български генезис се реализира от органите на Министерството на вътрешните работи. “9 В глава четвърта „ а “ се основава „ Раздел II. “ с название „ Данни, съдържащи се в картата на разположение от български генезис “10 Създават се нови член 54г и 54д със следното наличие:Чл. 54 г Картата на разположение от български генезис с изключение на данните по член 18, ал.2 съдържа и:снимка на притежателя;единен цивилен номер;номер на картата;дата на издаване;дата на приключване на валидността;орган на министерството на вътрешните работи, издал картата;Чл.54 д Единният цивилен номер на разположение от български генезис се основава от Главна Дирекция ГРАО на Министерство на районното развиване и благоустройството по служебно отправено искане от органа на Министерство на вътрешните работи, който издава картата на разположение от български генезис.11 В глава четвърта „ а “ се основава „ Раздел III. “ с название „ Ред за издаване на карта на разположение от български генезис “12 Създават се нови чл.54 е – 54й със следното наличие:„ Чл. 54е (1) Карта на разположение от български генезис се издава по заявление, подадено персонално до съответния орган на Министерството на вътрешните работи или посредством дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина.
(2) Заявление за издаване на карта на лица от български генезис, които са малолетни или сложени под цялостно забраняване, се подава от техните родители или настойници.

(3) Заявление за издаване на карта на разположение от български генезис, което е малолетно или сложено под лимитирано забраняване се подава персонално, в наличието на родител или настойник, който поставя автограф в заявката. “
Чл.54 ж Към заявката наложително се ползват:Удостоверение за български генезис, издадено от Държавната организация за българите в чужбина;Писмен документ, публикуван от съответният способен орган, с който се удостоверява събитието, че лицето не е осъждано на отнемане от независимост за осъществено съзнателно престъпление;Удостоверение за раждане за лица под 18 години;Копие от националният документ за идентичност на лицето от български произход;Снимки по образец;Чл.54 з (1) Когато събитията по чл.54 ж, т.1 и 2 са налице, картата на разположение от български генезис се издава в период от 30 дни от датата на подаване на заявлението;
(2) Когато заявката за издаване на картата е подадено в консулски или дипломатически представителства в чужбина, срокът за издаване е 90 дни.
Чл. 54 и За приемане на карта на разположение от български генезис се ползват надлежно чл.31 а, ал.4 - ал.6.Чл.54 й (1) Обявяват се за невалидни картите на лица от български генезис:Придобили българско гражданство;Заявили, че картата е изгубена, открадната или унищожена;Чиято карта е с изминал период на валидност;Които имат смяна в персоналните данни, посочени в картата;Които са починали;
(2) Невалидността се афишира от органа, издал картата на лицето.

(3) Лицата са длъжни да върнат картите на разположение от български генезис на органа, който ги е издал, в тримесечен период след приключване на тяхната годност или отпадане на основанието за тяхното издаване или прилагане.

13 В спомагателните разпореждания в §1 се основава нова т.22 със следното наличие:

„ т. 22. Лице от български генезис е лице, отговарящо на условията по член 2 от Закона за българите живеещи отвън Република България, на което въз основа на документите по член 3, алинея 1 от Закона за българите живеещи отвън Република България е издадено уверение за български генезис от Държавната организация за българите в чужбина. “

14 В преходните и заключителни разпореждания се вършат следните допълнения:
В Закона за чужденците в Република България се вършат следните промени:
1.1 В чл.2, ал.1 В края на изречението, точката се заличава и се прибавят думите: “или не има карта на разположение от български генезис “.

1.2 В чл.25, ал.1, т.1 точката и запетаята се заличават, слага се запетая и се прибавят думите: „ когато не има карта на разположение от български генезис “.
В Закона за трудовата миграция и трудовата тегоба:
2.1 В чл.1 се основава нова ал.4 със следното наличие:

„ (4) Този закон не се ползва за лицата, притежаващи карта на разположение от български генезис, които във връзка с достъпа до пазара на труда имат правата на българските граждани; “

2.2 В чл.8, ал.2, т.1 се променя по този начин:

„ т.1. лица от български генезис, които не имат карта на разположение от български генезис – до приемане на позволение за непрекъснато престояване. “

ВНОСИТЕЛИ:

МОТИВИ

към плана на Закон за изменение и допълнение на Закона за българските персонални документи

Предлаганите промени в ЗБЛД имат за цел да вкарат характерна категория персонални документи с удостоверяваща и оправомощаваща функционалност, осъществяваща се в границите на прецизно написана процедура, с изтъкване на изискванията по издаването им, периода на тяхната годност, правата и отговорностите, които се дават на притежатели им, основанията за тяхното прекратяването, както и държавните органите, ангажирани в този развой.

Следва да се означи, че сходна самодейност съществува в редица други страни, като част от напъните им, ориентирани към опазване и одобряване на националната принадлежност на представителите на техните исторически или модерни емигрантски общности, посредством даването на тези лица на избран набор от съществени права – трудови, просветителни, обществени и други по силата не на поданство, а на потвърден генезис и владеене на подобен персонален документ. Като работещи образци в това отношение могат да бъдат посочени Полша и Гърция, в които понастоящем има такива карти.

Създаването на карта на разположение от български генезис, цели от една страна да се даде правна наредба на планувания с плана специфичен статут на лицата, принадлежащи към българските исторически общности, които са родени отвън територията на Република България, както и на тези, които са родени тук, само че са напуснали страната, като част от така наречен „ икономическа емиграция “ и понастоящем са непознати жители, само че които заради законодателна възбрана на своята страна не могат да имат двойно поданство и надлежно да имат българско такова. По силата на своя по-особен статут, тези лица следва да могат да получат редица удобства, свързани с влизането си, престоя, обществения си статус, присъединяване на пазара на труда и образованието си в България, което би се постигнало с въвеждането на такава нормативна опция.

От друга страна препоръчаната смяна следва да способства за разрешаването на редица настоящи проблеми, свързани с възходящата демографска рецесия и търсенето на способи на държавно равнище за нейното превъзмогване, както и с дефицита на работна ръка на пазара на труда, като дълготрайно решение на съществуващата липса на подобаващи ниско и високо квалифицирани фрагменти, свиващата се работна мощ и мъчно работещ стопански бранш.

По отношение на процедурата, планувана за издаване на карта на разположение от български генезис, следва да се означи, че тя е сходна с тази за издаване на персоналните документи на българските жители, което е в посока улеснение на органите, които следва да се ангажират с нейното реализиране. Императивно са посочени изискванията, на които следва да дава отговор всеки претендент, а точно да е „ лице, което няма българско поданство, само че българският му генезис е открит с документите по член 3 от Закона за българите, живеещи отвън Република България и има издадено уверение за български генезис от Държавната организация за българите в чужбина. “ Изискването на форма за засвидетелствуване на заявения генезис е правна гаранция против злоупотреби и незаконосъобразно издаване на такива документи. Друга сериозна гаранция е вменената със законопроекта контролна функционалност на органите на Министерство на вътрешните работи по съблюдаване на режима за тяхното прилагане. В спомагателните разпореждания на плана на закон се вкарва и легално определение за лице от български генезис, като част от цялостната идея на препоръчаните промени и тяхното дейно инкорпориране в ЗБЛД.

ВНОСИТЕЛИ:

ПРЕДВАРИТЕЛНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
Основания за законодателната самодейност
Предлаганата смяна ще вкара съществуването на нов документ, извънредно нужен за жителите от български генезис, които нямат българско поданство или са го изгубили заради възбрана за двойно такова, притиснати от стопански условия. До в този момент в българското законодателство този проблем не е регламентиран и въвеждането на тази правна рамка ще запълни празнина в закона, засягаща голям брой българи. А с превъзмогването на този проблем ще се решат и други такива, като дефицита на високо и ниско квалифицирана работна ръка, превъзмогване на демографската рецесия, понижаване на административната тежест и други След приемането на предлаганата смяна ще се улесни престоя на заинтригуваните лица на територията на Република България и ще им се подсигуряват ползите и правата.
Заинтересовани групи
Инициативата ще засегне директно всички лица от български генезис, които не са родени на територията на Република България и лицата, които заради законови забрани са били принудени да се откажат от българско поданство и с това са лишени от голям брой права. Косвено заинтригувано от смяната цялото българско общество.

III. Анализ на разноските и изгодите

Законопроектът не планува директни разноски както за страната, по този начин и за заинтригуваните лица, с изключение на таксите, нужни за издаването на документа.

1. Административна тежест и структурни промени

С приемането на законопроекта не се плануват административни промени като закриване, обединение или основаване на нови административни структури. Не се планува и въвеждане или изменяне на регулаторни режими и такси.
Въздействие върху нормативната база
Законопроектът планува непосредствена смяна в Закона за трудовата миграция и трудовата тегоба и Закона за чужденците в Република България.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР