Изостря се напрежението между Чехия и Русия. След като Прага

...
Изостря се напрежението между Чехия и Русия. След като Прага
Коментари Харесай

Взривът е трябвало да се случи в България, а не в Чехия

Изостря се напрежението сред Чехия и Русия. След като Прага изгони 18 съветски дипломати, обвинени в шпионаж, Москва отговори с реципрочна мярка и изгони 20 чешки дипломати. Преди това Чехия упрекна Русия за взривяването на склад с муниции във Врбетице през октомври 2014 година. Според чешките медии атентатът против склада е бил осъществен, с цел да се предотврати договорка, в която е взел участие българският търговец на оръжие Емилиян Гебрев. Да напомним, че през 2015 година против Гебрев беше осъществен опит за ликвидиране.
Още по тематиката
" Гебрев е считал да достави чешките муниции на Украйна "

Разследващото издание " Респект " написа, че Гебрев е считал да достави чешките муниции на Украйна. А съгласно чешкия портал seznamzpravy.cz, доставката може да е била предопределена и за размирен групи в Сирия.

Според събеседник на Чешкото радио, преди гърмежа Гебрев е бил платил боеприпасите и даже е бил почнал да ги извозва. Чешкият министър председател Бабиш също сподели, че боеприпасите към този момент са били платени. А чешкият вицепремиер Ян Хамачек съобщи, че първичният проект бил боеприпасите да бъдат взривени едвам след превозването им в България.

При тежките детонации в склада за муниции във Врбетице през 2014 година починаха двама души. Сега чешкият министър председател Бабиш оповести " основателното подозрение ", че в случая са били забъркани сътрудници на съветското военно разузнаване ГРУ и назова този факт " безподобен и абсурден ".

Отряд номер 29155

Под подозрение попада най-много печално известното поделение на ГРУ номер 29155. Чешкият министър на вътрешните работи и краткотрайно изпълняващ длъжността министър на външните работи Ян Хамачек заяви, че съгласно полицията във взривяването на склада са взели участие съветските секрети сътрудници Александър Мишкин и Анатолий Чепига. За тях се знае, че са имали съветски паспорти, издадени на имената Александър Петров и Руслан Боширов, а по време на престоя си в Чехия сред 11 и 16 октомври 2014 година са употребявали също по този начин паспорти на името на молдовския жител Николай Поп и на жителя на Таджикистан Руслан Табаров.

" Радио Прага " цитира Хамачек и с припомнянето, че след атентата против двойния сътрудник Сергей Скрипал и щерка му Юлия е станала известна активността на същите двама души за съветските секрети служби. Тогава няколко експертизи откриха, че против Скрипал е действано с съветската отрова Новичок, само че Москва отхвърли присъединяване в опита за ликвидиране.

Най-тежкият спор от десетилетия

Сегашният спор сред Прага и Москва е най-тежкият след 1989 година. Руското Министерство на външните работи съобщи, че била разрушена основата на естествените връзки сред двете страни. Съединени американски щати, Англия и други държави-членки на НАТО поддържаха Чехия, а френският президент Еманюел Макрон съобщи, че в връзките с Русия би трябвало да се прокарат отчетливи червени линии, чието прекрачване да води до наказания против Москва.

Чешкото държавно управление държи НАТО и Европейски Съюз в течение, а тематиката влиза и в дневния ред на срещата на външните министри от Европейски Съюз. Както е известно, през последните месеци връзките сред Русия и страните от НАТО и Европейски Съюз съществено се утежниха. В центъра на напрежението беше опитът да бъде токсичен (също с Новичок) съветският опозиционен политик Алексей Навални, а през последните седмици - съсредоточаването на съветски войски по границата с Украйна.

В тази връзка да напомним, че през последните месеци България също реагира на шпионски опити от страна на Москва и на два пъти изгони съветски дипломати, на което Русия отговори с реципрочни ограничения.

Статията е оповестена
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР