Три решаващи въпроса, от които сега зависи войната в Украйна
Интервю на АРД с военния специалист Нико Ланге.
Как оценявате последните триумфи на украинците в тяхната контраатака – най-много в южна посока?
Нико Ланге: Това е доста значимо и значимо развиване. През първите осем седмици от контранастъплението Украйна изпитваше огромни компликации, защото съветската отбранителна тактика беше доста ефикасна. През последните четири седмици обаче украинците съумяха да осъществят пробив - без значение от всички минни полета и отбранителни уреди. Пробита е първата съветска отбранителна линия, а отчасти и втората - най-много в посока към Вербове, т.е. източно от Роботине.
Благодарение на тези пробиви Украйна към този момент има повече благоприятни условия. Тя може да се насочи на изток или на юг. Това, несъмнено, слага пред Русия една алтернатива, тъй като е нужно да реши къде да бъдат вкарани спомагателни подкрепления.
Тези пробиви обезпечават на Украйна повече благоприятни условия за прогрес на изток или на запад. Има доста индикации за това, че втората и третата отбранителни линии не са по този начин мощно укрепени, както първата, както и че Русия няма време да поправя това. Ако се вгледате в територията на юг ще видите, че единствено на първите 20-25 километра (от общо към 120 километра фронтова линия до Азовско море) е проведена защита. След това пътят напред е открит. Ако Украйна реализира пробив там, тя може да излезе в атакуващи позиции и да напредва, без да среща особена опозиция. И тогава ще стане настоящ въпросът с какви запаси разполага още Украйна, с цел да направи освен това от тези пробиви.
Защо смятате, че не е належащо украинските войски през Мелитопол да стигнат до Азовско море, с цел да отрежат по този метод сухоземната връзка на руснаците с Крим?
Нико Ланге: Ние не знаем каква е задачата на украинската контраатака. Киев в никакъв случай не е казвал това. Предполагаемото назад завладяване на Токмак или Мелитопол, Бердянск или Мариупол са догатки на наблюдаващи. Вероятно решаващият въпрос в този момент е ще може ли Украйна да напредне на юг толкоз, че да сложи под непрекъснат обстрел главните пътища за доставяне на съветската войска или даже да ги прекъсне напълно.
Освен това - в положение ли е Украйна в допълнение да повреди Кримския мост или дори да прекъсне напълно тази транспортна връзка. Тогава е допустимо руснаците да бъдат принудени да се изтеглят от цели градове или региони, защото ще спре снабдяването на войските.
Това ми се коства по-перспективно, в сравнение с да се щурмуват Токмак или Мелитопол. Видяхме в Бахмут какъв брой изтощителна може да бъде една борба за обитаемо място и какви опустошения може да аргументи тя. Украйна си възвърна Херсон без да го щурмува.
Нямаме информация за украинските загуби и мнозина се питат дали Украйна разполага с задоволително жива мощ. Вие какво мислите?
Военният специалист към Конференцията за сигуност в Мюнхен Нико ЛангеСнимка: DWНико Ланге: Украйна пази в загадка какви запаси към момента има, само че с цел да извлече изгоди от възможен пробив и за проникването в дълбочина това е решителен фактор. Украйна се оправя доста по-добре от Русия във връзка с това да опазва живота на своите бойци. Но при сегашната атака и тези минни полета, които би трябвало да се преодоляват, доста бойци, получават тежки изгаряния или тежки рани. Затова Украйна се нуждае от нова готовност, която към този момент е в ход.
Американският боен анализатор Майкъл Кофмън счита, че през идващите няколко седмици могат да се решат доста неща в тази война. Какво, съгласно Вас, ще бъде решаващо?
Нико Ланге: Украйна ще пробие към този момент упоменатите отбранителни позиции - това е доста евентуално. Решаващият първи въпрос е: какъв брой запаси остават на Украйна, с цел да направи освен това от тези пробиви - да напредне в дълбочина и да си възвърне стратегически територии. След като осъществят упования пробив украинските войски ще би трябвало да напреднат към други значими позиции. Дали ще съумеят да го създадат ще се реши през идващите седмици и месеци.
Ще бъде решен и вторият въпрос: доколко ще бъде лимитирана съветската логистика, която е мощно подвластна от железниците, само че също по този начин и от частните транспортни компании, които употребяват съчленени ремаркета за товари. Предстои да забележим и по какъв начин ще се отрази това на съветските войски в Южна Украйна и в Крим.
Третото решение, което ще бъде от огромно значение през идващите седмици и месеци, е дали Русия ще е в положение да разшири периметъра на бойните дейности, като да вземем за пример извърши офанзиви и на други места в Украйна – примерно на север, край Купянск. Има такива догадки, които се тиражират и с пропагандна цел, въпреки към този момент да няма доказателства за това. Подобна тактичност би могла да обърка украинската логистика, която в този момент е проведена по този начин, че да обслужва войските на юг и изток. Тези три неща ще са решаващи за по-нататъшния ход на войната през идващите няколко седмици или месеци.