Хунзите – изолиран народ, населяващ Хималаите, са известни като хора,

...
Хунзите – изолиран народ, населяващ Хималаите, са известни като хора,
Коментари Харесай

В менюто на столетниците няма животински белтъчини

Хунзите – изолиран народ, населяващ Хималаите, са известни като хора, които не се разболяват. Народът на долината Хунза е фамозен още и с именитото си дългоденствие. Мнозина живеят до 110–125 години.

Те са мощни и дейни през целия си живот. Легендите описват, че мъжете от Хунза са ставали татковци и след 100 години. Средната дълготрайност на живота в хималайското населено място е сред 85 и 90 години.

Много учени са се опитвали да разгадаят тайната на народа от Хунза. Едно е несъмнено - обичайна диета на локалното население е повече от всичко останало виновна за невероятното им здраве.

 Полезни храни

Повечето откриватели показват, че с изключение на събитието, че те водят живот, защитен от заплахите на цивилизацията – нечист въздух, вода и почва, модифицирана и рафинирана храна – съществуват два доста значими фактора за тяхното дългоденствие. А точно:

1. Богата на натурални въглехидрати и бедна на скотски белтъчини диета.

2. Силно минерализираната вода, която пият.

Менюто на столетниците от Хунза е най-вече вегетарианско. Разнообразието от зеленчуци и плодове подсигурява съответното доставяне с минерални субстанции, витамини и протеини. Зеленчуковите белтъчини освен са равни по биологична стойност, само че даже превъзхождат тези от скотски генезис.

Например протеините в картофите биологично превъзхождат протеините на месото, яйцата или млякото, настояват диетолози. A суровите белтъчини имат по-висока биологична стойност от сготвените.

 Изгрев

Местните хунзи се хранят главно с ечемик, просо, елда, пшеница, царевица, картофи, кайсии, праскови, бадеми, орехи. Менюто им включва най-вече сурови храни като причина за това е и неналичието на горивни материали и уреди. Млечни артикули и месо хунзите ядат единствено в доста редки случаи.

В околните години обаче сведенията за крепкото здраве на този народ стават все по-редки и неубедителни. Съвременните наблюдения потвърждават, че главно туристите, посещаващи тези свещени и диви места, придвижват посредством своята просвета на хранене доста артикули, непознати за локалните.

Все отново екзотичното кралство към този момент не е толкоз изолирано от света и с течение на времето менюто им се променя, а актуалните заболявания доближават до скромните им домове.

Източник: gotvach.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР