Голямата разлика между пътната обстановка у нас и в някои

...
Голямата разлика между пътната обстановка у нас и в някои
Коментари Харесай

Експерти по пътна безопасност: Пътищата ще ги оправят след две години, дотогава трябва да опазим себе си

" Голямата разлика сред пътната конюнктура у нас и в някои европейски страни е отражение на държанието на хората, на пътната инфраструктура и крайпътното пространство, равнището на сигурност на автомобилния парк и не на последно място – на качеството на медицинската  помощ ". Това съобщи в предаването „ Нещо повече “ Алекси Кесяков, специалист по пътна сигурност, съгласно който би трябвало да се работи за равнене по тези фактори, определящи равнището на сигурност на придвижването. 

Обучението в пътна сигурност стартира от най-ранна възраст, като се съблюдават разпоредбите за водене на детето за ръка, отвътре на тротоара, и се изяснява неведнъж по какъв начин се пресича, безапелационен е експертът: „ И в случай че през днешния ден пресечем 10 пъти, 20 пъти ще попитаме детето може ли да преминем. Тези неща се възпитават, както ги учим да си мият зъбите и ръцете. “

На пешеходните пътеки би трябвало да се оглеждаме, тъй като не всеки път от лидера отсреща можем да чакаме правомерно придвижване, уточни Кесяков: „ Може да е заплеснат, задремал, дрогиран. Ние би трябвало да се пазим. Пешеходната пътека не е нещо идеално. Няма лидер, който е тръгнал през днешния ден да прави някаква работа и би трябвало да се прибере вечерта, да желае да сгази двама пешеходци. Трябва да се вгледаме и в това по какъв начин лидерът получава информация към пешеходната пътека. “

Голяма част от злополуките имат фамилен темперамент, напомни специалистът: „ На кормилото стои баща, мама, дядо, синът. Много хора умират от държанието на своите родственици. “

На пътя убива силата на удара, който зависи от скоростта на квадрат, акцентира още Алекси Кесяков. По думите му, всеки лидер би трябвало да се замисли за личното си държание на пътя, тъй като „ пътят ще го оправят след два-три месеца, след две години, а до тогава би трябвало да пазим себе си, без значение какъв е пътят и защо бързаме “.

Пред „ Хоризонт “ Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка разясни, че първокачествен фактор за понижаване на травматизма по пътищата е те да бъдат по-безопасни. Той се базира на европейските практики, които, отчитайки, че човешкият фактор е най-значим, само че мъчно се трансформира в къс интервал от време, са заложили на по-безопасни пътища и по-интелигентни коли: „ Пътищата да се създадат с по-малко завои, видимостта да бъде по-отворена, да няма места с лимитирана видимост, изключително тук-там, където има централизация на ПТП, и надлежно спомагателни отвесни и хоризонтални маркировки. Второ – модерните коли, които имат много по-добри системи за сигурност. “

Днес е Европейският ден без починали на пътя. Страната ни се включва в самодейността за трета година. 
Двете отзиви чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР