Година след трагедията в Хитрино, експерти установиха фрапиращи нарушения при

...
Година след трагедията в Хитрино, експерти установиха фрапиращи нарушения при
Коментари Харесай

Фрапиращи грешки в работата на машинистите показа проверката за Хитрино

Година след нещастието в Хитрино, специалисти откриха фрапиращи нарушавания при работата на машинистите. Окончателният отчет на звеното за следствие на ж.п.-произшествия към Министерството на превоза демонстрира, че устройствата за зоркост и на двата локомотива са били изолирани. Това са устройства, които при проблем задействат спирачките на влака, осведоми Българска национална телевизия. 

Експертите на спецзвеното за следствие на влакови произшествия към министерството намират и в двата локомотива скъсани пломбите на устройството за зоркост. Те са били прикрити като здрави и постоянни, което е жестоко нарушаване. От направения разбор излиза наяве, че устройството и на двете машини е било изключвано в случаите, когато локомотивът е бил втори в състава.

„Може би това е една порочна процедура, която в предприятието е открита с времето“, казва д-р инж. Бойчо Скробански, държавен контрольор по следствие в Министерството на превоза.

Жп превозвачите би трябвало да имат чиновник с пломбажни клещи със съответния номер, който да ревизира целостта на пломбите. Локомотивните бригади също са длъжни преди да стартират работа да създадат инспекция. „В такива обстановки в случай че е нарушено самият локомотив няма право даже да излиза в експлоатация“, разясни доктор инж. Бойчо Скробански.

По правилник третият ватман също би трябвало да задейства устройството на избран период от време. Системата е направена тъй че в случай че няма реакция от страна на машинистите влакът автоматизирано да задейства спирачките. Според специалистите разпломбирането може да бъде хипотетична причина за безконтролното повишаване на скоростта преди дерайлирането.

„Нормативната уредба не го освобождава да си почива по този начин или другояче и той би трябвало да следи сигнализацията по време на придвижването на влака“, добави Скробански.

Оказва се обаче, че един от локомотивите е бил британско произвеждане и е изработен за ляво придвижване, а машинистите не са минали квалификационен курс за ръководство на тези локомотиви. Когато машината е била втора в състава и в него е имало единствено един ватман наблюдението на пътя е било затруднено. „Реално машинистът се пада от лявата страна, а не от дясната. А при нас сигнализацията е отдясно и той просто няма по какъв начин да следи сигнализацията, в случай че отдясно няма асистент да му подсказва всички сигнали и той да ги повтаря“.

Според експертизата придвижването на влака сред гара Плиска и Хитрино е необяснимо. Отсечката е съвсем 20 километра, а оптималната скорост 70 км. в час. Данните от записващите устройства са открили внезапни пикове и спадове в скоростта на композицята, която е била близо 2 000 тона. „За един експерт това е неприемливо. Между 65 и 70 километра в час е възможно да имат отклонения“.

Според отчета последните три километра преди злополуката уредите регистрират покачване на скоростта. Според обвиняването на прокуратурата машинистите са минали през гара Хитрино с двойна по-висока скорост от позволената от 40 километра в час. Намаляване на скоростта е регистрирано чак когато композицията се къса. „За мен това е самоубийство“, коментира Скробански.

„Машинистите не се признават за отговорни и се възползват от правото си да не дават пояснения. Ако решат да дадат такива пояснения ще ги чуем в съда“, съобщи представителят на основния прокурор Румяна Арнаудова.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР