Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна

...
Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна
Коментари Харесай

Fitch потвърди рейтинга ни. Но посочи три големи опасности

Fitch Ratings удостовери дълготрайния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута ‘BBB’ с позитивна вероятност, оповестиха от пресцентъра на Министерството на финансите. Международната рейтингова организация уточни главните фактори, които биха могли да доведат до повишение на рейтинга и главните провокации пред страната ни. Рейтингът може да бъде нараснал, в случай че е налице прогрес към присъединението към еврозоната и повишение на капацитета за напредък на стопанската система. Факторите, които биха могли да доведат до намаление на рейтинга, са доста закъснение в процеса на присъединение към еврозоната; дълготрайно повишаване на обществения дълг; материализиране на условни отговорности в салдото на държавния бюджет или по-слаби вероятности за напредък.

Рейтингът на страната отразява салдото сред стабилната външна и фискална позиция, надеждната политическа рамка от участието в Европейски Съюз и дългогодишното действие на режима на паричен съвет, от една страна, и релативно по-слабия евентуален напредък, спрямо страни със подобен рейтинг, дължащ се отчасти на неподходящите демографски развития, които биха могли да утежнят обществените финанси в дълготраен проект. Анализаторите от Fitch Ratings регистрират също намаляване на знаците за ръководство под медианата за страните със подобен рейтинг, в резултат на утежняването на успеваемостта на държавното управление и контрола върху корупцията преди 2021 година

Положителната вероятност отразява проектите на страната ни за участие в еврозоната. Според Fitch Ratings, отрицателните опасности в кратковременен проект, свързани с пандемията, са отслабнали и се компенсират от предстоящите обилни финансови запаси от Европейски Съюз и ангажираността към поддържането на макроикономическа и фискална непоклатимост (допълнително подкрепени от включването на българския лев към Валутния механизъм II). Fitch Ratings смятат, че образуването на съдружното държавно управление през декември 2021 година е понижило доста политическата неустановеност, след поредицата неубедителни избори през предходната година. Анализаторите регистрират, че съдружните партии са заложили цялостна стратегия за битка с корупцията и за възстановяване на върховенството на закона, като в същото време са дали обещание нарастване на вложенията и по-ефективни обществени разноски. Правителството е удостоверило задачата за приемане на еврото до 2024 година, продължавайки дългогодишната благоразумна фискална политика и положително макроикономическо ръководство.

Очакванията на Fitch Ratings за икономическия напредък на България остават удобни през идващите години, подкрепени от забележителните средства от Европейски Съюз (които в интервала 2022-2027 година са оценени на 36 % от Брутният вътрешен продукт за 2021 г.). Реалният напредък на Брутният вътрешен продукт е плануван да доближи 3,7 % през 2022 година и да се форсира до 4,5 % през 2023 година Националният проект за възобновяване и резистентност (НПВУ) се чака да бъде утвърден през идващите месеци, а приемането на първите средства по него – евентуално доникъде 2022 година Fitch Ratings означават предизвикването пред страната, обвързвано с ефикасното осъществяването на Плана, само че при всички случаи правят оценка, че средствата по НПВУ, в композиция с други капиталови стратегии на държавното управление, ще допринесат за повишение на дълготрайните вероятности пред растежа и евентуалното закъснение на спада на популацията.

Агенцията предвижда, че средногодишната инфлация ще се увеличи до 5,2 % през 2022 година, което е най-високият ритъм от 2008 година насам, движена от по-високите цени на суровините и в по-малка степен заради напън от страна на вътрешното търсене. С изразенaта от управляващите подготвеност за присъединение към еврозоната, фокусът е подложен върху осъществяването на последващите задължения след присъединението към ВМ II и покриването на критериите за конвергенция. Като цяло Fitch правят оценка, че участието в еврозоната ще поддържа дълготрайния рейтинг на България и правят оценка, че той може да се увеличи с две стъпки в интервала сред присъединението към ВМ II и въвеждането на еврото.

Рейтинговата организация прави оценка бюджетния недостиг на 3,8 % от Брутният вътрешен продукт през 2021 година, което е по-благоприятно по отношение на предходните им упования, в резултат на високия напредък на приходите. Очакванията са дефицитът да се свие до 3 % през 2023 година, от 4,6 % през 2022 година В сходство, отношението дълг/БВП ще нарасне до 30 %, само че ще остане доста под медиана за страните със подобен рейтинг (60,3 %). Банковият бранш на страната е оценен като ликвиден и добре капитализиран.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР