ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Иля Новиков: Мобилизацията в Русия прилича на сигурна смърт

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
Могат ли необявената война и оповестената готовност да съществуват взаимно от позиция на законовите правила?

Иля Новиков: Последното, за което би трябвало да се мисли, са законите - съветската власт въобще няма проблеми с измененията в личните си закони. И не се срами да ги нарушава, в случай че няма време да ги промени. Що се отнася до " оповестяването на война " би трябвало да имаме поради, че след Втората международна война имаше стотици въоръжени спорове, в това число огромни с милиони жертви, а напълно дребна част от тях бяха съпроводени от формалното оповестяване на война.

А за какво на Кремъл му се наложи да разгласи публична готовност? Не можеше ли да е скрита, както да вземем за пример по време на афганистанската война?

Иля Новиков: Путин е нерешителен, той е прочут с това, че отсрочва до последната минута всички свои решения, изключително необратимите, и ги взима доста насилствено. През септември Путин призна, че освен не може да завоюва тази война, само че даже не може да продължи да я води както през последните седем месеца, в случай че не усили неведнъж личната си войска.

Неговите съществени аргумента са два. Първият са нуклеарните оръжия, за които явно е наясно, че в случай че ги употребява, ще утежни внезапно личното си състояние - няма да му го простят. А вторият е просто да пратят " пушечно месо " против украинската войска. Има и още нещо, което не трябва да се подценява - това, че мобилизацията е метод за усилване на вътрешната управляемост на обществото. Путин явно разчита, че колкото по-строги са неговите ограничения, които се подхващат под претекста за готовност, толкоз по-малки са рисковете вътре в страната.

Какъв митинг би могъл да спре мобилизацията в Русия и да спре войната - кротичък или различен?

Иля Новиков: Колапсът на Путин не е необикновен и може да стартира от някой район. Като да вземем за пример Северен Кавказ. В Дагестан стана това, което умерено може да бъде наречено кротичък митинг - въпреки да не одобрявам доста този израз, тъй като мирните митинги изискват кротичък метод и от двете страни. Когато излезете невъоръжени, а против вас излязат с оръжие, митингът престава да бъде кротичък. Може да не убивате, само че ще бъдете убити.

Ако сходно нещо се случи по едно и също време в разнообразни райони и Путин няма опция бързо да пренасочи ресурсите си и да потуши всички протести, несъмнено, че може да се стигне до колапс. Но към този момент не виждам признаци, че в идващите седмици ще се случи нещо.

Как тези, които остават в Русия, само че изрично не желаят да отидат на фронта и да убиват украинци, могат да избегнат мобилизацията?

Иля Новиков: Това не е повсеместен проблем. Досега всичко припомня " Игра на калмари ”* - не е допустимо да я спечелите, само че е допустимо да не стартирате да я играете. Те нямат механизъм, с който да принудят хората да отидат в наборните бюра. Но от момента, в който човек отиде там, той към този момент не е стопанин на ориста си. Ето за какво сътрудниците ми юристи, които са останали в Русия, поучават да не се върви в наборните бюра.

Как могат хората, които населяват териториите, в които Русия организира " референдуми ", да защитят себе си и правата си по законов път?

Иля Новиков: Нека не приказваме за законни или законни способи тези хора да се защитят - те са под ръководството на Гестапо. Това не е притча, това е действителност. И когато политиците, измежду които и европейските, ни споделят нещо от рода на: " Нека има договаряния, дано има помирение, дано дадем територии на Путин в подмяна на мир ", би трябвало да се разбере, че това е изцяло цинично и подло.

Не става дума за територии, за няколко квадратни километра земя. Става дума за хора, които нямат безусловно никаква опция да се защитят от това, което им се случва. Те имат три благоприятни условия: да отидат при партизаните, което на процедура значи сигурна смърт; да се опитат да изоставен, в това число през Русия или да се примирят. Без гаранции и без правна отбрана. Освен всичко друго те могат и да бъдат мобилизирани в съветската войска.

*Южнокорейският сериал " Игра на калмари ” ( " Squid Game " ) показва поредност игри, в които би трябвало да остане единствено един победител - останалите участници са убити. Веднъж записал се в играта, участникът няма право да се откаже.

Автор: Валя Морфер
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР