Георги Георгиев, БОЕЦ пред ФАКТИ: Минеков е първият министър от служебния кабинет, когото съдим
ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
„ Няма данни в Министерството на културата за подадени сигнали до европейските институции и Европейската прокуратура за корупция и корист с европейски средства “, се споделя в писмен отговор на въпрос от гражданско съдружие „ БОЕЦ “ до Министерството на културата. Въпросът е в подтекста на това подавал ли е служебният министър на културата проф. Велислав Минеков сигнали по отношение на нередности в градежа на Ларгото, както твърди, или не е. Съдейки по формалния отговор, който от „ БОЕЦ “ разгласиха преди няколко дни, отговорът недвусмислено е негативен. Остава въпросът за какво.
За детайлности по проблема, от ФАКТИ разговаряхме с ръководителя на гражданско съдружие „ БОЕЦ “ Георги Георгиев.
„ Това е продължение на събитията, които самият Минеков стартира при започване на юни т.г. На 8 юни той даде една огромна конференция, в която изнесе данни за отчет на ОЛАФ, касаещ директно Ларгото, в който отчет се постановат наказания в размер на 4,5 милиона евро и в който – самият Минеков сподели, че са визирани имената на трима министри и на един кмет. Тогава съобщи, че подава към прокуратурата и към европейските институции, в това число и към Кьовеши, сигнали за Ларгото и за още два плана, както и, че всяка седмица ще дава конференции, бидейки министърът, който ръководи това министерство най-прозрачно. След тази конференция други не последваха, само че разбрахме, че навръх седмия ден след нея, вместо нова конференция, Минеков е подписал едно писмо, в което отхвърля всички констатации на ОЛАФ, касаещи нарушавания в Ларгото, и афишира наложената глоба за противозаконна.
В края на юни Сашо Диков в предаването си сложи на Минеков въпрос за какво, отговорът беше, че би трябвало да пази страната. Допълни обаче: „ Нали разбирате и кого пазя по този метод “. Съответно „ БОЕЦ “ реагирахме, още на идващия ден публикувахме цялостния текст на това писмо, тъй като Минеков отхвърли да е отхвърлял констатациите на ОЛАФ, а сподели, че само е атакувал наложените наказания, с цел да понижи вредите за страната. Това безусловно не е правилно! В този документ Минеков безусловно афишира всички дейности в Ларгото за изцяло законни и отхвърля всички констатации на ОЛАФ за нередности по отношение на удължаването на периодите, с анекси, акт 11, акт 10 и така нататък Схеми, които са ни познати от записа „ Ало, Банов съм “. Фактически Минеков афишира всичко за законно. В края на писмото с две фрази афишира и наложената глоба за противозаконна “, напомни Георги Георгиев.
„ Въпреки това от „ БОЕЦ “ се надявахме, че Минеков ще извърши своето заричане да сезира европейските институции, които, защото в българската прокуратура нямаме доверие, биха могли най-обективно да проверяват и да открият освен нарушаванията, освен размера на вредите, а и съответните лица, въпреки че ОЛАФ към този момент са го създали в своя отчет. Самият Минеков говореше за трима министри и един кмет, плюс съответни констатации за съответни нередности, които съставляват и съответна вреда. Затова внесохме към Министерството на културата заявление по Закона за достъп до социална информация, с което питаме министерството какъв брой са импортираните от него сигнали от 1 януари до началото на юли до българската прокуратура и какъв брой са сигналите към европейските институции, настрана към Европейската прокуратура. Разделили сме ги преднамерено, тъй като европейските институции включват и ОЛАФ, и Европейската комисия, и другите дирекции в Европейската комисия, а в допълнение Европейската прокуратура като независим орган “, описа Георгиев.
Той изясни и какво се съдържа в отговора на питането на „ БОЕЦ “: „ В края на предходната седмица получихме отговор, който си признавам, че ме изненада, тъй като не надявах, че най-малко това е изпълнено. Оказа се, че няма нито един импортиран сигнал – както до Брюксел и до Кьовеши, по този начин и до българската прокуратура. Описано е единствено едно писмо – по този начин го назовават и те, до българската прокуратура, от 17 юни, което писмо, след информация на формалния уебсайт на Министерството на културата, разбираме, че съставлява превод на отчета на ОЛАФ. Това не е сигнал, даже не е писмо, а е превод на отчета на ОЛАФ, който обаче отчет ОЛАФ са изпратили до българската прокуратура още на 22 декември 2020 година. Това не е сигнал всъщност.
В отговора категорично се акцентира, че няма данни за изпращане на сигнали от Министерството на културата за корупция и корист с финансови средства до европейските институции и до Европейската прокуратура, ръководена от Кьовеши “.
„ Освен тези въпроси, ние изисквахме и цялата документи по случая „ Ларго “ – от договорите, през анексите, актовете и всичко останало. Отказа ни се достъп. Това е и мотивът ни да заведем дело против Министерството на културата. Минеков е първият министър от служебния кабинет, който съдим. Вече сме внесли жалбата в съда. В отхвърли да ни дават документи за Ларгото, няма никаква фактическа аргументация, никакви учредения, единствено се цитират няколко члена от закона и ни се споделя, че отхвърлят да ни дават тази информация. Надявам се съдът да ги осъди и да ги задължи да ни дават тази информация, която е ясна за всички. Ясно е какво се е случило. През годините този случай беше една дъвка, изключително за Минеков. Това беше неговата дъвка – Ларгото. С това лягаше, с това ставаше. Знаем какво се е случило там, знаем и от записа „ Ало, Банов съм “ по какъв начин са стъкмявали периодите, с цел да не бъде глобена компанията реализатор. Разбира се, всичко това е за сметка на страната “, добави Георгиев.
„ Това, което ние нарекохме моделът „ Минеков “, продължава. Когато корумпираните прикриват своите закононарушение, това е едно и това е моделът „ КОЙ “. Когато обаче хора, които декларират, че ще се борят с корупцията, прикриват данните за корупция и закононарушения, откакто влязат във властта, това към този момент е моделът „ Минеков “. Самият той наричаше този план „ обеден обир “, „ мека корупция “ и така нататък, а когато седна на министерския пост, се оказа, че всичко е законно. Тук оправданието, че пази страната, ние не го одобряваме. Защитаваш страната, когато търсиш отговорност на отговорните за тези нарушавания и нанесените вреди. По наша информация няма заведен нито един регресен иск от страна на Министерството на културата все още против лицата, визирани даже в самия отчет на ОЛАФ. Макар че не ги назова поименно, той знае кои са тези лица, закрепени като виновни в този отчет. Това са фигури и хора, които носят директна отговорност и към които той би могъл да насочи тези регресни искове, както и към компаниите изпълнителки на този план “, изясни ръководителят на „ БОЕЦ “.
„ В този план бенефициент е не компанията реализатор, не тя е спечелила планът. Бенефициент е Министерството на културата, то носи отговорност, то е получило парите. Фирмата реализатор е спечелила публичната поръчка за осъществяване. Брюксел и ОЛАФ търсят отговорност от Министерството на културата, а то е длъжно не да афишира глобите на ОЛАФ за противозаконни, а да потърси отговорност на тези, които са разрешили нередности – на длъжностните лица и на компаниите, които имат подписан контракт с Министерството на културата. Такова нещо все още няма и това ни дава съображение ние да подготвим сигнал и да сезираме за това безучастие от страна на Министерството на културата както европейските институции, по този начин и българските “, съобщи той.
„ Вероятно в края на юли още веднъж ще желаяме информация от Министерството на културата дали от края на юни до края на юли има подадени сигнали. Информацията е, че до началото на юни, сигнали няма. Възможно е извършеният от нас напън да ги принуди да внесат такива сигнали, което аз отново ще доклада като триумф за жителите, тъй като това пък от своят страна въплъщава този нов модел на гражданското общество, на цивилен надзор върху ръководството, който ние постановяваме. Това е моделът на цивилен напън, на надзор върху направените поръчки – както на партиите, по този начин и на всички ръководещи, и по-късно търсене на отговорност за осъществяването на тези поръчки “, сподели още той.
В края на диалога Георги Георгиев от „ БОЕЦ “ разгласи, че още на следващия ден гражданското съдружие ще подложи на тест политическите сили в 46-тото Народно заседание. „ Утре в 11:00 часа от „ БОЕЦ “ ще внесем в Парламента до парламентарните групи на „ ИТН “ и на „ Демократична България “ становище-инициатива за пускане на парламентарна процедура за отстраняването на основния прокурор Иван Гешев. Един обемист документ, в който сме описали своите учредения и пожелаваме от тях стартирането на конституционна процедура, за която са нужни 60 депутата. Считаме, че това е даже по-важно и би трябвало да се случи преди връчването на мандата и гласуването на новото държавно управление. Това ще бъде пробата за този парламент, дали той има воля за същински, действителни промени или ще бъдем очевидци на следващата реплика. Това е тест и за Парламента, и за тези две парламентарни групи, които сами обявиха като свои приоритет правосъдната промяна и отстраняването на основния прокурор Гешев “, приключи той.
Въпросната процедура е по член 129, алинея 3, т. 5 от Конституцията на Република България, къде е посочено, че основният прокурор може да бъде отхвърлен при „ тежко нарушаване или редовно несъблюдение на служебните отговорности, както и дейности, които накърняват престижа на правосъдната власт “. В такива случаи „ основният прокурор се освобождава от президента на републиката по предложение и на една четвърт от народните представители (б.р. 60 нации представители), признато с болшинство две трети от народните представители (б.р. 160 национални представители) “.
Бел.ред.
И двете партии, и, дадоха обещание на гласоподавателите си мажоритарен избор и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си?
„ Няма данни в Министерството на културата за подадени сигнали до европейските институции и Европейската прокуратура за корупция и корист с европейски средства “, се споделя в писмен отговор на въпрос от гражданско съдружие „ БОЕЦ “ до Министерството на културата. Въпросът е в подтекста на това подавал ли е служебният министър на културата проф. Велислав Минеков сигнали по отношение на нередности в градежа на Ларгото, както твърди, или не е. Съдейки по формалния отговор, който от „ БОЕЦ “ разгласиха преди няколко дни, отговорът недвусмислено е негативен. Остава въпросът за какво.
За детайлности по проблема, от ФАКТИ разговаряхме с ръководителя на гражданско съдружие „ БОЕЦ “ Георги Георгиев.
„ Това е продължение на събитията, които самият Минеков стартира при започване на юни т.г. На 8 юни той даде една огромна конференция, в която изнесе данни за отчет на ОЛАФ, касаещ директно Ларгото, в който отчет се постановат наказания в размер на 4,5 милиона евро и в който – самият Минеков сподели, че са визирани имената на трима министри и на един кмет. Тогава съобщи, че подава към прокуратурата и към европейските институции, в това число и към Кьовеши, сигнали за Ларгото и за още два плана, както и, че всяка седмица ще дава конференции, бидейки министърът, който ръководи това министерство най-прозрачно. След тази конференция други не последваха, само че разбрахме, че навръх седмия ден след нея, вместо нова конференция, Минеков е подписал едно писмо, в което отхвърля всички констатации на ОЛАФ, касаещи нарушавания в Ларгото, и афишира наложената глоба за противозаконна.
В края на юни Сашо Диков в предаването си сложи на Минеков въпрос за какво, отговорът беше, че би трябвало да пази страната. Допълни обаче: „ Нали разбирате и кого пазя по този метод “. Съответно „ БОЕЦ “ реагирахме, още на идващия ден публикувахме цялостния текст на това писмо, тъй като Минеков отхвърли да е отхвърлял констатациите на ОЛАФ, а сподели, че само е атакувал наложените наказания, с цел да понижи вредите за страната. Това безусловно не е правилно! В този документ Минеков безусловно афишира всички дейности в Ларгото за изцяло законни и отхвърля всички констатации на ОЛАФ за нередности по отношение на удължаването на периодите, с анекси, акт 11, акт 10 и така нататък Схеми, които са ни познати от записа „ Ало, Банов съм “. Фактически Минеков афишира всичко за законно. В края на писмото с две фрази афишира и наложената глоба за противозаконна “, напомни Георги Георгиев.
„ Въпреки това от „ БОЕЦ “ се надявахме, че Минеков ще извърши своето заричане да сезира европейските институции, които, защото в българската прокуратура нямаме доверие, биха могли най-обективно да проверяват и да открият освен нарушаванията, освен размера на вредите, а и съответните лица, въпреки че ОЛАФ към този момент са го създали в своя отчет. Самият Минеков говореше за трима министри и един кмет, плюс съответни констатации за съответни нередности, които съставляват и съответна вреда. Затова внесохме към Министерството на културата заявление по Закона за достъп до социална информация, с което питаме министерството какъв брой са импортираните от него сигнали от 1 януари до началото на юли до българската прокуратура и какъв брой са сигналите към европейските институции, настрана към Европейската прокуратура. Разделили сме ги преднамерено, тъй като европейските институции включват и ОЛАФ, и Европейската комисия, и другите дирекции в Европейската комисия, а в допълнение Европейската прокуратура като независим орган “, описа Георгиев.
Той изясни и какво се съдържа в отговора на питането на „ БОЕЦ “: „ В края на предходната седмица получихме отговор, който си признавам, че ме изненада, тъй като не надявах, че най-малко това е изпълнено. Оказа се, че няма нито един импортиран сигнал – както до Брюксел и до Кьовеши, по този начин и до българската прокуратура. Описано е единствено едно писмо – по този начин го назовават и те, до българската прокуратура, от 17 юни, което писмо, след информация на формалния уебсайт на Министерството на културата, разбираме, че съставлява превод на отчета на ОЛАФ. Това не е сигнал, даже не е писмо, а е превод на отчета на ОЛАФ, който обаче отчет ОЛАФ са изпратили до българската прокуратура още на 22 декември 2020 година. Това не е сигнал всъщност.
В отговора категорично се акцентира, че няма данни за изпращане на сигнали от Министерството на културата за корупция и корист с финансови средства до европейските институции и до Европейската прокуратура, ръководена от Кьовеши “.
„ Освен тези въпроси, ние изисквахме и цялата документи по случая „ Ларго “ – от договорите, през анексите, актовете и всичко останало. Отказа ни се достъп. Това е и мотивът ни да заведем дело против Министерството на културата. Минеков е първият министър от служебния кабинет, който съдим. Вече сме внесли жалбата в съда. В отхвърли да ни дават документи за Ларгото, няма никаква фактическа аргументация, никакви учредения, единствено се цитират няколко члена от закона и ни се споделя, че отхвърлят да ни дават тази информация. Надявам се съдът да ги осъди и да ги задължи да ни дават тази информация, която е ясна за всички. Ясно е какво се е случило. През годините този случай беше една дъвка, изключително за Минеков. Това беше неговата дъвка – Ларгото. С това лягаше, с това ставаше. Знаем какво се е случило там, знаем и от записа „ Ало, Банов съм “ по какъв начин са стъкмявали периодите, с цел да не бъде глобена компанията реализатор. Разбира се, всичко това е за сметка на страната “, добави Георгиев.
„ Това, което ние нарекохме моделът „ Минеков “, продължава. Когато корумпираните прикриват своите закононарушение, това е едно и това е моделът „ КОЙ “. Когато обаче хора, които декларират, че ще се борят с корупцията, прикриват данните за корупция и закононарушения, откакто влязат във властта, това към този момент е моделът „ Минеков “. Самият той наричаше този план „ обеден обир “, „ мека корупция “ и така нататък, а когато седна на министерския пост, се оказа, че всичко е законно. Тук оправданието, че пази страната, ние не го одобряваме. Защитаваш страната, когато търсиш отговорност на отговорните за тези нарушавания и нанесените вреди. По наша информация няма заведен нито един регресен иск от страна на Министерството на културата все още против лицата, визирани даже в самия отчет на ОЛАФ. Макар че не ги назова поименно, той знае кои са тези лица, закрепени като виновни в този отчет. Това са фигури и хора, които носят директна отговорност и към които той би могъл да насочи тези регресни искове, както и към компаниите изпълнителки на този план “, изясни ръководителят на „ БОЕЦ “.
„ В този план бенефициент е не компанията реализатор, не тя е спечелила планът. Бенефициент е Министерството на културата, то носи отговорност, то е получило парите. Фирмата реализатор е спечелила публичната поръчка за осъществяване. Брюксел и ОЛАФ търсят отговорност от Министерството на културата, а то е длъжно не да афишира глобите на ОЛАФ за противозаконни, а да потърси отговорност на тези, които са разрешили нередности – на длъжностните лица и на компаниите, които имат подписан контракт с Министерството на културата. Такова нещо все още няма и това ни дава съображение ние да подготвим сигнал и да сезираме за това безучастие от страна на Министерството на културата както европейските институции, по този начин и българските “, съобщи той.
„ Вероятно в края на юли още веднъж ще желаяме информация от Министерството на културата дали от края на юни до края на юли има подадени сигнали. Информацията е, че до началото на юни, сигнали няма. Възможно е извършеният от нас напън да ги принуди да внесат такива сигнали, което аз отново ще доклада като триумф за жителите, тъй като това пък от своят страна въплъщава този нов модел на гражданското общество, на цивилен надзор върху ръководството, който ние постановяваме. Това е моделът на цивилен напън, на надзор върху направените поръчки – както на партиите, по този начин и на всички ръководещи, и по-късно търсене на отговорност за осъществяването на тези поръчки “, сподели още той.
В края на диалога Георги Георгиев от „ БОЕЦ “ разгласи, че още на следващия ден гражданското съдружие ще подложи на тест политическите сили в 46-тото Народно заседание. „ Утре в 11:00 часа от „ БОЕЦ “ ще внесем в Парламента до парламентарните групи на „ ИТН “ и на „ Демократична България “ становище-инициатива за пускане на парламентарна процедура за отстраняването на основния прокурор Иван Гешев. Един обемист документ, в който сме описали своите учредения и пожелаваме от тях стартирането на конституционна процедура, за която са нужни 60 депутата. Считаме, че това е даже по-важно и би трябвало да се случи преди връчването на мандата и гласуването на новото държавно управление. Това ще бъде пробата за този парламент, дали той има воля за същински, действителни промени или ще бъдем очевидци на следващата реплика. Това е тест и за Парламента, и за тези две парламентарни групи, които сами обявиха като свои приоритет правосъдната промяна и отстраняването на основния прокурор Гешев “, приключи той.
Въпросната процедура е по член 129, алинея 3, т. 5 от Конституцията на Република България, къде е посочено, че основният прокурор може да бъде отхвърлен при „ тежко нарушаване или редовно несъблюдение на служебните отговорности, както и дейности, които накърняват престижа на правосъдната власт “. В такива случаи „ основният прокурор се освобождава от президента на републиката по предложение и на една четвърт от народните представители (б.р. 60 нации представители), признато с болшинство две трети от народните представители (б.р. 160 национални представители) “.
Бел.ред.
И двете партии, и, дадоха обещание на гласоподавателите си мажоритарен избор и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си?
Източник: fakti.bg
КОМЕНТАРИ