Руски саботаж срещу добива на български газ
ФАКТИ огласява журналистически следствия от разнообразни медии, тъй като поддържа свободата на словото.
Димитър Стоянов, BIRD
Находище в Добруджа има ресурси от 15 – 17 милиарда кубически метра стандартен природен газ годни за добиване. Има и план за незабавното извличане на най-малко 5 милиарда от тях. При ползване от 3 милиарда куб. м. годишно личният рандеман единствено от този район би ни дал самостоятелност за години напред. Тази енергийна манна към този момент е блокирана с дело за Оценка на въздействието върху околната среда, което се точи към този момент 4 години. А изследванията в блок „ Добрич “ са станали цел на интензивно мероприятие, от което изгода има съветския монополист Газпром.
В началото на тази година излезе решение на Административен съд – Варна против отхвърли на РИОСВ-Варна да даде позитивно мнение за Оценка на въздействието върху околната среда на капиталовото предложение за рандеман на стандартен природен газ в Добруджа. Съдът указва на Регионална инспекция за опазване на околната среда да пристъпи към ново разглеждане, само че решението е обжалвано и се чака изговаряне на Върховен административен съд.
В интервала 2004-2016 изследванията в блок „ Добрич “ край село Рогозина дават две геоложки открития на газ на дълбочина от 1700-2100 метра и на дълбочина над 5000 метра. На първия небосвод има заявление за комерсиално изобретение с прогнозните 15-17 милиарда кубически метра газ. За втория небосвод има повече от положителни вероятности, само че към момента няма изясненост за количествата, защото при тестването, извършено сред 9 март и 8 април 2013 година, се случва повреда. Според Сашо Дончев, притежателят на проучващата компания, това не е инцидентно.
„ За осъществяване на тестванията ние поканихме една от двете най-реномирани сервизни компании, а точно „ Halliburton “. За наше огромно страдание тези опитни холандски инженери, които направиха изследването на тази дълбочина – на хоризонта 5380 метра, направиха толкоз доста неточности една след друга, че по-скоро наподобяват невъзможни да се случат инцидентно, а не с избрана цел. В последна сметка тестването беше неуместно, ние не успяхме да получим приток на газ, тъй че ние не знаем там действително има или няма находища на тази дълбочина. “
Провалът е придружен и с друго подозрително събитие – след несполучливото тестване водещият инжинер и управител на плана Сергей Казанцев се разболява и почива в границите на 6 месеца.
„ Това е доста смущаващо събитие, тъй като той беше доста млад и здрав човек. Особено като се има поради, че това е 2014 година, когато се случваха други сходни събития на територията на България. Да, без да го желаеме някак си, имайки поради чии ползи се засягат с възможен локален рандеман, то се набива в главите ни, че не е било инцидентно. Този човек беше извънредно добре квалифициран здрав млад мъж, изчезна за 6 месеца. “ – споделя Сашо Дончев.
Бизнесменът не крие съмненията си, че инженерът Сергей Казанцев е бил сполетян от орис, сходна на тази на Емилиян Гебрев, само че с съдбовен край. Екипът на компанията и фамилията на Казанцев вършат опит да го лекуват в клиника в Турция, само че без триумф. Оттам просто връщат тялото му и то е кремирано, без да бъдат взети проби за съществуване на отрови.
Дончев е разговарял за злополуките към сондажа с тогавашния министър председател Борисов и му е сложил без заобикалки съмненията си, че е обект на офанзива от страна на Газпром и съветската страна. Сезирал е и ДАНС, защото въпреки всичко става дума за план от национално значение. Но Борисов не показал интерес да се задълбочи следствието.
„ Успях да му задам въпроса, откакто вие всяка седмица персонално, вашия министър тогава – Делян Добрев, на енергетиката, и вие персонално се интересувахте, за хода на изследванията, дружно с нас увеличавахте упованията, в резултата на получаваните данни от сондажите, за какво когато нищо не се случи, вие не възложихте на ДАНС да проверява случая? Няма никакво подозрение, че мениджмънтът на този план е бил под наблюдаване и за какво когато този млад, здрав 52-53 годишен човек си отиде за нула време, за какво не деянията интерес? Защо не възложихте изследване? Защо позволихте тялото да бъде кремирано. Нямаше отговор. А не, в действителност имаше една друга доста странна реакция, Борисов ми сподели, когато питах това инцидентно ли е, той беше задоволително прям да признае, че съгласно него не звучи да е инцидентно. “
Наша инспекция откри, че по този проблем в ДАНС са работили от отдел „ Класифицирана информация “, като казусът не е затворен. Не е известно дали е работено по икономическо, както и по „ съветско “ направление, само че каквото и да се е случило на „ Черни връх “ резултат няма и наподобява въобще не е бил издирван.
С портрети на Путин против българския газ
Днес даже и газът от комерсиалното изобретение на първия небосвод не се добива, тъй като нервността към фракинга и шистовия газ застига и добива на стандартни запаси. Фирмата на Дончев „ Русгеоком БГ “ пробва да получи положителна оценка по отношение на отчета си за оценка на въздействието върху околната среда на капиталово предложение за „ Разработка и асимилиране на находище „ Спасово” в блок „ Добрич”. Първоначално Регионална инспекция за опазване на околната среда – Варна приема констатациите на отчета и му дава позитивна оценка.
Следва публично разискване в Генерал Тошево на 28.10. 2017, което протича бурно с наличието на паравоенната организация БНО „ Шипка “, част от про-кремълските кръгове. Те носят портрети на Путин и съветски флагове. Поведението им е нападателно и се озвучават закани за национален съд. Мотивацията им е ясно обозначена на един от необразовано написаните плакати: „ Не на добива на всевъзможен тип газ на територията на България. Да на Южен поток още веднъж у нас “.
„ След публичните разисквания внезапно се пожелаха нови мнения от същите институции, които бяха диаметрално разнообразни от предходните, от няколко месеца по-рано, без да има смяна в събитията, нито в околната среда, нито в отчета – на никое място. А на самите публични разисквания, това,което се случи, беше един извънредно нападателен и отрицателен отпор от нашето капиталово предложение. Една група хора, безусловно манипулираха локалното население. Няма да встъпвам в някакви по-специални детайлности. Почти всичко го има на видео в интернет. “ – споделя изпълнителният шеф на „ Русгеоком “ Димитър Мерачев.
На митингите против плана „ Рогозина “ участват тогавашния омбудсман Мая Манолова и ръководителя на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова.
BIRD.BG се свърза с Манолова. Тя изясни, че се е включила към протестиращите, тъй като локалните хора в Генерал Тошево не желали рандеман на газ. „ Населението няма да го допусне. Те са, като един. 99% от популацията стои зад това “, безапелационна е и през днешния ден Манолова. Тя изясни, че знае „ че са обърнали мача в съда “, визирайки решението на АС-Варна против отхвърли на Регионална инспекция за опазване на околната среда да даде позитивно мнение за Оценка на въздействието върху околната среда. „ Върху мене никой не е упражнявал напън. По-скоро натискът беше в противоположната посока – да не се занимавам. Като започнеш от Теменужка Петкова и минеш през други, които ме предупреждаваха косвено. Те имат ползи по цяла Добруджа, мислят да дупчат на други места. “
Всъщност, ползата на ГЕРБ към добива на газ в Добруджа изобщо не е безапелационен. Екипът ни потърси за коментар по тематиката някогашния енергиен министър Делян Добрев, който съобщи, че не си спомня да е имало сполучливо изследване в блок „ Добрич “.
„ Имаше един сондаж към Рогозино до колкото си припомням, до колкото си припомням, до момента в който аз бях министър, не зная в същия блок ли е, само че той излезе несполучлив. Този сондаж беше бездънен и залагахме очаквания, че ще има газ, само че излезе несполучлив. “
Когато екипът ни подсети на някогашния министър, че в действителност изследванията са сполучливи и има геоложки открия и план за рандеман, Добрев стартира да изяснява, че България е изпуснала огромния си късмет за диверсификация с напускането на „ Шеврон “ и поради мораториума за фракинг. Депутатът от ГЕРБ отхвърли да знае за каквито и да е било произшествия и саботажи при изследването край Рогозина, въпреки че до момента в който е министър персонално инспектира площадката. Все отново Добрев си спомни, че компанията която организира сондирането е „ Русгеоком “ и че нейният управител (Казанцев) е умрял от болест. Инвеститорите съгласно него били недоволни, тъй като сондажът бил изсъхнал.
Свързахме се и с някогашния кмет на Генерал Тошево Атанас Атанасов, който е и ръководител на инициативния комитет против плана за рандеман на газ. Той описа, че митингите са били поради опасения, че ще бъде отровена водата им. Относно БНО „ Шипка “ Атанасов съобщи „ Никой не ги е канил, нямам визия, ние тези хора ги видяхме на публичното разискване в Генерал Тошево. Преди това имаше разисквания в 7 обитаеми места, там ги нямаше. Те пристигнаха в Генерал Тошево. Те пристигнаха не да нападат отчета, а да подвигат виканица “. Атанасов акцентира, че е антикомунист, а никой от локалните не е получавал пари, с цел да стачкува.
Опасенията за отравяне на водата са поради тезата, налагана в публичното пространство, че изследванията в Добруджа са за шистов газ по метода „ фракинг “. Но инжeнерът в „ Русгеоком БГ” твърди, че там се търси и е открит стандартен природен газ от пясъчници. Техниката и технологията, които са употребявани за пробутване на двата сондажа, са стандартни и се употребяват както в международен мащаб, по този начин и в България от доста години.
Експерт в съда: Искат да закопават нуклеарни боклуци
Покрай разразилата се тогава нервност изплуват и тайни теории. Една такава доктрина ни беше развита от Ваня Казакова, представител на „ За чиста България “, което се включи изключително интензивно в митингите против изследванията за шистов газ през 2012 година и против желанията за рандеман на стандартен газ в Добруджа.
Дамата акцентира, че е експерт в съда. По думите ѝ в находището „ Спасово” газ няма, а се сондира, с цел да се съхраняват в сондажите радиоактивни боклуци.
„ През 1993 година научният комитет на НАТО е дал повеля на учени в Българска академия на науките да намерят място, уместно за депозиране на нуклеарни боклуци през сондаж, това е истината, това считат да вършат. “ – сподели Казакова.
Екипът ни не откри никакво удостоверение за такова мнение на някакъв теоретичен комитет на НАТО, нито за връзка с Българска академия на науките по тематиката.
Това, което се удостоверява по документи е, че изследването на газовото находище в блок „ Добрич “ започва с Решение № 915 на Министерския съвет от 22. 12. 2003 година, с което на съветската компания ОАО „ Башкиргеология” е издадено позволение за търсене и изследване на петрол и газ в блок „ Добрич”. На четвърти февруари идната година е подписан и контракт за период от 3 години. Добивът на газ даже влиза в регионалната тактика за развиване на района.
През 2007 година ОАО „ Башкиргеология” трансферира напълно правата и отговорностите си по контракта за търсене и изследване на „ Русгеоком БГ” ЕАД благосъстоятелност на Сашо Дончев. Той изяснява влизането си в компанията с обстоятелството, че на руснаците не им доближават пари. С в допълнение съглашение срокът на контракта за изследването е продължен с две години, а след това регулярно се удължава чрез решения на Министерски съвет и спомагателни съглашения.
През февруари 2011 година „ Русгеоком БГ” подписва контракт с „ Eriell Corporation s.r.o.” за планиране и създаване на търсещ сондаж за петрол и газ в блок „ Добрич”. До февруари 2013 година сондажът доближава до дълбочина от 5610 м. В хода на сондирането са открити и потвърдени двете геоложки открития -„ Спасово” и „ Спасово 2”. Следват странната повреда, болестта и скоропостижната гибел на основния инженер на плана.
Въпреки тези неволи, на 24 февруари 2014 година „ Русгеоком БГ “ внася в Министерството на стопанската система и туризма заявление за вписване на комерсиално изобретение „ Находище на природен газ Спасово в блок Добрич “. Към заявката има прибавен финален геоложки отчет с изчислени ресурси и перспективни запаси. Докладът на сдружението е приет от комисия на енергийното ведомство на 14.10.2015 година
За да бъде прието и самото комерсиално изобретение би трябвало да има влезнало в действие решение по Оценка на въздействието върху околната среда. Както беше посочено нагоре, мнението на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Варна претърпява поврат на 180° под натиска на про-кремълските кръгове и държавното управление на ГЕРБ. Обжалването на този отвод към този момент е сполучливо, само че се чака изговаряне на Върховен административен съд.
Към днешна дата резултатът е, че рандеман на български газ няма, а управителните фрагменти на ГЕРБ са споходени от странна амнезия за обнадеждаващите открития. Няма към този момент и съветски газ, с изключение на директния по Турски поток, издигнат от държавното управление на Борисов с 3 милиарда лв. от бюджета, който обаче не стига до българския консуматор. Кому е преференциална тази обстановка е кристално ясно.
Димитър Стоянов, BIRD
Находище в Добруджа има ресурси от 15 – 17 милиарда кубически метра стандартен природен газ годни за добиване. Има и план за незабавното извличане на най-малко 5 милиарда от тях. При ползване от 3 милиарда куб. м. годишно личният рандеман единствено от този район би ни дал самостоятелност за години напред. Тази енергийна манна към този момент е блокирана с дело за Оценка на въздействието върху околната среда, което се точи към този момент 4 години. А изследванията в блок „ Добрич “ са станали цел на интензивно мероприятие, от което изгода има съветския монополист Газпром.
В началото на тази година излезе решение на Административен съд – Варна против отхвърли на РИОСВ-Варна да даде позитивно мнение за Оценка на въздействието върху околната среда на капиталовото предложение за рандеман на стандартен природен газ в Добруджа. Съдът указва на Регионална инспекция за опазване на околната среда да пристъпи към ново разглеждане, само че решението е обжалвано и се чака изговаряне на Върховен административен съд.
В интервала 2004-2016 изследванията в блок „ Добрич “ край село Рогозина дават две геоложки открития на газ на дълбочина от 1700-2100 метра и на дълбочина над 5000 метра. На първия небосвод има заявление за комерсиално изобретение с прогнозните 15-17 милиарда кубически метра газ. За втория небосвод има повече от положителни вероятности, само че към момента няма изясненост за количествата, защото при тестването, извършено сред 9 март и 8 април 2013 година, се случва повреда. Според Сашо Дончев, притежателят на проучващата компания, това не е инцидентно.
„ За осъществяване на тестванията ние поканихме една от двете най-реномирани сервизни компании, а точно „ Halliburton “. За наше огромно страдание тези опитни холандски инженери, които направиха изследването на тази дълбочина – на хоризонта 5380 метра, направиха толкоз доста неточности една след друга, че по-скоро наподобяват невъзможни да се случат инцидентно, а не с избрана цел. В последна сметка тестването беше неуместно, ние не успяхме да получим приток на газ, тъй че ние не знаем там действително има или няма находища на тази дълбочина. “
Провалът е придружен и с друго подозрително събитие – след несполучливото тестване водещият инжинер и управител на плана Сергей Казанцев се разболява и почива в границите на 6 месеца.
„ Това е доста смущаващо събитие, тъй като той беше доста млад и здрав човек. Особено като се има поради, че това е 2014 година, когато се случваха други сходни събития на територията на България. Да, без да го желаеме някак си, имайки поради чии ползи се засягат с възможен локален рандеман, то се набива в главите ни, че не е било инцидентно. Този човек беше извънредно добре квалифициран здрав млад мъж, изчезна за 6 месеца. “ – споделя Сашо Дончев.
Бизнесменът не крие съмненията си, че инженерът Сергей Казанцев е бил сполетян от орис, сходна на тази на Емилиян Гебрев, само че с съдбовен край. Екипът на компанията и фамилията на Казанцев вършат опит да го лекуват в клиника в Турция, само че без триумф. Оттам просто връщат тялото му и то е кремирано, без да бъдат взети проби за съществуване на отрови.
Дончев е разговарял за злополуките към сондажа с тогавашния министър председател Борисов и му е сложил без заобикалки съмненията си, че е обект на офанзива от страна на Газпром и съветската страна. Сезирал е и ДАНС, защото въпреки всичко става дума за план от национално значение. Но Борисов не показал интерес да се задълбочи следствието.
„ Успях да му задам въпроса, откакто вие всяка седмица персонално, вашия министър тогава – Делян Добрев, на енергетиката, и вие персонално се интересувахте, за хода на изследванията, дружно с нас увеличавахте упованията, в резултата на получаваните данни от сондажите, за какво когато нищо не се случи, вие не възложихте на ДАНС да проверява случая? Няма никакво подозрение, че мениджмънтът на този план е бил под наблюдаване и за какво когато този млад, здрав 52-53 годишен човек си отиде за нула време, за какво не деянията интерес? Защо не възложихте изследване? Защо позволихте тялото да бъде кремирано. Нямаше отговор. А не, в действителност имаше една друга доста странна реакция, Борисов ми сподели, когато питах това инцидентно ли е, той беше задоволително прям да признае, че съгласно него не звучи да е инцидентно. “
Наша инспекция откри, че по този проблем в ДАНС са работили от отдел „ Класифицирана информация “, като казусът не е затворен. Не е известно дали е работено по икономическо, както и по „ съветско “ направление, само че каквото и да се е случило на „ Черни връх “ резултат няма и наподобява въобще не е бил издирван.
С портрети на Путин против българския газ
Днес даже и газът от комерсиалното изобретение на първия небосвод не се добива, тъй като нервността към фракинга и шистовия газ застига и добива на стандартни запаси. Фирмата на Дончев „ Русгеоком БГ “ пробва да получи положителна оценка по отношение на отчета си за оценка на въздействието върху околната среда на капиталово предложение за „ Разработка и асимилиране на находище „ Спасово” в блок „ Добрич”. Първоначално Регионална инспекция за опазване на околната среда – Варна приема констатациите на отчета и му дава позитивна оценка.
Следва публично разискване в Генерал Тошево на 28.10. 2017, което протича бурно с наличието на паравоенната организация БНО „ Шипка “, част от про-кремълските кръгове. Те носят портрети на Путин и съветски флагове. Поведението им е нападателно и се озвучават закани за национален съд. Мотивацията им е ясно обозначена на един от необразовано написаните плакати: „ Не на добива на всевъзможен тип газ на територията на България. Да на Южен поток още веднъж у нас “.
„ След публичните разисквания внезапно се пожелаха нови мнения от същите институции, които бяха диаметрално разнообразни от предходните, от няколко месеца по-рано, без да има смяна в събитията, нито в околната среда, нито в отчета – на никое място. А на самите публични разисквания, това,което се случи, беше един извънредно нападателен и отрицателен отпор от нашето капиталово предложение. Една група хора, безусловно манипулираха локалното население. Няма да встъпвам в някакви по-специални детайлности. Почти всичко го има на видео в интернет. “ – споделя изпълнителният шеф на „ Русгеоком “ Димитър Мерачев.
На митингите против плана „ Рогозина “ участват тогавашния омбудсман Мая Манолова и ръководителя на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова.
BIRD.BG се свърза с Манолова. Тя изясни, че се е включила към протестиращите, тъй като локалните хора в Генерал Тошево не желали рандеман на газ. „ Населението няма да го допусне. Те са, като един. 99% от популацията стои зад това “, безапелационна е и през днешния ден Манолова. Тя изясни, че знае „ че са обърнали мача в съда “, визирайки решението на АС-Варна против отхвърли на Регионална инспекция за опазване на околната среда да даде позитивно мнение за Оценка на въздействието върху околната среда. „ Върху мене никой не е упражнявал напън. По-скоро натискът беше в противоположната посока – да не се занимавам. Като започнеш от Теменужка Петкова и минеш през други, които ме предупреждаваха косвено. Те имат ползи по цяла Добруджа, мислят да дупчат на други места. “
Всъщност, ползата на ГЕРБ към добива на газ в Добруджа изобщо не е безапелационен. Екипът ни потърси за коментар по тематиката някогашния енергиен министър Делян Добрев, който съобщи, че не си спомня да е имало сполучливо изследване в блок „ Добрич “.
„ Имаше един сондаж към Рогозино до колкото си припомням, до колкото си припомням, до момента в който аз бях министър, не зная в същия блок ли е, само че той излезе несполучлив. Този сондаж беше бездънен и залагахме очаквания, че ще има газ, само че излезе несполучлив. “
Когато екипът ни подсети на някогашния министър, че в действителност изследванията са сполучливи и има геоложки открия и план за рандеман, Добрев стартира да изяснява, че България е изпуснала огромния си късмет за диверсификация с напускането на „ Шеврон “ и поради мораториума за фракинг. Депутатът от ГЕРБ отхвърли да знае за каквито и да е било произшествия и саботажи при изследването край Рогозина, въпреки че до момента в който е министър персонално инспектира площадката. Все отново Добрев си спомни, че компанията която организира сондирането е „ Русгеоком “ и че нейният управител (Казанцев) е умрял от болест. Инвеститорите съгласно него били недоволни, тъй като сондажът бил изсъхнал.
Свързахме се и с някогашния кмет на Генерал Тошево Атанас Атанасов, който е и ръководител на инициативния комитет против плана за рандеман на газ. Той описа, че митингите са били поради опасения, че ще бъде отровена водата им. Относно БНО „ Шипка “ Атанасов съобщи „ Никой не ги е канил, нямам визия, ние тези хора ги видяхме на публичното разискване в Генерал Тошево. Преди това имаше разисквания в 7 обитаеми места, там ги нямаше. Те пристигнаха в Генерал Тошево. Те пристигнаха не да нападат отчета, а да подвигат виканица “. Атанасов акцентира, че е антикомунист, а никой от локалните не е получавал пари, с цел да стачкува.
Опасенията за отравяне на водата са поради тезата, налагана в публичното пространство, че изследванията в Добруджа са за шистов газ по метода „ фракинг “. Но инжeнерът в „ Русгеоком БГ” твърди, че там се търси и е открит стандартен природен газ от пясъчници. Техниката и технологията, които са употребявани за пробутване на двата сондажа, са стандартни и се употребяват както в международен мащаб, по този начин и в България от доста години.
Експерт в съда: Искат да закопават нуклеарни боклуци
Покрай разразилата се тогава нервност изплуват и тайни теории. Една такава доктрина ни беше развита от Ваня Казакова, представител на „ За чиста България “, което се включи изключително интензивно в митингите против изследванията за шистов газ през 2012 година и против желанията за рандеман на стандартен газ в Добруджа.
Дамата акцентира, че е експерт в съда. По думите ѝ в находището „ Спасово” газ няма, а се сондира, с цел да се съхраняват в сондажите радиоактивни боклуци.
„ През 1993 година научният комитет на НАТО е дал повеля на учени в Българска академия на науките да намерят място, уместно за депозиране на нуклеарни боклуци през сондаж, това е истината, това считат да вършат. “ – сподели Казакова.
Екипът ни не откри никакво удостоверение за такова мнение на някакъв теоретичен комитет на НАТО, нито за връзка с Българска академия на науките по тематиката.
Това, което се удостоверява по документи е, че изследването на газовото находище в блок „ Добрич “ започва с Решение № 915 на Министерския съвет от 22. 12. 2003 година, с което на съветската компания ОАО „ Башкиргеология” е издадено позволение за търсене и изследване на петрол и газ в блок „ Добрич”. На четвърти февруари идната година е подписан и контракт за период от 3 години. Добивът на газ даже влиза в регионалната тактика за развиване на района.
През 2007 година ОАО „ Башкиргеология” трансферира напълно правата и отговорностите си по контракта за търсене и изследване на „ Русгеоком БГ” ЕАД благосъстоятелност на Сашо Дончев. Той изяснява влизането си в компанията с обстоятелството, че на руснаците не им доближават пари. С в допълнение съглашение срокът на контракта за изследването е продължен с две години, а след това регулярно се удължава чрез решения на Министерски съвет и спомагателни съглашения.
През февруари 2011 година „ Русгеоком БГ” подписва контракт с „ Eriell Corporation s.r.o.” за планиране и създаване на търсещ сондаж за петрол и газ в блок „ Добрич”. До февруари 2013 година сондажът доближава до дълбочина от 5610 м. В хода на сондирането са открити и потвърдени двете геоложки открития -„ Спасово” и „ Спасово 2”. Следват странната повреда, болестта и скоропостижната гибел на основния инженер на плана.
Въпреки тези неволи, на 24 февруари 2014 година „ Русгеоком БГ “ внася в Министерството на стопанската система и туризма заявление за вписване на комерсиално изобретение „ Находище на природен газ Спасово в блок Добрич “. Към заявката има прибавен финален геоложки отчет с изчислени ресурси и перспективни запаси. Докладът на сдружението е приет от комисия на енергийното ведомство на 14.10.2015 година
За да бъде прието и самото комерсиално изобретение би трябвало да има влезнало в действие решение по Оценка на въздействието върху околната среда. Както беше посочено нагоре, мнението на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Варна претърпява поврат на 180° под натиска на про-кремълските кръгове и държавното управление на ГЕРБ. Обжалването на този отвод към този момент е сполучливо, само че се чака изговаряне на Върховен административен съд.
Към днешна дата резултатът е, че рандеман на български газ няма, а управителните фрагменти на ГЕРБ са споходени от странна амнезия за обнадеждаващите открития. Няма към този момент и съветски газ, с изключение на директния по Турски поток, издигнат от държавното управление на Борисов с 3 милиарда лв. от бюджета, който обаче не стига до българския консуматор. Кому е преференциална тази обстановка е кристално ясно.
Източник: fakti.bg
КОМЕНТАРИ