Европейската комисия прикани многократно българските власти да се забързат с

...
Европейската комисия прикани многократно българските власти да се забързат с
Коментари Харесай

Казаха ни го в прав текст: Политическата криза бави парите от Европа

Европейската комисия прикани неведнъж българските управляващи да се забързат с оставащата работа по Плана за възобновяване. Това стана по време на първата годишна среща за механизма, посетител на която в България е ръководителят на работната група за възобновяване и резистентност в границите на Европейската комисия Селин Гауер. Тя посочи, че България към този момент разполага единствено с три години за осъществяването на плановете по Плана и би трябвало да форсира обвързваните с него процеси.

" Планът е упорит, а има единствено три години за неговото осъществяване. Трябва да имаме кураж, политическа непоклатимост, с цел да се приложат тези промени и вложения без подозрение и без губене на време “, разяснява Гауер.
-->
По въпроса за политическата непоклатимост тя разяснява, че точно заради „ бурния политически развой в България процесът по утвърждение беше толкоз сложен “. Страната бе измежду последните, чиито национални проекти за възобновяване бяха утвърдени. Тя към момента чака и първото си заплащане в размер на към 2.6 милиарда лева Гауер увери, че поръчката за прехвърлянето ще бъде утвърдена „ след няколко дни “.

По-голям проблем се обрисува при идващото заплащане в размер на 1.4 милиарда лева За него България би трябвало да извърши 66 цели по пътя към реформирането на стопанската система в един по-устойчив резултат. Справка на Economic.bg в Информационната система за ръководство и наблюдаване на средствата от Европейски Съюз в България (ИСУН) демонстрира, че досега от тях са осъществени едвам шест. 22 от тях пък всъщност са законодателни промени и би трябвало да преминат глоба на Народното събрание.

" Има огромен интерес от Народното събрание към законодателните промени по Плана. Виждам висока интензивност на депутатите. Забавяне на тези законодателни промени значи закъснение на идващото искане за заплащане “, разяснява вицепремиерът по европейските въпроси Атанас Пеканов.

В догадка на крах тези 66 цели да бъдат осъществени до края на годината България може да изпрати настояването си за заплащане по-късно, само че с това деяние се рискува загуби на пари.

Селин Гауер изясни, че хипотетично при закъснение в този момент – още в началните стадии, да вземем за пример при организирането на избрани търгове – ще се получи закъснение и отсега нататък.

Няма доста време за осъществяването на Плана. Разбира се, може малко по-късно да дадете поръчка за заплащане, само че ще загубите пари. Договорът е на база на осъществяване, в случай че няма такова, не се получават пари “, акцентира Гауер.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР