Достатъчно е човек да се разходи в сърцето на Рим,

...
Достатъчно е човек да се разходи в сърцето на Рим,
Коментари Харесай

Рим – кандидат за Експо 2030

Достатъчно е човек да се разноски в сърцето на Рим, с цел да разбере какъв брой справедливо е именуван „ безконечният град “.

Историята му се наслагва, без да се заличава, в пласт – скъп за учените, неповторим за жителите му и вълнуващ за посетителите от целия свят. В продължение на съвсем три хилядолетия столицата на Италия е образец за последователност, дарба да се приспособява към измененията и да преоткрива своето настояще. Свидетелство за това е дълбокото му художествено благосъстояние, което демонстрира приспособяването на Рим към изменящите се условия през хилядолетията. Сега този град предлага кандидатурата си за хазаин на Световното ревю през 2030 година

Още от антични времена Рим демонстрира пътя, като измисля авангардни решения за потребностите на общностите, които са го обитавали (един милион поданици по времето на император Август!). Достатъчно е да си напомним за футуристичната мрежа от акведукти, поради която Рим получава прозвището Regina Aquarum (Царица на водите), или за мрежата от консулски пътища, която свързва „ безконечния град “ с всички провинции на полуострова и империята (всички пътища водят към Рим). Визията, която Рим желае да придаде на Изложението, се основава точно на способността му да пояснява своето минало и настояще с взор към бъдещето.
Още от самото си основаване Рим, ситуиран в центъра на Средиземноморието – кръстопът на три континента – притегля хрумвания и гении от териториите, които се намират оттатък границите му. Необикновената сбирка от творби на изкуството и културата не би била допустима без приноса на други култури. Резултатът е неповторимо комбиниране от история, природа и хора, което през днешния ден трансформира Рим в съвременна столица – дестинация за милиони гости и място където, както преди две хилядолетия, хората живеят дружно под знака на полезностите: независимост и взаимно приемане.

Рим е и метрополисът с най-вече зелени площи в Европа. Неговите градски паркове, исторически вили и естествени резервати му придават необикновен баланс, антична интеграция сред жителите му и природата, която може да бъде образец за бъдещето. Неслучайно Рим е най-голямата земеделска община в Европа: в периметъра му се прави интензивна, постоянно новаторска активност по развъждане на култури. И тук наследството от предишното не е тежест, а тласък и трамплин за търсене на устойчиви решения за общото ни бъдеще, а не просто сцена за изява.

Рим не е избрал предложение с елементарно медийно влияние, не желае да притегля внимание единствено с препратки към предишното си. Вместо това е избрал програмен девиз, който е ориентиран на първо място към сегашното и бъдещето: „ Хора и територии: градско възобновяване, приобщаване и нововъведения “. Темата показва едно общо предизвикателство за всички страни от интернационалната общественост и препраща към рекомендациите на Организация на обединените нации, заложени в дневния ѝ ред до 2030 година
Този тематичен избор визира цялата планета и всички нейни поданици. Тя обгръща области като развиването и възобновяване на нашите територии, които в този момент са изправени пред опасността от климатичните промени и опустошителните им последици; разнообразието и приобщаването на нашите общности; устойчивостта на нашите градски региони и кръговата икономика; децентрализацията и подвижността на локално, национално и интернационално равнище; цифровата съгласуваност като мотор на икономическото и общественото развиване. Експо Рим 2030 има за цел да прегледа тези въпроси, да насърчи шерването на другите гледни точки, да очертае един общ път и да набележи общи решения.

Рим има намерение да измине този път не като се обявява, а като предложи на участващите страни оперативно съдействие, чиято последна цел е Изложението, а в годините дотогава ще се осъществят взаимни планове и начинания, съсредоточени върху другия народен опит и потребности.

Мястото, определено за осъществяване на Световното ревю 2030, се намира в покрайнините на Рим. То е обвързвано с някои от историческите зони на града и е в непосредствена непосредственост до един от университетските кампуси на Рим, който ще работи като връзка с голямата научна общественост на италианската столица. Събитието, чийто основен организационен проект е дело на проектант Карло Рати, има упоритостта да сложи нови стандарти за резистентност с нулеви въглеродни излъчвания, повторна приложимост на материалите, ценене на виталния цикъл на водата, въздуха и силата. С една дума, освен да бъде енергийно автономен  обект, само че да може да генерира и обезпечава чиста сила и на други територии.

Рим е и в центъра на неповторима транспортна система. От летището му за по-малко от два часа със аероплан може да се стигне до главните европейски, балкански, северноафрикански и близкоизточни столици, а за три часа – до всички дестинации в целия евро-средиземноморски регион – от Анкара до Бейрут и Кайро. Усъвършенстваната система от въздушни, пътни и високоскоростни железопътни връзки дава опция за елементарно и бързо постигане до главните италиански дестинации. До 2030 година това време ще бъде понижено съвсем на половина с помощта на новите инфраструктурни вложения, планувани от италианското държавно управление.

Рим е и международната столица на дипломацията. В него се намират посолствата на 139 разнообразни страни както и тези, упълномощени към Светия трон и Сан Марино. В него се намират повече от 130 представителства на ФАО-ИФАД-WFP на Организация на обединените нации и други, упълномощени към Малтийския медал. Общо в Рим има към 430 посолства и съвсем 3000 дипломати, без да се броят културните институти. Рим е също по този начин място, където кипи обществена активност, седалище е на многочислени културни асоциации и неправителствени организации, извършващи многочислени действия – от подкрепяне до грижа, от обучение до поощряване на софтуерната просветеност, от хранително-вкусовия бранш до поощряване на опазването на околната среда.

В умозаключение, логото на Рим 2030 съставлява стилизирана арка, която трансформира цвета си и дава живот на безкрайни комбинации. Представя солидността и елегантността на древноримските монументи, като препраща към цифровото настояще. През арката се минава, тя е врата, отворена за нови и разнообразни въздействия. Също по този начин предлага и общ път, редица благоприятни условия като да вземем за пример взаимното основаване на другите национални павилиони. Очаква се през 2030 година през тази арка да преминат 30 милиона гости, които ще прегледат изложбените павилиони на 150 страни.

Последното Световно ревю се организира в арабска страна – Обединените арабски емирства (Дубай 2020-21). Следващото издание ще се организира в Азия – Япония (Осака, 2025 г.). При липса на градове претенденти от Африка и Латинска Америка, има основателна вяра, че изданието през 2030 година ще се организира в столица на Европейския съюз.

фотография: https://www.expo2030roma.org/en/
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР