Топ 10 съвета за това как да учите по-умно, а не по-дълго
Добрите умения за учене са нужни повече от всеки път и науката може да ви покаже в действителност работещи способи.
Като младеж, Фариа Сана постоянно наблягаше текстовете в учебниците си с маркери. По-късно тя си спомня: “Правех го с концепцията посредством цветовете да означавам разнообразни неща… Но малко по-късно към този момент нямах никаква визия какво би трябвало да значат тези подчертани текстове. “
Тя също си е водила доста бележки, до момента в който чете. Но след това тя осъзнава, че постоянно просто копира думи или нахвърля разнообразни фрази на листа… “Този способ на работа също не оказа помощ доста ”, споделя тя в този момент.
„ Никой в никакъв случай не ме е учил по какъв начин да изучавам “, споделя Сана. Колежът е бил по-труден за нея, тъй че тя е почнала да търси по-добри способи за образование. Сега, тя е психолог в университета Атабаска в Алберта, Канада. Там тя учи тактиките за това по какъв начин учениците могат да учат по-добре.
Притежаването на положителни умения за учене постоянно е потребно. Но това е още по-важно в този момент, по време на пандемията от COVID-19. Много студенти се тревожат за фамилията или приятелите, които може да се разболеят, отбелязва Сана. Други изпитват по-общ, само че също по този начин мощен стрес. Освен това, учениците в доста страни са изправени пред разнообразни формати за образование. Някои учебни заведения още веднъж организират присъствени часове, с разнообразни правила за съблюдаване на разстояние и носене на маски. Други учебни заведения имат разпределени класове, с възпитаници в учебно заведение по друго време. Други са минали към онлайн образование, най-малко за известно време.
Освен това, учениците евентуално ще би трябвало да вършат повече, без преподавател или родител да им наднича през раменете. Обаче – става известно, че доста студенти в никакъв случай не са научили тези умения. За тях, споделя Сана, може да е като да кажете на учениците да се научат да плуват, като „ просто плуват “.
Добрата вест: Науката може да ви помогне.
Повече от 100 години психолозите вършат проучвания за това кои образователни способи работят най-добре. Някои препоръки са потребни за съвсем всеки предмет. Например, не се опитвайте да научите доста неща за къс интервал от време! И тествайте себе си, вместо просто да препрочитате материала. Други тактики работят най-добре за избрани типове образователни предмети. Това включва неща като потребление на графики или разбъркване на това, което изучавате. Ето 10 съвета по какъв начин да измененията навиците си за учене.
1. Разграничете ученето си
Нейт Корнел „ несъмнено се тъпчеше с информация “ преди огромни проби, когато беше студент. В момента, той е психолог в колежа Уилямс в Уилямстаун, Масачузетс. Той към момента счита, че е добра концепция да се учи в деня преди огромен изпит. Но проучванията демонстрират, че е неприятна концепция да се опитате да усвоите всички материали от цялото си образование в този ден. Вместо това, разпределете времето си в обособени образователни сесии.
В един опит от 2009 година студенти изучаваха речникови думи посредством карти. Някои възпитаници изучаваха всички думи в обособени сесии в продължение на четири дни. Други изучаваха по-малки партиди от думи в интензивни или масирани сесии, всяка в границите на един ден. И двете групи прекараха еднообразно време в образование като цяло. Но тестването сподели, че първата група е научила думите по-добре .
Корнел съпоставя паметта ни с вода в кофа, която има дребен теч. Опитайте се да напълните кофата, до момента в който към момента е цялостна, и не можете да добавите доста повече вода. Оставете време сред образователните сесии и част от материала може да изтече от паметта ви. Но по-късно ще можете да го научите още веднъж и да научите повече в идната си образователна сесия. И идващия път ще го запомните по-добре, отбелязва той.
2. Практика, процедура, процедура!
Музикантите непрекъснато се упражняват със своите принадлежности. Спортистите практикуват спортните си умения. Същото би трябвало да важи и за ученето.
„ Ако желаете да можете да запомните информация, най-хубавото, което можете да извършите е да практикувате “, споделя Катрин Роусън. Тя е психолог в държавния университет Кент в Охайо. В едно изследване от 2013 година част от учениците са правили на практика проби в продължение на няколко седмици. На последния тест те са постигнали приблизително доста повече, в сравнение с учениците, които са учили по нормалния метод.
В изследване, направено няколко години по-рано, студенти четат материал и по-късно вършат проби за припомняне. Някои от тях вършат единствено един тест. Други са създали няколко теста с къси почивки от по няколко минути сред тях. В резултат – втората група си е припомнила материала по-добре седмица по-късно .
3. Недейте просто да препрочитате своите образователни материали, книги и бележки
Като тийнейджърка, Синтия Небел учи, четейки своите учебници, работни листове и тетрадки. „ Отново и още веднъж и още веднъж “, спомня си тя. След години – към този момент като психолог от университета Вандербилт в Нашвил, Тенеси тя прибавя: „ знаем, че това е едно от най-често срещаните неприятни способи за учене за студентите. “
В едно изследване от 2009 година някои студенти четат текст два пъти. Други четат текст единствено един път. И двете групи вършат тест незабавно след четенето. Резултатите от тестванията се разграничават малко сред тези групи, откриха Ейми Калъндър и Марк Макданиел. Сега тя е в колежа Wheaton в Илинойс. Работи във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, Мисури.
“Твърде постоянно, когато учениците препрочитат материал, това е на процедура незадълбочено ”, споделя Макданиел, който също е съавтор на книгата от 2014 година Make It Stick: The Science of Successful Learning . “Препрочитането е като да гледаш подготвен подреден пъзел, вместо да го сглобиш самичък ”, споделя той. Когато четеш даден материал още веднъж и още веднъж, той наподобява прочут и логичен. Но до момента в който не опитате да се тествате, вие не знаете дали в действителност го разбирате.
Един от съавторите на Макданиел на Make it Stick е Хенри Рьодигер. Той също работи във Вашингтонския университет. В едно изследване от 2010 година Рьодигер и двама други негови сътрудници съпоставят резултатите от тестванията на възпитаници, които препрочитат материал с две други групи. Една група написа въпроси по отношение на материала. Другата група отговори на въпроси от някой различен. Най-добре се оправиха тези, които дадоха отговор на въпросите. Най-зле се оправиха тези, които преди малко препрочетоха материала.
4. Тествайте се
Това изследване от 2010 година поддържа един от желаните образователни привички на Небел. Преди огромни проби майка ѝ я изпита по материала. „ Сега знам, че това беше доста положително упражнение за мен “, споделя тя. “Това е един от най-хубавите способи, по които можете да учите. ” По-късно, Небел си създаде способ, посредством който може да се изпитва сама. Например, тя може да прикрие отговорите на въпроси в бележника си. После се опита да отговори на всеки един от тях без да вижда отговора му.
Такава процедура за добиване може да помогне на съвсем всеки, демонстрираха Роусън и други негови сътрудници в изследване от август 2020 година в Learning and Instruction. Това проучване включва студенти с проблем с вниманието, прочут като ADHD. Съкращението е разстройство с недостиг на вниманието и хиперактивност. Като цяло, извличането помогна на учениците с ADHD и тези без разстройството еднообразно добре .
„ Направете си тесте от карти всякога, когато би трябвало да научите нова информация “, предлага Сана. „ Поставете въпросите от едната страна и отговорите от другата страна. “ Приятелите могат даже да си задават въпроси един на различен по телефона, добавя тя.
„ Опитайте се да се тествате по метода, по който учителят задава въпроси “, прибавя Небел.
Но в действителност настойчиво се упражнявайте дружно с приятелите си, споделя тя. И ето за какво: Тя беше част от екип, който като част от проучването си помоли учениците да напишат по един въпрос от викторина за всеки клас. След това учениците отговаряха на въпрос от различен съученик. Предварителните данни демонстрират, че учениците са се справили по-зле на тези проби, в сравнение с когато ежедневните въпроси идват от учителя. Екипът на Небел към момента проучва данните. Тя подозира, че въпросите на учениците може да са били прекомерно елементарни.
Учителите постоянно копаят по-дълбоко, отбелязва тя. Те не просто желаят избрания. Често учителите молят учениците да съпоставят и опълчват хрумвания. Това изисква известно сериозно мислене.
5. Грешките са нещо изцяло възможно – стига да се учите от тях
От решаващо значение е да тествате паметта си. Но всъщност няма значение какъв брой секунди отделяте на всеки опит. Това изобретение идва от изследване от 2016 година на Kornell и други. Но е значимо да се премине към идната стъпка, прибавя Корнел: Проверете дали сте прави. След това се фокусирайте върху това, къде сте сгрешили .
„ Ако не разберете какъв е отговорът, вие си губите времето “, споделя той. От друга страна, инспекцията на отговорите може да направи времето ви за учене по-ефективно. След това можете да се концентрирайте върху това къде се нуждаете от най-голяма помощ.
Всъщност правенето на неточности може да бъде нещо положително, твърди Стюарт Файърстейн. Биолог от Колумбийския университет в Ню Йорк. Той даже е написал книга по тази тематика. Тя се нарича “ Провал: Защо науката е толкоз сполучлива ” . Грешките, твърди той, в действителност са главен ключ към ученето.
6. Използвайте разнообразни подходи
В доста случаи е потребно да методите по друг метод към самотестването си. Не се фокусирайте единствено върху едно нещо. Разработете разнообразни концепции. Психолозите назовават това преплитане.
Всъщност, вашите проби нормално също ще бъдат цялостни със смесени въпроси. По-важното е, че преплитането може да ви помогне да ги научите по-добре. Ако практикувате една идея още веднъж и още веднъж, „ вниманието ви понижава, тъй като знаете какво следва “, изяснява Сана. Сменете метода си и в този момент разделете понятията. Можете също да видите по какъв начин концепциите се разграничават, образуват се разнообразни трендове или се съчетават по някакъв различен метод.
Да предположим да вземем за пример, че учите по математика за размера на другите форми. Можете да решите няколко задания, свързани с размера на дадена геометрична форма. След това можете да отговорите на групи въпроси, като всеки набор от въпроси се занимава единствено с една форма. Или можете да разберете по какъв начин се пресмята размера на конус, последван от паралелепипед. След това може да намерите размера за полуконус или сфероид. След това можете да ги смесите още малко. Може даже да смесите някаква процедура при събиране или разделяне.
Роусън и сътрудниците и са предиздвикали групи от студенти да тестват всеки от тези подходи. Тези, които преплитат своите на практика въпроси, са се справили по-добре от групата, която е практикувала елементарните способи за учене, оповестиха откривателите предходната година в Memory & Cognition .
Година по-рано Сана и сътрудниците ѝ демонстрираха, че преплитането може да помогне на учениците както със мощна, по този начин и със слаба работна памет. Работната памет ви разрешава да запомните на кой стадий се намирате при осъществяването на някаква активност, като да вземем за пример следването на инструкциите в рецепта.
7. Използвайте фотоси
Обърнете внимание на диаграмите и графиките в материалите на вашия клас, споделя Небел. „ Тези фотоси в действителност могат да подобрят паметта ви за този материал. И в случай че няма фотоси, основаването им може да бъде в действителност, в действителност потребно. ”
„ Мисля, че тези образни представяния ви оказват помощ да създадете по-пълни умствени модели “, споделя Макданиел. Той и Дунг Буи, накараха студенти от университета във Вашингтон да изслушат лекция за спирачките и помпите на коли. Една група получи диаграми и ѝ беше казано да си води бележки към диаграмите, в случай че е належащо. Друга група получи скица за писане на бележки. Третата група просто си водеше бележки. Схемите помогнаха на учениците, които по този начин или другояче са били положителни в построяването на ментални модели по отношение на това, което четат. Но в последвалите проби, учениците, които разполагаха с нагледни пособия получиха най-хубавите оценки.
Дори някакви обикновени картинки или фотоси могат да ви оказват помощ. Никол Румел е психолог в Рурския университет Бохум в Германия. В едно изследване, извършено през 2003 година тя и сътрудниците ѝ дадоха рисунки на анимационни филми на студенти дружно с информация за петима учени, които са изучавали интелигентността. Например текстът за Алфред Бине е бил съпроводен от рисунка на играч. Шофьорът носи шлем, с цел да защищити главата си си. Учениците, които са видели рисунките, са се справили по-добре на теста, отколкото тези, които са получили единствено текстовата информация.
8. Намерете образци
Абстрактните понятия могат да бъдат сложни за схващане. Много по-лесно е да се сътвори умствен облик, в случай че имате съответен образец за нещо, споделя Небел.
Например – киселите храни нормално имат подобен усет, тъй като съдържат киселина. Сама по себе си тази идея може да е сложна за запомняне. Но в случай че мислите за лимон или оцет, е по-лесно да разберете и запомните, че киселините и киселото вървят дружно. И образците могат да ви оказват помощ да идентифицирате усета на други храни като дължащ се на киселини.
Наистина е потребно да имате най-малко два образеца, в случай че желаете да приложите информация към нови обстановки. Небел и сътрудниците ѝ прегледаха изследвания за това през юли 2019 година Докладът им в Journal of Food Science Education описва как студентите могат да подобрят своите умения за обучение .
9. Заровете се по-надълбоко
Трудно е да запомните низ от обстоятелства и числа, в случай че не се напънете. Опитайте се да разберете за какво нещата са групирани по избран метод. Как се появиха те? Защо имат значение? Психолозите назовават това “разработване ”. Това е да вземем за пример вземането на образователен материал и „ задаването на доста въпроси по какъв начин и за какво във връзка с информацията в него “, споделя Небел. С други думи – не приемайте изложените някъде обстоятелства като безспорна истина.
Разработването ви оказва помощ да комбинирате нова информация с други неща, които към този момент знаете. И това основава от неща, които се отнасят едно към друго в мозъка ви, споделя тя. Тази по-голяма мрежа улеснява научаването и запомнянето на нещата.
Да предположим, че сте помолени да запомните низ от обстоятелства за разнообразни мъже, споделя Макданиел. Например „ Гладният човек се качи в колата. Силният мъж оказал помощ на дамата. Смелият човек се втурна в къщата. ” И по този начин нататък… В едно от изследванията му през 80-те години на предишния век, студентите са имали проблеми със запомнянето на сходни изказвания. Те са се справили по-добре, когато откривателите са им дали пояснения за дейностите на всеки мъж. И учениците са запомнили доста по-добре, когато е трябвали да дават отговор на въпроси за какво всеки човек е направил несъмнено нещо.
„ Доброто схващане основава в действителност добра памет “, споделя Макданиел. “И това е основно за доста студенти. ” Ако информацията наподобява неразбираемо – задайте повече въпроси. Уверете се, че можете да обясните материала. Още по-добре, споделя той, вижте дали можете да го обясните на някой различен. Някои от неговите студенти вършат това, като се обаждат у дома, с цел да обяснят тове, което учат на родителите си.
10. Направете проект — и се придържайте към него
Много студенти знаят, че би трябвало да разпределят интервалите на образование, да се тестват и да практикуват други положителни умения. И въпреки всичко мнозина в действителност не вършат тези неща. Често, те не съумяват да възнамеряват авансово.
Когато Роусън беше студент, тя използваше книжен календар за планирането си. Пишеше датата за всеки изпит. „ И идващите четири или пет дни отбелязвах като ‘ време за учене ‘ “, спомня си тя.
Опитайте се и да се придържате към някаква рутина. Имайте несъмнено време и място, където вършите учебна работа и учите. В началото, това може да ви наподобява необичайно. Но, Корнел ви твърди, „ когато настъпи втората седмица, това ще стане нещо обикновено “. И “оставете телефона си някъде другаде, до момента в който работите ”, прибавя Небел.
Позволете си къси почивки. Задайте таймер за към 25 минути, предлага Сана. Учете през това време, без да се разсейвате. Когато таймерът изтече, направете си отмора от 5 или 10 минути. Упражнение. Проверете телефона си. Може би изпийте малко вода – каквото и да е. След това настройте още веднъж таймера.
„ Ако имате проект за образование, придържайте се към него! “ прибавя Макданиел. Наскоро той и психологът Жил Айнщайн от университета Фурман в Грийнвил, Южна Каролина, разгледаха за какво студентите не употребяват положителни способи за образование. Много студенти знаят какви са тези способи, оповестяват те. Но неведнъж – те въобще не възнамеряват по кое време имат намерение да ги приложат в деяние. Дори когато студентите си вършат такива проекти, може да се появи нещо по-примамливо, което да отвлече вниманието им. Ученето би трябвало да стане приоритет, споделят те. Екипът разгласява отчета си в Perspectives on Psychological Science на 23 юли.
Бонус: Бъдете благи към себе си
Опитайте се да си създадете и да се придържате към постоянна рутина. Спете задоволително – освен през нощта преди теста, само че в продължение на седмици или месеци наред. „ Тези неща са в действителност, в действителност значими за ученето “, споделя Небел. Физическите извършения също оказват помощ, споделя тя.
Не се стресирайте, в случай че всичко това наподобява доста, прибавя тя. Ако тези подходи ви наподобяват прекомерно комплицирани, пробвайте да добавяте единствено едно ново умеене за образование на всяка седмица или две. Или най-малко отделете образователните си сесии и практикувайте добиване през първите няколко месеца. Когато натрупате повече процедура, можете да добавите още умения. А в случай че имате потребност от помощ – обърнете се към някой сътрудник или непосредствен.
И най-после – в случай че се мъчите да следвате препоръките, които ви дадохме нагоре (като да вземем за пример, че не можете да следите времето или ви е доста мъчно просто да седнете и да се концентрирайте върху работата си), може да имате недиагностицирано положение, като ADHD. За да разберете, дали това е по този начин – консултирайте се с Вашия доктор. Добрата вест е, че ADHD може да се лекува.
Ученето по време на пандемия в най-хубавия случай е много затруднено. Но не забравяйте, че вашите учители и съученици също са изправени пред провокации. Подобно на вас, те имат страхове, терзания и въпроси. Бъдете подготвени да ги преборите лека-полека. И бъдете благи към себе си. В последна сметка, Корнел споделя, „ всички сме в това дружно. “