Д-р Симеон Матев е автор в научно популярната платформа ,

...
Д-р Симеон Матев е автор в научно популярната платформа ,
Коментари Харесай

Август счупи историческите температурни рекорди в Европа

Д-р Симеон Матев е създател в научно известната платформа, лекар по климатология, а помощник по климатология в Софийския университет. Основните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси. Препечатваме със съкращения публикацията му в Климатека, заглавието е на редакцията.
Според систематизираната информация от Европейската работа за изменение на климата (C3S) междинната температура на въздуха през август 2022 година в световен проект е с 0,3 °C по-висока по отношение на новия климатологичен интервал (1991 - 2020 г.) и с 0,42 °C по-висока от предходния климатологичен интервал (1981 - 2010 г). Това го прави световно третият най-горещ август след август 2016 година и август 2019 година За последните 10 години световната междинна температура през август се е повишила с 0,12 °C.
Отклонение на междинната температура на въздуха за август 2022 година по отношение на нормата за 1991 – 2020 година за цялото земно кълбо от 1979 година насам. Източник: C3S/ECMWF
На Стария континент обаче междинната температура през миналия месец е била с 1,73 °C по-висока по отношение на нормата за интервала 1991 - 2020 година Това е с 0,8 °C повече от най-топлия досега месец август - през 2018 година Интересно е да се означи, че за тазгодишния август е особено огромната повсеместност на наднормеността, обхващаща съвсем целия континент, до момента в който през 2003 година и 2010 година е имало региони с още по-голяма особеност, само че тези региони са били най-вече в Западна Европа - през 2003 година, или в Източна през 2010 година За последните 10 години междинните температури в Европа са се повишили с 0,52 °C.

В районен проект с най-висока позитивна температурна особеност се отличават Европейска Русия и някои региони на Франция и Германия. В Западна Европа новата гореща вълна първоначално и в средата на месеца продължи наднормения интервал, почнал още през юни 2022 година Високите температури, в комбиниране с поднормените превалявания и ниската атмосферна мокрота, станаха причина за рисково огромен брой горски и полски пожари, в това число в региони, в които такива феномени са необичайност, като Англия и Скандинавия.
Отклонение на междинната температура на въздуха за август 2021 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година в Европа. Източник: C3S/ECMWF Реклама
Същевременно сушата в доста региони на Западна и Централна Европа се задълбочи. Ниското равнище на реките във Франция и Германия. Високите температури на речната вода затрудниха охлаждането на атомните реактори и някои електроцентрали бяха принудени да понижат производството на електрическа енергия. По-малкото количество на вода в реките стана причина за понижена работа на Водноелектрическа централа. Редица фермери в засегнатите от суша страни споделиха, че производството им е намаляло с до 90% за някои култури.

В същото време имаше и места на континента и с негативна особеност. Това са Исландия, Южна Португалия, както и региони в Южна Италия и някои от западни елементи на Балканите.

В България - в съвсем цялата равнинна част, август 2022 година е бил с позитивна температурна особеност. Според данни от някои станции на Национален институт по метеорология и хидрология, както и от общоприетоо ситуирани автоматизирани станции, цената на отклоненията по отношение на интервала 1991 - 2020 година е била сред 1 и 3°C, като по-големи са били позитивните аномалии в северните и източните региони от страната. В Югозападна България и в планините междинните месечни температури са с няколко десети под нормата.

Август е един от месеците през годината, който се е затоплил най-вече за последните 30 години. В множеството станции покачването на междинната температура е с повече от 1,5 °C.
Реклама
Най-топлият август в нашата страна е регистриран през 2010 година (виж графиката). С огромни позитивни аномалии се регистрират още месеците през 2003, 2008, 2012 и 2021 година От началото на века най-студеният август е регистриран през 2002 година, с сходна особеност са и 2004 и 2005 година
Отклонение на междинната температура на въздуха в България за август 2022 година по отношение на нормата за 1981 – 2010 година Източник: www.stringmeteo.com
През август, макар не изключително огромната позитивна особеност на средномесечната температура, през множеството дни среднодневните температури са били над нормата. Особено отчетливо това се е следило в Северна и в Източна България. Поредица от дни със среднодневни температури - към и под нормата, е имало през първата половина на втората десетдневка, както и в средата на третата. Това са били и интервали с по-масови превалявания, които са спомогнали за погасяване на зародилите пожари и за облекчение на сушата в регионите (главно някои места в Източна България).
Свързани публикации Тазгодишните горещи талази и наводнения може да демонстрират какво ни чака в бъдеще 10 септември 2022, 13:51 Рекордната суша през юли заплашва реколтата в Европа 11 август 2022, 16:51 Защо прегря Западна Европа 20 юли 2022, 14:45 Вижте още публикации Коментари и разбори Зелената договорка на Европейски Съюз - всичко, което би трябвало да знаете Какви са европейските зелени политики и регулации, кой е обиден, какви схеми за финансиране има и какви са периодите за реализиране на задачите Към публикацията Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Тема Климат
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР