Д-р Жеко Найчов завършва медицина в София през 2006 г.

...
Д-р Жеко Найчов завършва медицина в София през 2006 г.
Коментари Харесай

Защо сърцето ни стяга през зимата?

Д-р Жеко Найчов приключва медицина в София през 2006 година Постъпва на работа като ординатор в клиниката по сърдечна и съдова хирургия на МБАЛ " Лозенец ", където работи и до през днешния ден. През 2009 година отпътува за Япония като постоянен докторант в катедрата по хирургия към Хирошимския университет, където пази докторска степен. След завръщането си в България през 2013 година става хоноруван помощник към катедрата по хирургия към Медицинския факултет на Софийски университет „ Св. Климент Охридски “. Участва в разнообразни просветителни и научни планове в България и чужбина. Извън региона на хирургията научните му ползи са свързани с проучвания върху лечебните благоприятни условия на разнообразни лекарствени растения.

Всяка седмица доктор Найчов дава отговор на въпросите на читателите на " Стандарт ". Пишете ни на адрес:
-->
 
Със захлаждането на времето множеството хипертоници откриват, че кръвното им се повишава Инфарктите са по-чести в студените месеци
 

Харесвам есента като сезон. Времето е прелестно. Хората се прибират от отпуска, учениците потеглят още веднъж на учебно заведение. Из въздуха се носи миризма на печени чушки, доловима от време на време даже по централните улици на София. Някои не изключително огромни последователи на тази част от годината означават, че настава времето на гриповете и настинките, а също и началото на отоплителния сезон.

Простудните болести са нещо, което всички ние виждаме елементарно. Макар множеството от тях да са безобидни, наличието им е изключително натрапчиво. Пък и след контузията, която Ковид-19 ни нанесе, към този момент гледаме доста по-сериозно на респираторните инфекции. Осигуряването на топлота у дома е подобен проблем – не мори, а мъчи. И прави усещане на всички.

Това, което по-малко се набива на очи е увеличаващата се през студения сезон периодичност на сърдечните болести. Общо взето,
всичко което има да се обърка в сърцето
най-често се случва през зимата. Не, че през лятото сърдечно болните са здрави. Но сигурно положението на множеството от тях се утежнява с настъпването на есента и зимата.

Студът е типичен дразнещ фактор при исхемичната болест на сърцето. Редовно пациентите оповестяват: „ Това и различен път ми е ставало по този начин, но в този момент откак се захлади времето, сърцето стартира да ме стяга по-често. “

Причината за това е значително изяснена. При поемане на леден въздух, коронарните артерии рефлекторно се свиват и, когато по хода им има стеснения, това води до присъщия за исхемичната болест на сърцето припадък. По същия метод се получават и инфаркти. Плаките по артериите могат да нарушат своята целокупност сега на съдовия конвулсия и това да докара до образуването на тромб. Ето за какво инфарктите също са по-чести през зимата. Като спомагателен механизъм се показва и нарасналата съсирваемост на кръвта през студените месеци. Това се дължи на естествено нарасналите равнища на фибриноген и тромбоцити, които се следят по това време на годината. На същото събитие се дължи и нарасналата през студените месеци периодичност на дълбоката венозна тромбоза.

Със захлаждането на времето, множеството хипертоници с паника откриват, че кръвното им налягане се повишава все пак, че постоянно си одобряват лечението. Причината за това е още веднъж
свиването на съдовете
 

което настава в резултат на студеното време. Когато капилярите се свиват, съпротивлението против което работи сърдечният мускул става по-голямо и това води до нараснало налягане на кръвта в артериите.

Това, че на сърцето му се постанова да работи против по-голямо противодействие в изискванията на свити периферни съдове е също по този начин в основата и на утежняването на положението при пациентите с хронична сърдечна непълнота.

Непостоянните стойности на кръвното налягане се считат за съществена причина допринасяща и за по-голямата периодичност на острата дисекация на аортата, а също по този начин и за разкъсванията на аневризми на аортата през студените месеци.

Установено е, че пристъпите на предсърдно мъждене също са значимо по-чести през зимата. Причината за това не е изяснена.

Някои рискови фактори от по-общ темперамент като тютюнопушенето и замърсяването на въздуха, изключително в по-големите градове, също имат по-голяма тежест на въздействието си през зимата. Въпреки че у нас от години е неразрешено да се пуши на закрити публични места, никой не може да ограничи пушачите да вършат това у дома. А когато времето е студено, човек напълно естествено прекарва повече време на закрито.

В градове като София, които са ситуирани в котловини,
през зимата се образува доста повече смог
Това се дължи частично на по-голямото обособяване на замърсители – главно пушек. Другата причина е характерното за сходни места метеорологично събитие температурна инверсия. Тя съставлява задържане на леден въздух в котловината до момента в който топлият въздух стои над нея. Софиянците, които обичат да вървят на Витоша, са забелязали по какъв начин доста постоянно времето в града е студено и тъмно. А когато се качат над облаците затиснали столицата, температурите са сензитивно по-високи и грее ведро слънце.

Отделям толкоз доста внимание на този феномен, защото при съществуване на замърсяване, нездравословните субстанции остават и се натрупват в застоялия се пласт от леден въздух. Това е една от предпоставките за нарасналата периодичност на респираторните болести през зимата. За това способстват и по-честите инфекции и се стига до там, че всички дихателни проблеми се обострят. Както и различен път съм отбелязвал,
белият дроб и сърцето са като скачени съдове
Следователно, влошеното белодробно положение при пациент със сърдечен проблем, води до обостряне на сърдечния проблем.

Друга група аргументи за неподходящото влияние на зимата върху сърцето са естествените сезонни съмнения в равнището на някои хормони. При здрави хора те не оказват отрицателно въздействие, даже в противен случай – служат за подсилване и приготовление на организма за неподходящия сезон. Но когато сърцето не е напълно наред, тези промени в хормоналните равнища постоянно водят до задълбочаване на казуса. Такива хормони са адреналин, норадреналин, алдостерон, както и хормоните на щитовидната жлеза.



Какво можем да създадем по този въпрос? За множеството от нас е невероятно да постъпим като щъркелите и просто да отлетим за топлите страни, когато застудее. Затова бих предложил следните ограничения против рисковете на настъпващия неподходящ сезон.

Първо и на първо място, в случай че имате хронично сърдечно страдалчество, за което си знаете, в този момент е моментът да планирате профилактичен обзор при кардиолога, който наблюдава вашето положение. Няма място за суматоха. Просто съществува възможност лечението ви да има потребност от леки промени.

В случай, че сте здрави, само че забележите тревожни признаци у себе си, такива като
стягане и напън в гърдите
отидете на доктор. Особено в случай че забележите, че на студено ви е по-зле.

Във всички останали случаи, просто се старайте да водите сдържан и здравословен метод на живот.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР