Има ли връзка между храненето, затлъстяването и болестта на Алцхаймер?
Болестта на Алцхаймер е по-често срещана измежду възрастните хора, само че това не е естествена част от застаряването. С увеличението на възрастта на популацията в международен мащаб се чака скоростта на Алцхаймер да се увеличи - от 36 милиона на 115 милиона души до 2050 г.
Окончателната причина за заболяването на Алцхаймер към момента не е известна. Това, което знаем, е, че мозъкът на страдащия от Алцхаймер развива ненормално струпване на протеин, което пречи на неврологичните сигнали. Това предизвиква гибел на мозъчните кафези, което води до прогресивно и необратимо увреждане.
Неотдавнашните проучвания и медиите сочат, че диабетът и затлъстяването способстват за възходящото разпространяване на заболяването на Алцхаймер. Колко мощна е тази връзка?
Диабет вид 2
Изследванията демонстрират, че рискът от Алцхаймер се усилва с 1.6 пъти повече при хора с диабет вид 2. Всъщност, заболяването на Алцхаймер споделя същите рискови фактори като диабет вид 2 и сърдечни болести като затлъстяване и инсулинова устойчивост. И като диабет вид 2 и сърдечни болести, заболяването на Алцхаймер се смята в този момент за хронично заболяване, а не за заболяване на възрастните хора. Големи популационни изследвания демонстрират, че подобренията в контрола на диабета и сърдечносъдовото здраве, съчетани с физическа интензивност и по-добра диета, понижават риска от заболяването на Алцхаймер. Но това не значи, че затлъстяването и диабетът предизвикват заболяването на Алцхаймер. Въпреки че съществуването на диабет доста усилва риска от развиване на заболяването на Алцхаймер, тези болести се появяват без значение.
Клинични доказателства
Изследване от 2005 година демонстрира, че мозъкът на хората с заболяването на Алцхаймер са имали намалено равнище на инсулин. И изследванията на мишки на високомазнинна диета, хранени и с високо наличие на захар, демонстрират признаци както на заболяването на Алцхаймер, по този начин и на инсулиновата устойчивост. Многобройни изследвания от този момент демонстрират, че взаимно съществуват и заболяването на Алцхаймер и инсулиновата устойчивост.
Свиването на мозъка е открито при пациенти с заболяването на Алцхаймер. Предполагаемата връзка сред заболяването на Алцхаймер и инсулиновата устойчивост сочи ролята на инсулина при естествена мозъчна функционалност. Инсулинът контролира метаболизма на глюкозата (ключовото мозъчно гориво), както и доста други химични процеси, значими за паметта и когнитивната функционалност. При диабет вид 2 се допуска, че инсулиновата устойчивост в мускулите и черния дроб води до токсични мазнини, наречени керамиди. Керамидите се създават в черния дроб на хора с диабет вид 2 и пътуват до мозъка, причинявайки мозъчна инсулинова устойчивост, инфектиране и клетъчна гибел. Тези открития доведоха откривателите до проучване на резултатите от инсулиновата терапия. Четири месеца интраназална инсулинова терапия при 104 възрастни с когнитивно увреждане и заболяването на Алцхаймер демонстрират усъвършенствана памет и функционална дарба.
Диетата - затлъстяването - връзката на Алцхаймер
Епидемиологичните проучвания могат да намерят връзка сред нездравословна диета и заболяването на Алцхаймер посредством тази доктрина за устойчивост към инсулин. Така че, една неприятна диета може да способства за когнитивния спад и деменцията.
Диета с високо наличие на наситени мазнини е обвързвана с инсулинова устойчивост. А диета с висок гликемичен показател води до висока кръвна захар при хора с нетърпимост към глюкоза. Прекаленото ползване на калорични храни води до повишение на тежестта и абдоминалното затлъстяване води до нараснали равнища на хронично инфектиране, което може да повлияе на мозъчната тъкан. Въпреки компликациите, които епидемиологичните изследвания имат при установяването на причинно-следствени връзки, значимо е да се отбележат и други фактори в неприятната диета. Лошата диета може да докара до анемия, която може да повлияе на познанието и паметта.
Повишените равнища на хомоцистеин от невисок банкет на фолиева киселина също провокират инфектиране.
Доказателство за изгодата от Средиземноморската диета
Неотдавнашен последователен обзор на 11 проспективни изследвания по света изследва връзката сред диетата от средиземноморски вид и когнитивния спад (включително заболяването на Алцхаймер). Той демонстрира съвсем 50% понижен риск от развиване на заболяването на Алцхаймер. Участниците в проучването, които към този момент са имали заболяването на Алцхаймер, са с 73% по-малък риск от гибел на заболяването.
Заболяванията, свързани със затлъстяването, се усилват. А скорошен метаанализ, включващ 1.5 милиона души и 35 проучвания в международен мащаб, демонстрира, че по-голямото придържане към средиземноморската диета е с 13% по-малък риск от гибел от невродегенеративни болести като заболяването на Паркинсон и заболяването на Алцхаймер.
Една Средиземноморска диета може да бъде предпазваща от заболяването на Алцхаймер заради нейните антиоксидантни и противовъзпалителни съставни елементи като омега-3 мастни киселини с дълга верига; каротеноиди и флавоноиди, открити в зеленчуци и пресни плодове, както и полифеноли във вино, бобови растения и ядки.
Възможно лекуване
Бързото повишаване на заболяването на Алцхаймер е като цунами върху психологичното здраве и има бърза реакция. Понастоящем съществуват редица обещаващи медицински лекувания, в това число интраназален инсулинов спрей, който понижава когнитивния спад и усъвършенства паметта в дребен опит на страдащите от Алцхаймер.
Друго лекуване включва ваксина, която подтиква имунната система да нападна токсичните амилоидни протеини в мозъка. Другите лекувания включват подсилване на имунната система и генетична операция, която усилва растежа на нервните фактори, регенерира повредената мозъчна тъкан.
Експерти оповестяват, че всички тези медицински лекувания са по-склонни да бъдат ефикасни в ранните стадии на заболяването на Алцхаймер.
Предизвикателството в битката с тази инвалидизираща болест е ранното разкриване или още по-добре - предварителната защита. Въпреки че доста от тестванията на хранителна добавка са имали непоследователни резултати, съществуват мощни доказателства, че диетата и методът на живот играят съществена роля в предварителната защита или забавянето. Има известна вяра от настоящите изследвания за изгодите от омега-3 мазнини, флавоноиди като кверцетин, открити в лука, и доста други растителни храни, както и някои кулинарни подправки като да вземем за пример куркумин от куркумата, които имат мощни противовъзпалителни свойства. Ако връзката сред затлъстяването и заболяването на Алцхаймер е потвърдена, логическият метод за понижаване на риска и за закъснение на началото е посредством повсеместен метод към диетата.