Бизнесът в България оценява много положително постигнатата от правителството нова

...
Бизнесът в България оценява много положително постигнатата от правителството нова
Коментари Харесай

Цената на парното е с бъдеще неизвестно

Бизнесът в България прави оценка доста позитивно постигнатата от държавното управление нова по-ниска цена на природния газ от Русия, защото вижда опция в това да реализира растеж, както на производството, по този начин и в известна степен на заплатите. Неясно към този момент е обаче бъдещето, а в съответния случай и предишното (до август 2019 г.) на цената на парното и топлата вода за битовите потребители…

„ Новината е, че цената на природния газ няма да се дефинира на тримесечие, а всеки месец. Формулата по която тя се дефинира към този момент няма да зависи единствено от цената на петрола. В този миг цената е с 40,3% по-ниска в сравнение с е била до в този момент. Назад във времето беше оповестена приблизителна сметка, която е 150 млн. лв. икономии, които най-вероятно ще бъдат приспаднати от последващи сметки. Ако екстраполираме тези пари напред, това са 225 млн. лв. годишно. Ако отнесем тази сума към 25 милиарда лв. за заплати, се вижда с какъв брой биха могли да се усилят те. Не бива обаче да имаме свръхочаквания”, съобщи пред Нова телевизия ръководителят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

„ Изчисленията за намаляване на цената на парното са основани на известието, което направи шефът на „ Булгаргаз” и са извънредно приблизителни. Той говореше за 40,3% понижение, което аз разположих върху цялата година, тъй като то стартира от август 2019 година. При това състояние фактически се получава едно съществено понижение на две цени. В цената на топлинната сила и на електрическата такава, която тези централи произвеждат”, е мнението на енергийния специалист и някогашен член на КЕВР Еленко Божков.

Велев изясни, че фактурите на семействата и дребните предприятия няма да бъдат с 40% по-ниски, а с към 20%. Това е тъй като се понижава цената на самата стока „ естествен газ”, а цената на услугата, преноса и разпределението си остава същата.

„ Тези, които се отопляват на газ ще усетят разликата най-вече, само че в страната те са едвам 2,5%. Цената на парното би се понижила, в случай че не се понижи крос-субсидирането, което се прави. Потребителите на електрическа енергия субсидират огромните градове, където има парно. Те заплащат по-скъп ток с цел да е по-евтина топлинната сила там, където има Топлоелектрическа централа. Най-вече парното на софиянци. Ако това нещо се понижи, като дотация понижението за парно няма да бъде толкоз огромно, само че пък ще се отрази в сметките за ток”, добави Велев.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР