Бившият шеф на британското разузнаване Джон Савърс предупреди, че едно

...
Бившият шеф на британското разузнаване Джон Савърс предупреди, че едно
Коментари Харесай

FT: Макрон поде много рискована игра, призовавайки „да не се унижава“ Путин в Украйна

Бившият началник на английското разузнаване Джон Савърс предизвести, че едно помирение в този момент сред Русия и Украйна би означавало консолидиране на съветската окупация в южните и източните райони на Украйна, написа в материал на Financial Times.

Западът има две цели във войната, която Москва отприщи против Украйна - първо, да резервира украинския суверенитет и второ, да попречи на Русия да провежда сходни офанзиви против европейски страни в бъдеще, се споделя в публикацията. Но поради ужасяващите кръвопролитни борби в Донбас изкушението да се поддържа всяка една стъпка, която би ускорила края на този призрачен сън, е огромно. Не е изненадващо, че имаше апели за ранно помирение.

В същото време френският президент Еманюел Макрон изиска да не се „ унижава “ Русия поради нашествието. Бившият началник на МИ6 Джон Савърс напомня, че Украйна реагира остро на това изказване на френския водач.

Проблемът е, че в случай че се подписа помирение в този момент, това би закрепило съветските военни придобивки на място. Няма причина да имаме вяра, че Владимир Путин ще се съгласи да отстъпи. Окупаторите интензивно " русифицират " окупираните региони, вкарват съветския език в учебните заведения, откриват надзор върху медиите и назначават свои марионетки за номинални ръководители на локалните администрации.

Путин е играл сходни игри и преди, напомня Савърс. През 2008 година с дипломатическите старания на френския президент Никола Саркози се подписа помирение във войната в Грузия, само че с цената на загубата на два района на страната в интерес на Руската федерация. Грузия по този начин и не си възвърна цялостния суверенитет над тях. Същото се случи и в Украйна през 2014 година, споделя Савърс.

След рухването на проруското държавно управление в Киев на фона на всеобщите митинги съветската войска окупира Крим и елементи от Донбас. Наследникът на Саркози, президентът Франсоа Оланд, дружно с немския канцлер Ангела Меркел, договориха съглашение с Путин, което сътвори предан към Русия политически развой в Донбас и остави съветския надзор в Крим недокоснат. Тези съглашения бяха наложени принудително на тогавашния украинския президент и разрешиха на Русия да консолидира военните си достижения. Обяснимо е за какво през днешния ден украинските управляващи са подготвени да продължат да се борят и не желаят помирение в разгара на съветската военна атака. Не е ясно какво в действителност имаше поради Макрон, когато сподели, че не би трябвало да се „ унижава “ Путин.

Бившият държавен секретар Хенри Кисинджър неотдавна също сподели, че мирният развой би трябвало да стартира през идващите месеци. Но украинската страна се притеснява, че сходни изказвания са въведения към следващия кръг от дипломатически старания, които ще бъдат ориентирани към обезпечаване на прибързано преустановяване на огъня. И това би разрешило на Путин да „ избави достолепието си “ с цената на Украйна.

А какво да се каже за самия Путин? Още през първата седмица на войната беше ясно, че той е направил голяма неточност. Шефовете на службите му по сигурността с всички сили се мъчеха да покажат поддръжката си за нашествието. И доста от тях споделят желанието на Путин да завладее Украйна. Но те също ще видят, че той накърнява дълготрайните ползи на Русия. Икономиката на Русия ще бъде под наказания до тогава, до момента в който Путин е на власт. Европа последователно ще постави завършек на зависимостта си от съветските енергоносители и в никакъв случай повече няма да се върне към тях. И благосъстоянието, насъбрано от хората от обкръжението на Путин, също в никакъв случай няма да се върне в ръцете им. Позициите на съветския автократ ще отслабнат - несполучливите войни нормално не удължават властта на владетеля.

Бившият шеф на МИ6 позволява, че Путин може да бъде отстранен в един миг, макар че е малко евентуално това да се случи скоро. Провалите в Украйна доведоха до спор сред двата стълба на неговия режим: ФСБ и армията. Някои водачи може да станат жертви на чистки, както към този момент се е случвало в съветската история. Недоволството и рецензиите на персонално равнище ще се разрастват. Франция даде скъпа военна поддръжка на Украйна и поддържа глобите на Европейски Съюз против Русия. Но е изненадващо, че Макрон за повече от 100 дни война не си направи труда да посети Киев, а продължава да се обажда непрекъснато на Путин, споделя Савърс. Френските компании с най-голямо отвращение напущат Русия. Затова не е учудващо, че украинската страна е загрижена за желанията на Макрон. Ако следващият кръг от европейската дипломация обезпечи още веднъж на Путин опцията да затвърди военните си достижения в Украйна, то той ще си възвърне и политическата мощ в страната си и ще се почувства убеден да провежда нови военни акции. Украинците не престават да се борят и се нуждаят от дълготрайна поддръжка под формата на съвременно оръжие и по-строги наказания против Русия, отбелязва някогашният началник на английското разузнаване. Това значи, че предстоят още няколко месеца на жестоки борби. Затова никой от водачите на Запада не трябва да оказва помощ на Путин, акцентира в публикацията Джон Савърс.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР