Българският енергиен министър Теменужка Петкова и извънредният и пълномощен посланик

...
Българският енергиен министър Теменужка Петкова и извънредният и пълномощен посланик
Коментари Харесай

САЩ настояват България да приключи в срок газовата връзка с Гърция

Българският енергиен министър Теменужка Петкова и изключителният и пълномощен дипломат на Съединените американски щати у нас Херо Мустафа са провели среща, на която е било доказано, че ще работят за продължение на стратегическото партньорство сред двете страни в енергийния бранш. Приоритет както за държавното управление на Република България, по този начин и за американската страна, е гарантиране на енергийната сигурност посредством диверсификация на доставките на запаси, се споделя в известие на енергийното ведомство.

По време на диалога министър Петкова срещна дипломат Мустафа с изминатите стъпки от 2015 година досега по реализацията на плана за създаване на интерконектора Гърция-България. Посланик Мустафа приветства постигнатия прогрес и акцентира, че Съединени американски щати чакат завършването на газовата връзка в период. "В момента се работи интензивно по трасето на газовата връзка. Крайният период, към който се стремим за въвеждане на плана в комерсиална употреба, е втората половина на 2020 година ", съобщи министър Петкова. Тя посочи, че с осъществените първи доставки на полутечен природен газ с генезис Съединени американски щати през месец юни тази година, страната ни е направила още една значима крачка към реализиране на действителна диверсификация.

Преди дни плановата компания "Ай Си Джи Би " (ICGB) получи 41.46 млн. лева от "Български Енергиен Холдинг " за строителството на газовата връзка. Тръбопроводът ще е с дължина 182 км сред гръцкия град Комотини и Стара Загора. Той е планиран за превозването на 3 милиарда куб. м природен газ годишно, като на един по-късен стадий потенциалът му може да се усили до 5 милиарда куб. м и да се сътвори опция за противоположен транспорт от България към Гърция. Като начало концепцията е по него да се транспортират 1 милиарда куб. м азербайджански природен газ годишно от находището "Шах Дениз ".

Правителството обаче дава обещание импорт и на американски полутечен газ. Явно по тази причина на срещата се е подчертало върху периодите за приключването му.

Пред дипломат Мустафа министър Петкова изрази убеденост, че декларираното присъединяване от страна на американската компания "Дженерал електрик " при структуриране на финансирането, както и като евентуален архитект и снабдител на разнообразни пакети, в това число съоръжение за турбинна зала, компресори, трансформатори и други, е явен знак за инвеститорския интерес към плана АЕЦ "Белене ". "Целта на българската страна е планът да подсигурява енергийната сигурност в района ", сподели още Петкова.

В известието не се разяснява каква е позицията на американския дипломат за плана АЕЦ "Белене ". Факт е обаче, че любимец за вложител в него е съветската "Росатом ". Миналата седмица вицепремиерът Екатерина Захариева посети Москва за среща с външния министър Сергей Лавров.

Лавров изрази упованията си държавната корпорация "Росатом " да има положителни шансове в търга за обновяване на строителството на АЕЦ "Белене ". "Росатом " е подготвена да взе участие в процедурите за избор на реализатор за обновяване на строителството на атомната електроцентрала в Белене. Разчитаме на положителните шансове на нашата държавна корпорация, като се има поради, че точно тя е производителят на нуклеарните реактори и създателят на технологиите в този план, уточни Лавров.

По отношение на двете американски топлоелектрически централи в България – "Контур Глобал Марица Изток 3 " и "Ей и Ес Гълъбово " Петкова акцентира, че те са от стратегическо значение за българската електроенергийна система. "Уверена съм, че в границите на градивен разговор с сътрудниците от "Контур Глобал Марица Изток 3 " ще реализираме уравновесено решение в интерес и на двете страни.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР