България застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект

...
България застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект
Коментари Харесай

Петков: Държавата ще финансира с 10 млн. долара годишно Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии

България застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT, съобщи през днешния ден министър председателят Кирил Петков на откриването в НДК, представен от Българска телеграфна агенция.

Институтът се открива в партньорство с двата най-големи софтуерни университета на Швейцария - с Федералния софтуерен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL).

Сред присъстващите на формалното начало са президентът Румен Радев, европейският комисар за нововъведения, научни проучвания, просвета, обучение и юноша Мария Габриел, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, министърът на нововъведенията и растежа Даниел Лорер, ръководителят на швейцарския отдел по стопански въпроси, обучение и проучвания, и някогашен президент на Конфедерация Швейцария (2021 г.) Ги Пермелин.

Премиерът Петков сподели, че институтът ще се управлява от световноизвестни учени – българи и чужденци, идващи от най-хубавите университети в Съединени американски щати и Израел. Целите на INSAIT са България да стане най-хубавото място в света в региона на компютърните науки и изкуствения разсъдък, както и страната ни да притегли най-големите компании в света и те да отворят своите центрове в България, съобщи министър председателят. Гугъл, Amazon, DeepMind към този момент вложиха в ISAIT, сподели Петков. Той сподели, че държавното управление съблюдава своето заричане - да върнем в България най-талантливите ни мозъци.

България застава твърдо зад този институт и ще го финансира с 10 млн. $ на година през идващите 10 години - общо 100 млн. $, заяви министър-председателят. Петков обясни модела, по който институтът би трябвало да се финансира - страната застава с 10 млн. $ на година, Гугъл, Amazon, DeepMind влагат 7 млн. $, а българските софтуерни компании влагат 6 млн. $. Само когато частният бранш и страната работят дружно, могат да се родят хрумвания, да се реализиран резултати, които са конкурентни и на международно равнище, съобщи министър председателят. По думите му този модел на финансиране основава мост сред науката и бизнеса, които, подкрепяни от страната, могат да се развиват сполучливо и да подобрят качеството на живот у нас.

Министър-председателят особено благодари на проф. Мартин Вечев, който от фантазия съумя да трансформира този институт в триумф за България, а скоро – за Европа и за света.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР