България трябва да бъде част от големия дебат в Европейския

...
България трябва да бъде част от големия дебат в Европейския
Коментари Харесай

Президентът: Трябва да сме активен участник и партньор при формирането на политиките на ЕС

България би трябвало да бъде част от огромния спор в Европейския съюз, да взе участие във образуването на консенсус за европейските политики, а не просто да се причислява към взети към този момент решения и да бъде реципиент на еврофондове. Това съобщи президентът Румен Радев във видеоконферентна връзка с ръководителите на дипломатически задачи на България в границите на обичайна среща на българските посланици.

По думите на президента, по-активната роля на България при одобряването на Многогодишната финансова рамка на Европейски Съюз и във връзка с Пакета за възобновяване, е опция за реформиране на значими за страната ни области. България следва да се стреми към доближаване освен във връзка с инфраструктурата, а и в областта на образованието и науката, без които не може да се реализира действителна и устойчива обществена и икономическа кохезия. Възможност в тази тенденция дава и консолидираното на българската отбранителна просвета и промишленост в общите европейски планове и в политиката в региона на сигурността.

България е страна с отворена стопанска система, чиито Брутният вътрешен продукт значително зависи от резистентен експорт и някои от наложените ограничавания поради ковид, непосредствено засягат икономическите ни позиции, съобщи президентът. Отстояването на българския експорт в условия на рецесия и недопускане на загуба на комерсиалния капацитет на България, бяха измежду откроените от президента провокации пред дипломатите ни. „ Инвестиционното съдействие също понася вреди от ковид, а е от основно значение за нашия стопански напредък “, съобщи още президентът.

Президентът още веднъж акцентира нуждата от превъзмогване на разширяващата се софтуерна бездна сред обособените страни в НАТО и недопускане на трайно разделяне в алианса на производители на отбранителна техника и въоръжение от една страна и купувачи от друга. Тезата беше изразена от българския президент още на срещата на върха на НАТО в Лондон през декември м.г. и беше подкрепена от страните-участници. Президентът прикани дипломатите ни да работят за реализиране на съгласуемост още при проектирането и производството на отбранителни платформи и съоръжение.

Пред българските дипломати Румен Радев открои стратегическото партньорство сред страната ни и Съединени американски щати, капацитетът на което надалеч надвишава съдействието във военната сфера. Според президента, увеличението на вложенията от Съединени американски щати в осведомителните технологии, научният, учебен и софтуерен продан следва да бъдат сложени във фокуса на българската дипломация. „ Необходимо е и още по-активно партньорство със Съединени американски щати за осъществяване на поетия ангажимент за одобряване на върховенството на закона в България и битката с корупцията “, съобщи президентът.

Потенциалът за икономическо съдействие в Черноморския район, посредством равнопоставени и взаимноизгодни връзки със страните от района, също беше маркиран от президента. Държавният глава открои възобновения през последните две години политически разговор с Русия, който основава предпоставки за дълготрайно и сложено на ясна основа съдействие. Русия остава водещ снабдител на енергийни запаси за България, а страната ни има капацитет да се утвърждава и като транзитираща природен газ за Европа.

В изявлението си Румен Радев уточни, че българският народен интерес в Югоизточна Европа изисква гарантиране на стабилността, икономическото развиване и европейската вероятност на нашия район. Държавният глава напомни, че по негова самодейност през септември 2019 година беше извършена и консултативната среща за разработване на рамковата позиция на България във връзка с страните-кандидатки за участие в Европейски Съюз - Албания и Република Северна Македония. Устойчивото развиване на добросъседски връзки на Балканите и уважението към историческите български общности е от основно значение за постигането на триумф в процеса на европейска интеграция.

Румен Радев поздрави българските дипломати за приноса им за опазване на административно-териториалния статут на Болградски регион, запазване на единството на българското национално малцинство в Украйна и подсилване на двустранните връзки.

По думите на президента дефицитът на финансов и кадрови запас води до оттегляне на България от значими международни райони и процеси. Негативи понасят и огромни български общности зад граница, които нямат задоволително дейна връзка с родината. Румен Радев прикани за преосмисляне на следвания метод и актуализиране на щата на българските дипломатически задачи в страни, в които към този момент живеят стотици хиляди наши сънародници.

Перспективите за усилване на двустранните връзки на страната ни с сътрудници като Китай, Република Корея и Япония също бяха откроени в изявлението на президента. Румен Радев прикани за активизиране на българската дипломация за материализиране на двустранната декларация за издигане на връзките с Китай до равнище на стратегическо партньорство, реализирана при визитата му в Пекин през юли 2019 година Огромен капацитет за усилване на капиталовото съдействие имат и връзките на България с Япония и сътрудниците от Югоизточна Азия.

По време на изявлението си пред ръководителите на дипломатическите ни задачи в чужбина президентът удостовери и готовността на българската президентска институция да бъде хазаин на районната самодейността „ Три морета “ през 2021 година Инициативата има за цел насърчаването на свързаността в Източна Европа в региона на енергетиката, превоза, дигитализацията и образованието.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР