България приема днес Франция в 21:45 часа на Националния стадион

...

Франция кукурига: Съдията ни закла срещу българите!

България приема през днешния ден Франция в 21:45 часа на Националния стадион " Васил Левски " в международна подготовка. В рубриката БЛИЦ Архив ще ви напомним за един мач, който се играе на 9 октомври 1976 година. Става въпрос за международната подготовка за Мондиала в Аржентина през 1978-а.

Двубоят в София приключва 2:2. Любопитното е, че тогава в квалификационната ни група има единствено три тима – ние, „ петлите ” и Ейре.

Срещата остава в историята не толкоз поради резултата, колкото поради огромните драми и съдийството на шотландеца Йън Фут.

Французите повеждат небрежно с 2:0. Първо Мишел Платини е прецизен от директен свободен удар в 37-ата минута. 180 секунди по-късно ни попарва и Бернар Лакомб, който е прецизен при добавка, откакто вратарят ни Тодор Кръстев избавя шут на Доминик Батне.

За наслада в последната минута на първото полувреме Христо Бонев демонстрира на Платини, че и други могат да извършват по брилянтен метод фаулове. Зума майсторски изпраща топката покрай стената и право в десния ъгъл на вратаря Баратели.

През второто полувреме драмата е още по-голяма. „ Петлите ” кукуригат за неотсъдена дузпа. И май са прави, защото при повторението се вижда по какъв начин Кръстев събаря Платини в наказателното ни поле. Това се случва в 63-ата минута. Пет по-късно България изравнява посредством Павел Панов. Войнов центрира отдясно към Чавдар Цветков, който с глава смъква топката към аса на Левски. Панов вкарва кълбото в мрежата, а гостите още веднъж пропищяват. При паса на Чаво към Пальо остават много огромни подозрения за засада.

Настъпва последната минута, когато Христо Бонев се провира сред двама бранители и пада на земята. Фут не се колебае, а непосредствено сочи бялата точка. Французите побесняват още повече. Част от треньорския им щаб и запасите нахлуват на метър-два на терена. Оспорването на съдийското решение продължава 2-3 минути, само че шотландецът е неотстъпчив.

В същото време няма кой да бие дузпата на вратата откъм бранш „ Г ”. Треньорският ни тандем (Христо Младенов и Йончо Арсов) са определили авансово за първи реализатор Воин Войнов. Войната обаче се дърпа на една страна. Панов, който е вторият фаворит, също не желае да застане зад бялата точка.

Тогава с отговорността се наема Христо Бонев. Зума се ускорява, стреля и... скача във въздуха от наслада (4-а минута на видеото), тъй като е излъгал вратаря, а топката лети към ъгъла. Тя обаче минава на сантиметри от дясната греда и излиза в навън. Така мачът завършва наедно – 2:2. Впоследствие изпуснатата победа се оказва съдбовна в опитите ни за класиране на Мондиал 78.

На другия ден пресата във Франция тръби мощно: „ Шотландски рефер ни закла - отряза главите! ”, „ Никой до момента не беше рязал по този начин „ петлите ”, „ Ощетиха ни грубо – гол от засада, неотсъдена за нас дузпа и измислена такава за българите! ”