България има голяма зависимост от Русия, но не трябва да

...
България има голяма зависимост от Русия, но не трябва да
Коментари Харесай

Калоян Стайков: България не е голям потребител на природен газ, въпросът е какво ще правим с него

България има огромна взаимозависимост от Русия, само че не би трябвало да забравяме, че страната не е огромен консуматор на природен газ, сподели по БНР икономистът Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт.

„ Заедно с съветския газ към този момент имаме дълготраен контракт за доставки на азерски газ. Сега вероятно в случай че се контракти още нещо по линия на доставките на полутечен газ от Щатите, това сигурно диверсифицира в още някаква степен газовия портфейл на страната. Големият въпрос остава обаче какво тъкмо ще го вършим всичкия този газ. Още повече, че тази година предстоят и договаряния за нов дълготраен контракт с „ Газпром “. Тези три неща на мен ми убягват като напасване. “

Няма изясненост какво тъкмо ще се преследва от ръководещите, счита Стайков.

Двата контракта – за съветския и за азерския газ, съдържат много обвързващи клаузи, разясни икономистът.

„ Имаме уговорка да купим природния газ или в случай че не го купим, да го заплатим. Което значи, че ние би трябвало да имаме сигурност къде ще ги пласираме тези количества. И към тези два контракта с много обвързващи клаузи, в случай че прибавим още един дълготраен със същата уговорка, обстановката става много по-сложна.
Експерт: Мораториумът е в интерес на семействата с високи приходи и ползване
Реално видяно, при приблизително ползване на домакинство от 350 киловата, разликата от нарастването на цените нямаше да е огромна, замра...
Прочети повече
Договарянето на някакви количества полутечен газ от Съединени американски щати може да се употребява като преговорна карта в идните договаряния с Русия, същото се отнася за интерконектора с Гърция, добави той.

„ Като цяло сега сме в една тъмна стая и напипваме ситуацията. Надяваме се да не се ударим във вратата “ , разяснява Калоян Стайков.

„ У нас като цяло енергийната политика е огромна тайнственост. Всички тематики, по които може да се чака да се водят диалози в Щатите, сигурно са хубави, забавни, биха дали подтик за развиване на бранша и на стопанската система като цяло. Но те въпреки всичко би трябвало да бъдат сложени в подтекста на енергийната тактика и на развиването на този бранш в неговата целокупност. За страдание в България няма такъм метод. Тук по-скоро виждаме, че държавните управления си харесват нещо, което е известно, забавно, събира някаква поддръжка и споделят – ние ще създадем това. “ 

Темата за АЕЦ Козлодуй стои на дневен ред от известно време, значимо е обаче по какъв начин слагаме тази тематика в огромния енергиен пъзел, счита икономистът.

Още от ПОЛИТИКА:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР