Апатични ли са младите хора, приемат ли придобивките за даденост

...
Апатични ли са младите хора, приемат ли придобивките за даденост
Коментари Харесай

Срещу апатията, или как да мотивираш младите хора да гласуват

Апатични ли са младежите, одобряват ли придобивките за даденост и схващат ли значимостта на гласуването. На фона на наближаващите избори за Европейски парламент и обичайно ниската изборна интензивност изключително измежду младежите тези въпроси изникват в съзнанието, когато стане дума за акция за поощряване на младите да гласоподават. " Дневник " беседва за тях с някои от " посланиците " на една такава самодейност.

Нови форми на присъединяване в политиката

Пабло Гийерна, координатор на плана #GiveAVote (#Гласувай), разяснява, че той е политически неутрална акция за обосноваване на младежите, проведена от асоциацията Европейска младежка карта (EYCA) с поддръжка от Европейската комисия и Европейския парламент. Кампанията се води от 25 младежи от 13 страни членки – България, Белгия, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Люксембург, Малта, Полша, Португалия и Словения.

Младите деятели работят дружно с организацията - членка на EYCA, в съответната страна, с цел да организират разнообразни действия, с които да подкрепят информирането на младежите за идните евроизбори и за смисъла на гласуването. От осведомителни сесии в университетите до обиколки из страната и срещи с политици деятелите пробват да убедят допустимо най-вече хора, че е значимо да гласоподават и да се осведомят за изборите. Във всяка страна се провеждат диспути с претенденти за евродепутати, а младежи имат опция да задават въпроси.

По думите на Гийерна младите гласоподават по-малко спрямо другите генерации на избори като цяло и в частност на евроизбори. На вота за Европейски парламент през 2014 година цялостната изборна интензивност беше 42.61%, само че измежду младежите под 24 години тя бе 28%. " Ние считаме, че има няколко аргументи за това. Едната е неналичието на информация за Европейски Съюз и за това по какъв начин се взимат решенията в Брюксел. Повечето младежи не са наясно с пълномощията на Европейския парламент и е нужно едно противоречиво решение като това за член 13 (от Директивата за авторското право - бел. ред.), с цел да стане ясно, че Европейският парламент и взимането на решения в Европейски Съюз може и ще засегне метода, по който родените в епохата на цифровите технологии живеят ".

И въпреки доста младежи да обръщат тил на изборните секции и на формалните способи за присъединяване в демокрациите, те са дейни в обществените мрежи в поддръжка на дела, за които ги е грижа и образец за това са така наречен Петъци за бъдеще против бездействието за климатичните промени, изяснява Гийерна. Според него има нови форми на политическо и демократично присъединяване, които демонстрират, че младежите са наясно с нещата и желаят да създадат смяна.

" Ние имаме вяра, че младежите са способни да взимат лични решения, само че се нуждаят от информация, те би трябвало да научат повече за силата, която имат Европейски Съюз като цяло и Европейският парламент в частност. Те би трябвало да бъдат осведомени за областите, в които Европейски Съюз законодателства и оказва въздействие върху живота им, по метод, който да е елементарен за схващане ", добавя Гийерна.

Шанс за бъдеще

Кристин Колева, ученичка в 12 клас от Софийската математическа гимназия, е един от двамата представители на България в интернационалната акция GiveAVote. Нейната роля е да популяризира акцията както онлайн, по този начин и на локално равнище чрез събития, ориентирани към младите. Например едно от събитията е спор сред младежи и претенденти за членове на Европейския парламент, споделя Кристин пред " Дневник ".

Според нея един от въпросите, от които се интересуват най-вече младежите през днешния ден, е точно какви ограничения считат да вземат политиците, с цел да лимитират климатичните промени. " Готови ли са на незабавни и в прочут смисъл радикални промени? Движението на #ПетъциЗаБъдеще, което стигна даже и в България, е извънредно показателно за това какво вълнува младежите по целия свят - те желаят късмет за бъдеще ", добавя Кристин, която се интересува и от това какво може да направи Европейски Съюз за корупционно-захващащите модели на ръководство в някои от страните членки.

Според нея целите в политиката на Европейски Съюз би трябвало да са адресиране на климатичните проблеми, битка с крайнодесния популизъм и евроскептицизъм, както и битка с безработицата и то най-много младежката безработица, която в някои страни е доста висока. Също по този начин да се изисква гласност на информацията за това какъв брой налози заплащат огромните корпорации е нещо, което счита за извънредно значимо.

По нейни наблюдения младежите, и изключително най-младите, които ще гласоподават за пръв път, по-скоро не са стимулирани да гласоподават. " Твърде постоянно не се усещат задоволително осведомени, или пък са изцяло обезверени от сегашната политическа конюнктура, не имат вяра във върховенството на закона и в правовата страна, в медиите - всичко това способства за ниската изборна интензивност на хората на моята възраст ", споделя Кристин.

 Кристин Колева
© Личен списък

Кристин Колева

Тя счита, че с цел да се промени това всеобщо чувство, би трябвало да се измине дълъг път, само че в подтекста на наближаващите избори за Европейски парламент ще е потребно на практика да се покаже на младите връзката сред това, което в действителност ги вълнува като дела и институционалната политика. " Младите хора не са апатични към всичко - те имат ползи, дела и предчувствия, само че просто в действителност не виждат връзката сред тях и динамичността на актуалната социално-политическа конюнктура ", споделя още Кристин.

По нейно мнение в България сигурно няма задоволително ограничения в поддръжка на младежите или те не се ползват съответно. " Може би би могло да се мисли в посока промяна на просветителната система, която да планува повече гражданско обучение и повече професионална устременост, с цел да се адресира казуса с младежката безработица. Същевременно ми се коства в действителност значимо да се финансират съответни стратегии за неофициално обучение , сходни на краткосрочните планове на " Еразъм+ ", или пък наставнически стратегии, само че по някакъв метод да се включват в действителност обществено слаби деца, такива от непривилегеровани среди, тъй като сега по-скоро за тях аплайват съвсем единствено младежи от елитни учебни заведения или университети и постоянно сходни стратегии изключително в чужбина биват виждани като " ваучър, финансиран от Европейски Съюз ", а не като обогатяващи и скъпи прекарвания. Неплатените стажове са нещо, което също считам, че би следвало да се преглежда като проблематично и надлежно да се адресира ", счита Кристин.

Необезпокоявано равнодушие

Давид Иванов е другият български дипломат на идеята. За себе си той споделя, че се интересува и се пробва да се занимава с снимка, дезайн и програмиране, а ролята му в акцията е да промотира идеята ѝ - популяризирането на дейното присъединяване в европейските избори измежду младежите и смисъла им за едно по-устойчиво бъдеще.

Въпросите, които той би желал да зададе на политиците, са свързани с това по какъв начин протича процесът на мислене в тяхното схващане, когато би трябвало да вземат решение, което евентуално може да повлияе на милиони всекидневия. " Когато пред тях стоят гръмки и обемисти проблеми като климатичните проблеми или разтърсената религия в Европейския съюз и неговите институции в доста страни, на кое първо се пробват да " угодят " - национални ползи, ползите на съответната политическа група или персонални такива. Или пък най-лошият вид - в процеса не се влагат особени старания, той става по-скоро автоматизиран ", споделя Давид.

Поптан дали младежите в България са стимулирани да гласоподават, той дава отговор: " Определено не. Цари едно необезпокоявано равнодушие. Няма възприятие за отговорност и по-лошото е, че в доста случай в тях са се вселили усеща на изтощение и обезвереност. А битката с тях е доста сложна и несъмнено няма да бъде извоювана с банални слогани и недообмислени акции. В доста от нас няма вселено възприятие за народна власт и държавният уред в последните две десетилетия несъмнено не го допуска. Но вяра постоянно има и младежите тук с лекост и интерес биха се отнесли към демократичния развой, стига да се нарисува една ясна, точна и без непотребни и претенциозни термини картина. Тя просто би трябвало да илюстрира какво в действителност е гласуването оттатък стартирането на бюлетината, значимостта на осведомения избор и директните последици, които могат да прецакат и техния живот при липса на първите два съставния елемент. Мотивацията ще се отключи единствено когато се откри метод да се приказва с тях, да се получи един напълно хуманен разговор, в който се свързват елементарния човек и неговите терзания и стремежи и костюмираната институция. Когато се изравним и заговорим от една и съща платформа, нещата ще потръгнат ".

С участието на България в Европейски Съюз се появяват нови начинания, които поддържат и творчеството, и уменията на младежите, счита Давид. Проблемът по негово мнение идва с това че " пазарът " се е наводнил с голям брой планове, фондации, начинания, които най-често реализират резултати единствено на хартия, която отива в някоя си директория в някоя постройка, а " младежите " си остават с материали в ръце, само че с изчезнало развиване. Казано с едно факсимиле, в България има доста гений във всевъзможни форми и сфери. С 2-3 елементарни стъпки може този гений да се " отгледа " и да творят тук, а не някъде по света.

 Давид Иванов
© Личен списък

Давид Иванов

Новите благоприятни условия са концетрирани в няколко точки, които поради икономическата и обществена обстановка в България са недостижими за множеството младежи, добавя Давид, съгласно който също така тези ограничения за поддръжка на младежта би трябвало да се обновяват непрекъснато.

Според него на напред във времето в Европейски Съюз би трябвало да застанат тези проблеми, които са належащи, директно засягат европейския жител и са една рискована, само че рентабилна инвестиция в бъдещето на континента. " Фокусът върху младежите и снабдяването им с повече благоприятни условия, с цел да може те да открият и след това да разпрострат своя капацитет и да " върнат услугата " под формата на нововъведения и нови услуги. Сигурността и по какъв начин съответно може да бъде обезпечена тя в едни времена на напрежение от изток и неодобрение от запад - европейска войска, повече развиване в киберсигурността? Катастрофалните тук-там климатични промени, които все по постоянно чукат на вратата ни. Да, безусловно избавление няма, само че какви ограничения могат да се осъществяват, с цел да закърпим раната, която сами сме си предизвикали ".

Даденост

Според Тимо Шевик, който е един от младежите участници в акцията от Германия, е значимо всеки, който може, да гласоподава, тъй като единствено по този метод един парламент може да съставлява мнението на хората допустимо най-добре. " Забелязахме, че забележителен брой младежи не са дали своят вот или не гласоподават, тъй като доста от преимуществата на нашето общество се взимат за даденост ", разяснява той пред " Дневник ".

 Тимо Шевик (вдясно) дружно с втория участник в акцията в Германия
© Личен списък

Тимо Шевик (вдясно) дружно с втория участник в акцията в Германия

" Една от основните области, в които задаваме въпроси на политиците, е какво имат намерение да създадат, с цел да бъдат по-добре разбрани посланията им... Вярваме, че с цел да гласоподават младежите на идващите европейски избори, е значимо да схванат по-добре по какъв начин работи системата и за какво гласът им има значение ", добавя Тимо.

Той отбелязва, че младежите са групата с най-ниска изборна интензивност, което важи изключително за евроизборите, а " негласуването значи да се разреши на други хора да взимат решения за вашето бъдеще ". Тази наклонност би трябвало да се промени, споделя още Тимо.

За обстановката в своята страна той показва, че като цяло просветителната система е прилична, само че би трябвало да се направи повече, с цел да признаят хората смисъла на гласа си.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Евроизбори 2019 (320)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР