Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от

...
Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от
Коментари Харесай

Радев скочи: Без осветляване на казусите с Нотариуса и Еврото не може да има съдебна реформа

Президентът Румен Радев прикани правосъдната система да бъде освободена от политически и олигархични въздействия и разгласи, че без да се осветлят въпросите с Нотариуса и " Осемте джуджета “ не може да има правосъдна промяна.

Държавният глава и ръководителят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в полемика на тематика " Оттук накъде със правосъдната власт? “, проведена от Българския институт за правни начинания.

Участието на Румен Радев в полемиката беше предшествано от изявления с етикети за него и неправителствената организация - хазаин. С коментар на тези мнения стартира той изявлението си:

" Настана същинска нервност измежду средите, които се усещат удобно в статуквото на правосъдната власт. За които мрежите на Нотариуса, задушевната атмосфера в " Осемте джуджета ", лепкавото безвремие, обхванало компактно делото за КТБ, изборното правораздаване са витално нужният поръчител за облагодетелстване и безотговорност ".

Държавният глава не спести рецензии нито на политици, нито към самата правосъдна система.

Върна се към Шестата корекция на Конституцията, анулирана в частта си " правосъдна власт " в огромна степен от Конституционния съд:

" Реформаторският порив бе посърнал, в това число и с присъединяване на самите реформатори.

Акцентира на безплодните опити на две Народни събрания да изяснят истината за въздействието в правосъдната система на разстреляния Мартин Божанов - Нотариуса и търсения Петьо Петров- Пепи Еврото:

" Без да осветлим изцяло тези случаи и хората, които стоят зад тях, е все едно да гоним хоризонта. Защото - мрежите на въздействие, в случай че продължат да съществуват, са способни да опорочат всяка промяна, да изопачат всеки закон и да обхванат през всевъзможни квоти ".

Радев опонира на тези, които настояват, че правосъдната промяна не е тематиката на обществото.

Президентът даде пояснение и за какво в последните години погледът на всички е бил ориентиран към прокуратурата и най-много основния прокурор. И изброи - интервенция в политическия живот, обвързване на личността на основния прокурор с конструирането на ръководството:

" Прокуратурата - и то най-много поради политиците - се трансформира в инструмент за държавно ръководство. Парламентарните болшинства у нас от време на време се оказват функционалност на решения за основния прокурор или на решения на самия основен прокурор. Крайно време е да се постави завършек на тази особеност ".

Държавният глава разкритикува " законодателния възторг и наказателния популизъм " и абдикацията на депутатите от задължението им да обновят десетки регулаторни органи с от дълго време изминал мандат, измежду които и Висш съдебен съвет и Съдебния инспекторат.

Парламентарният ръководител Наталия Киселова се разгласи за дребни, само че верни законодателни стъпки, които да доведат до позитивна смяна в бъдеще.

" Не може всеки месец да вършим процедура за законодателна смяна “, сподели Киселова.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР