Амбицията на преговорите по политиката на ЕС за миграция е

...
Амбицията на преговорите по политиката на ЕС за миграция е
Коментари Харесай

Елена Йончева: ЕП поставя ултиматум държавите да се разберат как да действат при мигрантски кризи

„ Амбицията на договарянията по политиката на Европейски Съюз за миграция е да се помогне изрично на България, както и на всички страни на първа линия. За страдание обаче страните членки в Съвета към момента не могат да реализират единодушие по основен детайл от пакта – регламента за систематизиране на отговорностите в спешни обстановки. Според Европейския парламент (ЕП) този правилник би трябвало да задължи страните навътре в Европейски Съюз да поемат ангажимент на тяхната територия, когато страна членка на първа линия е изложена на миграционен напън. Остават едвам няколко месеца за реализиране на съглашение сред Европейския парламент и Съвета, само че към момента чакаме страните членки да изработят единна позиция и да седнат на масата за договаряния. “
Това съобщи ръководителят на Контактната група на Европейския парламент за политиката по миграция евродепутатът Елена Йончева. В сряда Контактната група организира взаимно съвещание с представители на пет страни членки, в това число от Испания, която ръководи Съвета на Европейски Съюз. На срещата евродепутатите приканиха за следващ път страните членки да реализират единодушие по регламента за систематизиране на отговорностите в спешни обстановки и да стартират договаряния с Екологичен потенциал., с цел да приканят страните членки да намерят консенсус за регламента за спешни обстановки.
„ Регламентът за спешни обстановки е съществена част от промяната на политиката по миграция на Европейски Съюз. Европейският парламент планува да се сътвори механизъм страните членки да поемат своите отговорности във връзка с мигранти и лица търсещи леговище. Без да има опция страни като Унгария и Полша да си затворят очите и да откажат да се разпредели тежестта - за сметка на България и другите страни от първа линия, изключително в случаите на засилен натиск.
Преговорите сред Екологичен потенциал и страните членки в Съвета не престават няколко месеца, с цел да се реализира единодушие по правилник, който дефинира механизъм на деяние в нормални обстановки. Наложително е обаче да намерим решения точно за случаи на мощен миграционен напън, като този, който помним от 2015 година “, разяснява Елена Йончева.
„ България е страна на първа линия. Ето за какво всеки инструмент на систематизиране на отговорностите – пренасяне на мигранти в друга страна или финансова помощ, която да се употребява за задачите на подсилване на границата, е в наша изгода. Ние сме измежду страните с максимален интерес от сходна промяна. “
Елена Йончева е ръководител на Контактната група по въпросите на убежището от повече от две години. В нея са включени докладчиците на всички законодателни оферти по Пакта за леговище и миграция на Европейски Съюз. Тя координира договарянията сред Европейския парламент, страните членки в Съвета и Европейската комисия. Първите пробиви, след няколко години безуспешни опити за промяна на ръководството на миграцията в Съюза, бяха реализирани с отчета на Елена Йончева за новия правилник на Европейската организация за убежището. По нейно предложение беше направена и утвърдена пътна карта, която обрисува нужните стъпки в обособените законодателни оферти до края на мандата на Екологичен потенциал през 2024 година
За контакт с Групатана Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал:
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР