Административният съд-София-град е отказал да разпореди на ДАНС да предостави

...
Административният съд-София-град е отказал да разпореди на ДАНС да предостави
Коментари Харесай

И съдът скри списъка с политици и магистрати с имоти в чужбина

Административният съд-София-град е отказал да разпореди на ДАНС да даде листата с имена на политици и магистрати с парцели в чужбина. Това излиза наяве от известие на организацията " Антикорупционен фонд " (АКФ). Те заведоха дело по Закона за достъп до социална информация откакто при започване на година контраразузнаването не даде данни за въпросните хора. С решението на съда въпросът завършва.

За този лист се приказва от дълго време, само че имената на хората с парцели в чужбина в никакъв случай не са обявявани. Той е формиран по времето на някогашния основен прокурор Сотир Цацаров още през 2019 година Тогава службите имат данни, че 38 души на високи длъжности не са заявили имуществото си зад граница по съответния ред., въз основата на която не може да се образува следствие. Затова почнали спомагателни инспекции.

С това опрощение прокуратурата мълчеше по тематиката до лятото на предходната година. Тогава вътрешният министър Бойко Рашков стартира да загатва листата и да пита какво се случва. Той даже съобщи, че в листата с магистрати имало, който имал парцел в чужбина, а дамата, с която живеел – пари на влог, които правели усещане. разяснява, че дейностите на Рашков били " образец за хибридна агитация посредством разпространяване на " подправени вести ".

Малко по-късно прокуратурата, че хората от листата са тествани и е било открито, че са заявили имуществото си и не са открити нарушавания. В него бяха упоменати единствено длъжностите им – 17 съдии, 5 прокурори, петима следователи, както и по двама депутати, зам.-министри и ръководители на общински препоръки, един кмет и четирима зам.-кметове. Те бяха проверявани и от Национална агенция за приходите, още веднъж без да се намерят нарушавания. Имената им останаха загадка.

За да откажат информация даже на Народното събрание от ДАНС са се оправдали, че имената са част от прокурорска инспекция и не може да се разгласяват. Според правосъдното решение по делото, заведено от АКФ, не ДАНС, а антикорупционната комисия КПКОНПИ трябвало да даде данните.

" И преди обаче да питаме отговорности съгласно съда индивид – КПКОНПИ, знаем, че защото не тя е органът, открил несъответствието, а някой различен - ДАНС, тя ще отговори, че няма по какъв начин да разгласи нещо, с което не разполага. Успоредно с това явно няма и кой да задължи институциите, притежаващи информацията – прокуратурата, ДАНС, Министерство на вътрешните работи, да я създадат обществена – такава, каквато в последна сметка е по силата на закона ", разяснява Андрей Янкулов от АКФ.

Така опитът за търсене на гласност по тематиката приключва с крах. А инситутциите смятат проблема за завършен - без открити нарушавания.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР