– Доц. Георгиев, вече 6 години ръководите Клиниката по артроскопска

...
– Доц. Георгиев, вече 6 години ръководите Клиниката по артроскопска
Коментари Харесай

Доц. д-р Антони Георгиев, началник на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ “Софиямед”, пред “Труд”: Имам над 20 000 операции, но при всяка съм вложил знанията, опита и сърцето си

– Доц. Георгиев, към този момент 6 години ръководите Клиниката по артроскопска травматология в болница “Софиямед ”. Как започнахте и кое беше най-сериозното предизвикателство пред вас?
– Когато човек стартира ново начинание, постоянно се терзае дали то ще успее в него. За мен образуването на екип и започването от нулата не бе непознато предизвикателство, случвало ми е се и по-рано, само че за първи път без гаранциите на държавната болница. С главната част от екипа ми към този момент бяхме работили дружно, а хората които се причислиха в следствие, са одобрени експерти. Имаме и двама специализанти, защото някой би трябвало да поеме щафетата. За мен най-важна е оценката за работата ни, която дават нашите пациенти и съм безпределно удовлетворен и благополучен, когато те ми споделят “Доц. Георгиев имате извънреден екип! ”, а това се случва доста постоянно.

– Какви интервенции правите най-често?
– Ние сме профилирани в артроскопската хирургия и спортната травматология. Най-голям % от интервенциите, осъществявани в Клиниката, са на колянната става – при увреждния на менискусите и връзковия уред, хрущялни повреди и фрактури. Смея да настоявам, че сме водещи в колянната хирургия. Разполагаме със лична операционна зала. Артроскопията е високотехнологична хирургия и апаратурата и инструментариумът, които използваме, са много скъпи. Радвам се, че работим с техника и принадлежности, каквито употребяват и сътрудниците в реномираните клиники от този жанр по света. Що се отнася до хората от операционния екип, те са доста опитни и работят безрезервно и доста отговорно.

– Вие сте експертът, който прави първата артроскопска интервенция в България през 1987 година Какво се промени в тази област на ортопедията за 30 години?
– Аз започнах да се занимавам с артроскопия през 1984 год. По това време в България инсталация имаше единствено в Клиниката по спортна травматология, с помощта на моя началник и теоретичен началник проф. Димитър Шойлев. Първоначално артоскопията беше единствено диагностичен способ, защото е доста мъчно и се изисква сериозна теоретична и практическа подготовка, с цел да се научи човек да вижда, а след това и да работи с принадлежности вътре в ставата, без да следи ръцете си. Още повече, че нямаше видеосистема и гледах непосредствено през окуляра на оптиката. Хората от екипа изобщо не разбираха аз какво върша по време на интервенцията. Сега нещата са други – HD видеосистеми, широкоъгълни оптики, разнороден и профилиран за съответната интервенция инструментариум, цифровизирана документи.

– Вашата клиника също ли разполага с такава инсталация?
– Да. Благодарение на гореспоменатата техника и предлаганият избор от характерни импланти, ние можем да правим доста огромна гама от интервенции в съвсем всички стави на човешкото тяло, както и в близките меки тъкани. Това икономисва на пациентите следоперативната болежка и обездвижване и понижава фрапантно времето за възобновяване.

– Името ви е известно и отвън България. Откъде най-често ви търсят пациенти?
– В Клиниката сме лекували пациенти от Англия, Гърция, Македония, Русия и други, само че за мен по забавна е могобройната група на оперирани българи, жители на други страни. Те са обезпечени и може да се лекуват там, само че избират да го създадат при нас, даже и против възнаграждение. Сравнявайки качеството на лекуването, което получават, те не намират разлика и избират да се оперират при нас. Една от аргументите, заради която го вършат, е дългото очакване за профилирани проучвания и консултация със експерт или за насрочване на интервенция в страните, където работят и живеят.

– Сред пациентите ви има и доста спортисти. Мислите ли, че с работата си помагате по някакъв метод на българския спорт?
– Аз загатнах, че през 1984 год. започнах работа в Клиниката по спортна травматология. От тогава до в този момент съм лекувал, в това число оперативно, доста спортисти – национални състезатели, европейски, международни и олимпийски първенци. Искам да отбележа, че спортната травматология има своята специфичност. Целта на лекуването при спортиста е не да го възстановиш да върви, а да може още веднъж да подлага оперирания крак на рискови натоварвания при тренировки и надпревари. За страдание контузиите от време на време са толкоз съществени, че такова възобновяване е невероятно. Например международно приети, авторитетни, научни изследвания демонстрират, че след интервенции при повреди на коленните връзки, макар съответното оперативно лекуване, единствено 50% от спортистите се връщат към предхождащото контузията равнище на спортни натоварвания.

– Вие по какъв начин се насочихте към артроскопската хирургия? Имаше ли съответна причина?
– Стана инцидентно. Работех по систематизиране като ортопед в Районната болница в гл. Лом. В Държавен вестник излезе обявата за аспирантура на тематика “Хирургична артроскопия на колянната става ”. Спечелих състезанието и започнах, като аспирант. Оказа се, че както сподели проф. Ханс Песлер по време на специализацията ми в Германия, съм роден за артроскопист.

– Имате ли интервенции, които ще помните постоянно?
– Винаги ще помня първата ми артроскопска интервенция на менискус през 1987 год. и първата ми артроскопска реорганизация на кръстна връзка на коляното 10 години по-късно. От тогава съм направил над 20 000 интервенции и настоявам, че при всяка една от тях съм вложил знанията, опита и сърцето си, защото съответно за всеки един от пациентите ми интервенцията му е била “емблематична ”. Не по-малко задоволство получавам обаче, когато мога да кажа на пациента: “Не е належащо да се оперирате, тъй като положението ви не го изисква ”.

– Имате ли учители в ортопедията?
-Разбира се, че имам. С годините, натрупвайки професионален и житейски опит, човек все по-точно може да оцени какво е получил от тях. Моите учители са проф. Димитър Шойлев и проф. Ханс Песлер, които ме образуваха като ортопед и артроскопист, само че медицината е специалност, която те задължава непрестанно да се надграждаш, тъй че мои учители са също всички сътрудници, от чиито научни изявления или персонално съм се учил.

– Когато сравните активността на Клиниката по артроскопска травматология в “Софиямед ” с това, което сътрудниците ви вършат в Западна Европа или Съединени американски щати, каква е равносметката?
– Най-напред желая да кажа, че ние сигурно не работим по-добре от сътрудниците от Западна Европа, Съединени американски щати или Япония, само че никога не работим и по-зле. Имаме съоръжение като тяхното, останалото е въпрос на познания, професионализъм и блян към рационализиране.

Нашият посетител
Доц. доктор Антони Георгиев е водещ експерт в региона на колянната хирургия и спортната травматология, като пръв вкарва оперативната артроскопия на колянната става в България през 1987 година Завършва медицина в София през 1982 година Има насъбран богат опит от работата си в Клиника по спортна травматология и МБАЛСМ “Н. И. Пирогов ”. От 2006 година е шеф на Клиниката по артроскопска травматология на ВМА. От 2012 година управлява Клиника по артроскопска хирургия в УМБАЛ “Софиямед ”. През октомври 2016 година е определен за заместник-председател на Българската ортопедична и травматологична асоциация.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР