Проф. Гечев пред ФАКТИ: ГЕРБ взеха 5 млрд. заем, за да си купят изборите
''Нека първо да кажем на многочислените фенове, че тази оценка на една от основните интернационалните организации за кредитен рейтинг - Moody's, се оправи главно във връзка с дългови принадлежности на финансовите пазари, т.е. дава оценка на страните, на обособени крупни компании, на огромни банки, какво е качеството на книжата, които те желаят да продадат на пазара, против които да получат заем, заем. Тези оценки не са еднопосочни. Нека да стартираме изначало, че тази оценка постоянно е под подозрение, защото тъкмо огромните компании подведоха банки, вложители и финансови медиатори при огромната рецесия. И всички тези основни медиатори - и Moody's, и Fitch, и Standard & poor's, и одиторски компании като Andersеn, някои от техните шефове влезнаха в пандиза и заплатиха над 2 милиарда $ санкции за това, че са подвели вложителите. И от този момент техните оценки не се взимат като истина от последна инстанция. Визираме рецесията от 2007-2009 година и рухването на финансовите системи на Съединени американски щати, Европа и Азия. А последните събития тук, от рецесията, също демонстрират, че тези оценки са под съмнение''. Това съобщи пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ икономистът и депутат от Българска социалистическа партия - проф. Румен Гечев. Съжденията му са мотив самохвалството на министър-председателя на България - Бойко Борисов, който посред българска гора изтъкваше новината, че организацията Moody's е дала добър кредитен рейтинг на страната ни.
''Но защо става дума? Първо това, че която и да било организация дава добър кредитен рейтинг на България, значи, че България може елементарно сега да излезе на интернационалните пазари и да тегли заеми. Защо? Защото има няколко съществени индикатора. Единият е, че все още делът на държавния дълг в Брутният вътрешен продукт е доста по-малък от множеството страни членки на Европейския съюз заради редица аргументи. Впрочем, това не постоянно е толкоз хубаво. Второ, бюджетният ни недостиг също се вписва в европейските условия досега да е под 3% от Брутният вътрешен продукт, въпреки че се чака това при тази рецесия да бъде нарушено. Т.е. българската страна може да си заплаща спомагателни външни задължения, заради което се предлага и по-висок (б.р. кредитен рейтинг), минимално нарастване на кредитния рейтинг, който се прави на три равнища. А - най-високото равнище, Б и Ц равнища, които са с по няколко вътрешни подразделения, само че надали би трябвало да влизаме в такива детайлности. Но това, което желая да кажа е, че тази оценка е странна. Аз прегледах в елементи оценката на Moody's, касаеща България и българското държавно управление за изтегляне на нови заеми, и те споделят, че тяхната оценка с леко покачване на рейтинга, се дължи на следните две групи фактори, които те са изчислявали: в едната група фактори те споделят, че е усъвършенстван институционалният потенциал на българската страна от позиция на присъединението ни към Банковия съюз и поемането по пътеката към еврозоната. Това ненапълно би било признато, въпреки че това е субективна оценка, защото при огромната рецесия 2007-08 година Европейската централна банка си беше там и все пак стана срив на банките и на финансовата система на Европа. Но да допуснем, че това е някакъв плюс, може би.
Втората група фактори, които са по-обективни, са в цифри и в действителност провокират неразбиране, бих споделил. Първо, Moody's написа, изтъквам: ''Че е повишил малко кредитния рейтинг заради понижения риск от смяна във валутния курс на лв. по отношение на еврото''. Ама, добър ден, ние сме във валутен ръб и курсът на лв. към еврото е закрепен. Никой няма желание в идващите месеци да откачва лв. от еврото. Така че тук няма никаква смяна, с цел да се приказва за смяна на риска. Второ те споделят за увеличени фискални запаси. Да, имаше увеличени фискални запаси, относително, предходната година, само че в този момент заради справедливи и субективни аргументи фискалните запаси понижават, като обективните аргументи са свързани с коронакризата. Освен това, те споделят, от Moody's, че упованията са за положителни фискални развития и развиване с дълга. Това е безусловно неправилно. Първо, напълно естествено е, че в изискванията на тази рецесия, фискалните запаси ще понижават, и второ, те не са ли чели желанията на държавното управление, което към този момент изтегли нови 5 милиарда лв.? Т.е. няма никакво положително развиване във връзка с дълга, дългът пораства и за последните 10 години държавното управление на Борисов е изтеглило 30 милиарда лв. заеми, включая банковите гаранции, които дадоха на Националната електрическа компания (НЕК)'', разясни още Румен Гечев.
Защо оценката е такава, бе запитан социалистът от водещата Лили Маринкова, а той ѝ отговори по следния метод:
''Ще споделя персонален опит. По време на началото на финансовата рецесия от 1996 година, когато се оказа, че са обрани българските банки, над 80, лицензирани от централната банка, при мен и министъра на финансите, по това време аз бях министър на стопанската система и вицепремиер, при Митко Костов и при мен се появиха едни господа от една от трите огромни компании и споделиха, че не е проблем да ни създадат една добра оценка. Тогава беше за към 650 000 хиляди $. При което аз им споделих, че имат възприятие за комизъм и нямаме никакви такива планове, изключително в тези сложни условия да взимаме от българския народ 650 000 хиляди $, с цел да ни направели някаква оценка. Тъй като, каквато и оценка да създадат, нагоре или надолу, когато банките са ограбени тази оценка няма да ти помогне доста. Предполагам, че и в този момент казусът е подобен. Трябва да се ревизира. Не мога да настоявам, нямам доказателства, само че съгласно мен това е поръчка, която е направена, защото сходни оценки тези анализатори, оценяващи кредитния рейтинг, ги продават. Ако влезете и като консуматор се регистрирате в Moody''s, вие ще получите една обща информация. За да получите разбор на браншове на стопанската система, на избрани банки, на избрани водещи корпорации, които продават скъпи бумаги, в елементи за избрани страни, вие би трябвало да си заплатите. И дано да напомним, че те за това бяха санкционирани, над 2 милиарда $ заплатиха санкции тези компании, защото те излъгаха в оценките си. Те излъгаха за цели страни, те излъгаха за Гърция, дружно с водещи вложители от Европа и Съединени американски щати, те лъгаха и Европейския съюз, лъгаха и частни вложители, и пълнеха Гърция с пари, до момента в който я докараха до банкрут все по този начин обяснявайки, че нещата се развиват добре'', счита националният представител от Българска социалистическа партия.
''Същата компания (б.р. Moody's) в един случай даде точни сигнали за проблеми в една българска банка. 2013 година те намалиха кредитния рейтинг на Корпоративна комерсиална банка, защото банката продаваше и искаше да усили продажбите си на скъпи бумаги, акции на интернационалния пазар. Малко по-късно, 2014 година банката рухна. В случая Moody's, вярно тогава даде индикации, че нещата с банката се утежняват на основата на един индикатор, който бих споделил, че всяко дете, и при разискванията в Народното събрание им обърнах внимание, би забелязало, че примерно, до момента в който раздадените заеми порастват с към 3% и половина в цялата банкова система, в КТБ растеше с над 30%. Това не е обикновено, тук незабавно светват ''червените'' лампи в този случай. Но поражда въпросът: В коя планина беше господин Борисов 2013 година, та не видя той 2012, 2013 като са пълнили Корпоративна комерсиална банка с държавни средства? Над 1 милиарда лв. отидоха в КТБ. Всички държавни компании изгубиха големи средства, защото този 1 милиарда, не мога да ви кажа сега, само че в случай че е върната 1/3 отново ще бъде добре. Но страната загуби големи средства. Значи, в един случай ''държавните мъже'' не се интересуват от оценки на Moody's, а в други случаи, високо в планината, гонейки зайци, той чете и се интересува от оценките на Moody's'', съобщи още социалистът.
Попитан за новия дълг на България, Румен Гечев съобщи следното: Ето това е един превъзходен въпрос, на който Борисов и министърът на финансите, новият, отхвърлят да дойдат в Народното събрание и да обяснят на националните представители''. Той напомни за остарелия заем от 10 милиарда, който бе теглен преди време и съобщи: ''От тези 10 милиарда, те съвсем ги изчерпаха към този момент, в този момент изтеглиха 5 милиарда За какво са те? Ние предполагахме защо са, те са поради изборите. В момента покачват пенсиите, покачват стипендиите, покачват заплатите отчасти във висшите образователни заведения. Преди изборите. Пенсиите, по традиция, до момента постоянно се трансформират от 1 юли на идната година, а не 1 януари идната година. Но защото ГЕРБ го чакат избори, законни предстоят най-късно през март, заради тази причина те в този момент ще ни накарат, г-жо Маринкова, всички ние, нашите деца и внуци, тези пари ще ги изплащаме ние, а те ще ги хвърлят преди изборите, с цел да се тупат в гърдите и да обикалят с джипките във високопланинските селища. За това са ги взели, с цел да си купят изборите.
Целия диалог можете да изгледате във видеото:
''Но защо става дума? Първо това, че която и да било организация дава добър кредитен рейтинг на България, значи, че България може елементарно сега да излезе на интернационалните пазари и да тегли заеми. Защо? Защото има няколко съществени индикатора. Единият е, че все още делът на държавния дълг в Брутният вътрешен продукт е доста по-малък от множеството страни членки на Европейския съюз заради редица аргументи. Впрочем, това не постоянно е толкоз хубаво. Второ, бюджетният ни недостиг също се вписва в европейските условия досега да е под 3% от Брутният вътрешен продукт, въпреки че се чака това при тази рецесия да бъде нарушено. Т.е. българската страна може да си заплаща спомагателни външни задължения, заради което се предлага и по-висок (б.р. кредитен рейтинг), минимално нарастване на кредитния рейтинг, който се прави на три равнища. А - най-високото равнище, Б и Ц равнища, които са с по няколко вътрешни подразделения, само че надали би трябвало да влизаме в такива детайлности. Но това, което желая да кажа е, че тази оценка е странна. Аз прегледах в елементи оценката на Moody's, касаеща България и българското държавно управление за изтегляне на нови заеми, и те споделят, че тяхната оценка с леко покачване на рейтинга, се дължи на следните две групи фактори, които те са изчислявали: в едната група фактори те споделят, че е усъвършенстван институционалният потенциал на българската страна от позиция на присъединението ни към Банковия съюз и поемането по пътеката към еврозоната. Това ненапълно би било признато, въпреки че това е субективна оценка, защото при огромната рецесия 2007-08 година Европейската централна банка си беше там и все пак стана срив на банките и на финансовата система на Европа. Но да допуснем, че това е някакъв плюс, може би.
Втората група фактори, които са по-обективни, са в цифри и в действителност провокират неразбиране, бих споделил. Първо, Moody's написа, изтъквам: ''Че е повишил малко кредитния рейтинг заради понижения риск от смяна във валутния курс на лв. по отношение на еврото''. Ама, добър ден, ние сме във валутен ръб и курсът на лв. към еврото е закрепен. Никой няма желание в идващите месеци да откачва лв. от еврото. Така че тук няма никаква смяна, с цел да се приказва за смяна на риска. Второ те споделят за увеличени фискални запаси. Да, имаше увеличени фискални запаси, относително, предходната година, само че в този момент заради справедливи и субективни аргументи фискалните запаси понижават, като обективните аргументи са свързани с коронакризата. Освен това, те споделят, от Moody's, че упованията са за положителни фискални развития и развиване с дълга. Това е безусловно неправилно. Първо, напълно естествено е, че в изискванията на тази рецесия, фискалните запаси ще понижават, и второ, те не са ли чели желанията на държавното управление, което към този момент изтегли нови 5 милиарда лв.? Т.е. няма никакво положително развиване във връзка с дълга, дългът пораства и за последните 10 години държавното управление на Борисов е изтеглило 30 милиарда лв. заеми, включая банковите гаранции, които дадоха на Националната електрическа компания (НЕК)'', разясни още Румен Гечев.
Защо оценката е такава, бе запитан социалистът от водещата Лили Маринкова, а той ѝ отговори по следния метод:
''Ще споделя персонален опит. По време на началото на финансовата рецесия от 1996 година, когато се оказа, че са обрани българските банки, над 80, лицензирани от централната банка, при мен и министъра на финансите, по това време аз бях министър на стопанската система и вицепремиер, при Митко Костов и при мен се появиха едни господа от една от трите огромни компании и споделиха, че не е проблем да ни създадат една добра оценка. Тогава беше за към 650 000 хиляди $. При което аз им споделих, че имат възприятие за комизъм и нямаме никакви такива планове, изключително в тези сложни условия да взимаме от българския народ 650 000 хиляди $, с цел да ни направели някаква оценка. Тъй като, каквато и оценка да създадат, нагоре или надолу, когато банките са ограбени тази оценка няма да ти помогне доста. Предполагам, че и в този момент казусът е подобен. Трябва да се ревизира. Не мога да настоявам, нямам доказателства, само че съгласно мен това е поръчка, която е направена, защото сходни оценки тези анализатори, оценяващи кредитния рейтинг, ги продават. Ако влезете и като консуматор се регистрирате в Moody''s, вие ще получите една обща информация. За да получите разбор на браншове на стопанската система, на избрани банки, на избрани водещи корпорации, които продават скъпи бумаги, в елементи за избрани страни, вие би трябвало да си заплатите. И дано да напомним, че те за това бяха санкционирани, над 2 милиарда $ заплатиха санкции тези компании, защото те излъгаха в оценките си. Те излъгаха за цели страни, те излъгаха за Гърция, дружно с водещи вложители от Европа и Съединени американски щати, те лъгаха и Европейския съюз, лъгаха и частни вложители, и пълнеха Гърция с пари, до момента в който я докараха до банкрут все по този начин обяснявайки, че нещата се развиват добре'', счита националният представител от Българска социалистическа партия.
''Същата компания (б.р. Moody's) в един случай даде точни сигнали за проблеми в една българска банка. 2013 година те намалиха кредитния рейтинг на Корпоративна комерсиална банка, защото банката продаваше и искаше да усили продажбите си на скъпи бумаги, акции на интернационалния пазар. Малко по-късно, 2014 година банката рухна. В случая Moody's, вярно тогава даде индикации, че нещата с банката се утежняват на основата на един индикатор, който бих споделил, че всяко дете, и при разискванията в Народното събрание им обърнах внимание, би забелязало, че примерно, до момента в който раздадените заеми порастват с към 3% и половина в цялата банкова система, в КТБ растеше с над 30%. Това не е обикновено, тук незабавно светват ''червените'' лампи в този случай. Но поражда въпросът: В коя планина беше господин Борисов 2013 година, та не видя той 2012, 2013 като са пълнили Корпоративна комерсиална банка с държавни средства? Над 1 милиарда лв. отидоха в КТБ. Всички държавни компании изгубиха големи средства, защото този 1 милиарда, не мога да ви кажа сега, само че в случай че е върната 1/3 отново ще бъде добре. Но страната загуби големи средства. Значи, в един случай ''държавните мъже'' не се интересуват от оценки на Moody's, а в други случаи, високо в планината, гонейки зайци, той чете и се интересува от оценките на Moody's'', съобщи още социалистът.
Попитан за новия дълг на България, Румен Гечев съобщи следното: Ето това е един превъзходен въпрос, на който Борисов и министърът на финансите, новият, отхвърлят да дойдат в Народното събрание и да обяснят на националните представители''. Той напомни за остарелия заем от 10 милиарда, който бе теглен преди време и съобщи: ''От тези 10 милиарда, те съвсем ги изчерпаха към този момент, в този момент изтеглиха 5 милиарда За какво са те? Ние предполагахме защо са, те са поради изборите. В момента покачват пенсиите, покачват стипендиите, покачват заплатите отчасти във висшите образователни заведения. Преди изборите. Пенсиите, по традиция, до момента постоянно се трансформират от 1 юли на идната година, а не 1 януари идната година. Но защото ГЕРБ го чакат избори, законни предстоят най-късно през март, заради тази причина те в този момент ще ни накарат, г-жо Маринкова, всички ние, нашите деца и внуци, тези пари ще ги изплащаме ние, а те ще ги хвърлят преди изборите, с цел да се тупат в гърдите и да обикалят с джипките във високопланинските селища. За това са ги взели, с цел да си купят изборите.
Целия диалог можете да изгледате във видеото:
Източник: fakti.bg
КОМЕНТАРИ