Радев: Искат 3,45 млрд. за F-16, а е по-слаб от СУ-25
3,45 милиарда лева с Данък добавена стойност и със 100% предплатено заплащане е офертата на Съединени американски щати за новите ни изтребители. Няма договаряния за събаряне на цената. Ако се смъкна цената, това значи орязване грубо на пакета.
Този аероплан няма целеви качества, той е по-слаб от Су-25. Силно се колебая, че българското държавно управление ще вземе аероплан без качества, още повече че този аероплан ще е с 1 милиард повече. Рискуваме и неговата поддръжка. Офертата е на гърба на Военновъздушни сили.
Това съобщи президентът Румен Радев нощес пред "Панорама " по Българска национална телевизия. Той се изрече извънредно остро за качествата на българското държавно управление да води способени договаряния с американската страна.
Припомняме, че решението на Народното събрание за закупувате на 8 броя Ф-16 бе за 1,8 милиарда лева без Данък добавена стойност, а преди седмица министър председателят Борисов разгласи, че офертата на Съединени американски щати е за 2,2 милиарда лв..
"Дебатът за изтребителите F-16 бе изопачен. Сега се движим към скъпи самолети с грубо орязано съоръжение. F-16 е аероплан с високи бойни качества, само че е единствено върхът на айсберга ", сподели президентът.
"Реалностите разкриват непрестанно наивността на българското държавно управление във връзка с програмата. За нашите минимални условия, офертата беше над 3,4 милиарда лева и то при 100% предплатено заплащане ", разкри Радев.
По думите му, в случай че един съставен елемент не е пълностоен, бойните умения фрапантно се свиват. "При тази стратегия договаряния за събаряне на цената няма. Единственият метод за събаряне на цената е да се откажеш от нещо. Правителството предприе ход за събаряне на цената посредством орязване на пакета ", акцентира Радев.
„ Беше ни дадено, че ще вземем доста добър боен аероплан, а не играчка, продължи Радев с рецензията си към държавното управление.
По думите му, построяването въз основата за Ф-16 в базата в Граф Игнатиево ще е напълно за българска сметка. Освен това се била изпарила и броя на ракетите "въздух-въздух " и имало заложен прикрит разход от още 1 милиарда лева за реализиране на цялостното въоръжение.
"Нека да напомня обаче какви бяха обещанията - че ще достигнем допустима цена, близка до първичната финансова рамка, че ще има разсрочено заплащане, мощен обхват индустриално съдействие, че ще вземем аероплан с огромни, модерни бойни качества, а не някаква играчка, спомняте си, аероплан, с който ще можем да водим война и да можем да нанасяме високоточни удари по земни цели и че само при F-16 ще имаме цялостен пакет въоръжение - от-до, цялостен боекомплект и че само при F-16 няма да има никакви скрити разноски.
Но действителностите разкриват непрестанно, бих споделил, наивността и неподготвеността на българското държавно управление във връзка с американското законодателство и програмата FMS (Foreign Military Sales). Мога да кажа, че тази стратегия е ясна, транспарантна, с доста открити и точни процедури и с нея се работи по този начин - в случай че ти искаш 8 самолета с тъкмо такива качества да летят по толкоз часа на година, наложително би трябвало да придобиеш този пакет от съоръжение, образование и услуги, и той коства тъкмо толкоз.
И при започване на юни американското държавно управление насочи своята обществена оферта към България на стойност за нашите минимални наложителни условия 3,45 милиарда с Данък добавена стойност и то при 100-процентово предплатено заплащане.
И тук стартира най-лошото. Искам да кажа нещо доста значимо, по тази стратегия FMS договаряния за събаряне на цената няма, макар че се показаха някакви такива пози, че видите ли водим някакви пазарлъци, договаряния. Единственият метод за събаряне от този явен ценоразпис е да се откажеш от нещо и най-лошото е, че с цел да влезем в някаква допустима цена, държавното управление предприе ход за събаряне на цената посредством единствения вероятен метод - орязване и то грубо на пакета. Миналата седмица ние получихме към този момент предложение за проекто-договор. Цената към този момент я разгласи даже и министър председателят, само че този пакет е доста орязан, като стартираме от численост мотори, брой контейнери за целеоказване на шлемна система за целеуказване, брой на летци и техници за подготовка, интегрираната логистична поддръжка, запасните елементи, всичко това е орязано, тренажорният комплекс също е с понижени параметри, да не приказваме, че оборудването за оперативно летище го няма. Изграждането инфраструктурата многомилионна в авиобаза "Граф Игнатиево " е напълно за наша сметка, по този начин е и за превоза и още нещо - ракетите въздух-въздух са сведени до алегорична численост, а високоточните оръжия за деяние върху земна цел, т.е. главният претекст многоцелеви качества се е изпарил. Няма нито един високоточен арсенал, единствено няколко и то алегорично на брой свободно падащи бомби, които се хвърляха Втората международна война ", разкри неприятната картина висшият главнокомандващ.
Той акцентира, че Су-25, които и сега са на въоръжение в родните Военновъздушни сили, са по-добри самолети.
"Тази договорка е на гърба на Военновъздушни сили, на летците и техниците, които ще би трябвало да извършват задания с оборудването на този аероплан. Българският народ ще заплаща доста, само че няма да има отбрана. Управляващите, които се самоопределят за европейското развиване, избягаха от дебатите. Ние губим мощен инструмент да интегрираме нашата отбранителна промишленост просвета ", атакува остро държавното управление Радев.
„ Силно се надявам, че българското държавно управление няма да допусне това, другояче би било безконтролно. За да бъдем пълноценни съдружници би трябвало да имаме боеспособен аероплан, а не аероплан за авиошоу ", разяснява президентът, показвайки неспособността на кабинета да води договаряния в отбрана на националния интерес.
Летците и техниците ще би трябвало да извършват невъзможни задания с това осакатено съоръжение “, предизвести Радев.
За мен България постоянно е била преди всичко и даже съм рискувал живота си за родината, само че мнозина у нас няма да схванат това, акцентира Радев.
Гоце Делчев е изтъкнат български бунтовник, акцентира президентът, разяснявайки днешния скандал с Македония на тази тематика. Договорът сред България и Македония е декларация с положителни планове, а сред Македония и Гърция с съответни задължения. За нас е значимо да се пресече кражбата на българската история и тази комисия няма да се оправи с този проблем. Винаги ще поддържаме Македония по нейния европейски път, само че това не може да е абсолютно, сподели той.
България я няма на капиталовата карта на Китай, акцентира Радев в навечерието на визитата си в Поднебесната империя.
Нашите връзки не би трябвало да почиват на благодарността, а на истината, сподели президентът в отговор на въпрос за какво България е по-благодарна на Русия, в сравнение с Русия на България.
„ През последните 30 години беше направено значително тази истина да бъде изопачена и забравена. И по тази причина в този момент лекуваме раните и на двете страни “, разяснява президентът. Румен Радев изрично съобщи, че България би трябвало да отстоява своето място на цивилизационната карта на Европа, както и историческата истина.
„ А тя е, че България е била значим фактор в европейската просвета. И България е дала духовното начало на Русия - по този начин, както го твърди акад. Дмитрий Лихачов – и писмеността, и православната религия, и старобългарския църковнославянски език. И аз тези неща неслучайно ги изтъквам, цитирах ги и на форума. Когато споделих тези думи на форума, аз съм ги взел от него. Това е самопризнание “, уточни президентът.
Попитан не е ли моментът в този момент обществено да отхвърли всякаква интервенция на съветско задкулисие в избора му за президент, Румен Радев отговори:
„ Интригите на това задкулисие са ориентирани против мен, а то си има и своите поддръжници в България. Няма да се впускам в конспирология кое е това задкулисие, кои са му поддръжниците. Мога единствено да кажа, че – да, има хора, които се прокрадват в политиката с външни зависимости и на гърба на България, само че аз съм възпитаван в напълно други идеали. За мен България постоянно е била преди всичко и в никакъв случай не съм реализирал нещо за сметка на страната си. Напротив, доста пъти съм рискувал живота си за нея “.
"Определени кръгове внушават, че виждам прекомерно на Изток. А не виждам ли на Запад, когато съм там по покана на президентите на Германия, Португалия, Австрия, Швейцария, на визита при британската кралица и краля на Белгия?
На президента Путин ясно сложих въпроса за цената на газа. Получих поздравления освен от политици, а от ръководители на големи корпорации от Съединени американски щати, Япония, Канада ", посочи Румен Радев.
В никакъв случай партийната дотация не би трябвало да бъде на цената, каквато е сега, отчитайки бедността в България, разяснява още президентът.
„ Партийната дотация не може и да бъде прекомерно ниска, тъй като рискът го споделят всички - взаимозависимост на партиите от външни ползи. И в хода на предизборната акция, и във встъпителното си слово пред Народното събрание ясно съм изразявал своята позиция по този въпрос - че дотациите би трябвало да бъдат понижени, и то сензитивно, само че въпреки всичко да имат едно рационално равнище. Така че партиите да не изпадат в зависимости от бизнес кръгове и ползи “, уточни президентът.
В отговор на въпрос за какво за никой партиен водач не е споделил думите за поддръжка, както за водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова, откакто загуби изборите и преди партийния конгрес, Радев разяснява: „ Защото става въпрос за опозицията. Всяка една съпротива е жизненоважна за демокрацията във всяка страна “.
„ При утвърждаващия се авторитаризъм в България е жизненоважно да имаме мощна съпротива. Винаги опозицията е залог за демокрацията “, обърна внимание президентът.
„ За да имаме народна власт, би трябвало да имаме гражданска интензивност. Но има и друго - историята на политическия развой сочи, че когато в дълъг интервал има незаинтересованост и обезсърчение, нормално дребна искра може да детонира мощна вълна против статуквото. Тогава търсенето на правдивост и нов път постоянно излиза отвън рамките и механизмите на закона. Това е рисковото, би трябвало да бъдем доста деликатни “, сподели още Румен Радев.
„ Ако бях избрал да последвам болшинството, до момента щях да имам спокоен и доста нехаен мандат, само че постоянно съм избирал да последвам убежденията си. Не скърбя за това и благодаря за поддръжката на хората “, посочи президентът.
„ Истината е, че България е била значим фактор в европейската просвета. И България е дала духовното начало на Русия - по този начин, както го твърди акад. Дмитрий Лихачов – и писмеността, и православната религия, и старобългарския църковнославянски език. И аз тези неща неслучайно ги изтъквам, цитирах ги и на форума. Когато споделих тези думи на форума, аз съм ги взел от него. Това е самопризнание “, уточни президентът.
Попитан не е ли моментът в този момент обществено да отхвърли всякаква интервенция на съветско задкулисие в избора му за президент, Румен Радев отговори:
„ Интригите на това задкулисие са ориентирани против мен, а то си има и своите поддръжници в България. Няма да се впускам в конспирология кое е това задкулисие, кои са му поддръжниците. Мога единствено да кажа, че – да, има хора, които се прокрадват в политиката с външни зависимости и на гърба на България, само че аз съм възпитаван в напълно други идеали. За мен България постоянно е била преди всичко и в никакъв случай не съм реализирал нещо за сметка на страната си. Напротив, доста пъти съм рискувал живота си за нея “.
"Определени кръгове внушават, че виждам прекомерно на Изток. А не виждам ли на Запад, когато съм там по покана на президентите на Германия, Португалия, Австрия, Швейцария, на визита при британската кралица и краля на Белгия?
На президента Путин ясно сложих въпроса за цената на газа. Получих поздравления освен от политици, а от ръководители на големи корпорации от Съединени американски щати, Япония, Канада ", посочи Румен Радев.
В никакъв случай партийната дотация не би трябвало да бъде на цената, каквато е сега, отчитайки бедността в България, разяснява още президентът.
„ Партийната дотация не може и да бъде прекомерно ниска, тъй като рискът го споделят всички - взаимозависимост на партиите от външни ползи. И в хода на предизборната акция, и във встъпителното си слово пред Народното събрание ясно съм изразявал своята позиция по този въпрос - че дотациите би трябвало да бъдат понижени, и то сензитивно, само че въпреки всичко да имат едно рационално равнище. Така че партиите да не изпадат в зависимости от бизнес кръгове и ползи “, уточни президентът.
В отговор на въпрос за какво за никой партиен водач не е споделил думите за поддръжка, както за водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова, откакто загуби изборите и преди партийния конгрес, Радев разяснява: „ Защото става въпрос за опозицията. Всяка една съпротива е жизненоважна за демокрацията във всяка страна “.
„ При утвърждаващия се авторитаризъм в България е жизненоважно да имаме мощна съпротива. Винаги опозицията е залог за демокрацията “, обърна внимание президентът.
„ За да имаме народна власт, би трябвало да имаме гражданска интензивност. Но има и друго - историята на политическия развой сочи, че когато в дълъг интервал има незаинтересованост и обезсърчение, нормално дребна искра може да детонира мощна вълна против статуквото. Тогава търсенето на правдивост и нов път постоянно излиза отвън рамките и механизмите на закона. Това е рисковото, би трябвало да бъдем доста деликатни “, сподели още Румен Радев.
„ Ако бях избрал да последвам болшинството, до момента щях да имам спокоен и доста нехаен мандат, само че постоянно съм избирал да последвам убежденията си. Не скърбя за това и благодаря за поддръжката на хората “, посочи президентът.
Този аероплан няма целеви качества, той е по-слаб от Су-25. Силно се колебая, че българското държавно управление ще вземе аероплан без качества, още повече че този аероплан ще е с 1 милиард повече. Рискуваме и неговата поддръжка. Офертата е на гърба на Военновъздушни сили.
Това съобщи президентът Румен Радев нощес пред "Панорама " по Българска национална телевизия. Той се изрече извънредно остро за качествата на българското държавно управление да води способени договаряния с американската страна.
Припомняме, че решението на Народното събрание за закупувате на 8 броя Ф-16 бе за 1,8 милиарда лева без Данък добавена стойност, а преди седмица министър председателят Борисов разгласи, че офертата на Съединени американски щати е за 2,2 милиарда лв..
"Дебатът за изтребителите F-16 бе изопачен. Сега се движим към скъпи самолети с грубо орязано съоръжение. F-16 е аероплан с високи бойни качества, само че е единствено върхът на айсберга ", сподели президентът.
"Реалностите разкриват непрестанно наивността на българското държавно управление във връзка с програмата. За нашите минимални условия, офертата беше над 3,4 милиарда лева и то при 100% предплатено заплащане ", разкри Радев.
По думите му, в случай че един съставен елемент не е пълностоен, бойните умения фрапантно се свиват. "При тази стратегия договаряния за събаряне на цената няма. Единственият метод за събаряне на цената е да се откажеш от нещо. Правителството предприе ход за събаряне на цената посредством орязване на пакета ", акцентира Радев.
„ Беше ни дадено, че ще вземем доста добър боен аероплан, а не играчка, продължи Радев с рецензията си към държавното управление.
По думите му, построяването въз основата за Ф-16 в базата в Граф Игнатиево ще е напълно за българска сметка. Освен това се била изпарила и броя на ракетите "въздух-въздух " и имало заложен прикрит разход от още 1 милиарда лева за реализиране на цялостното въоръжение.
"Нека да напомня обаче какви бяха обещанията - че ще достигнем допустима цена, близка до първичната финансова рамка, че ще има разсрочено заплащане, мощен обхват индустриално съдействие, че ще вземем аероплан с огромни, модерни бойни качества, а не някаква играчка, спомняте си, аероплан, с който ще можем да водим война и да можем да нанасяме високоточни удари по земни цели и че само при F-16 ще имаме цялостен пакет въоръжение - от-до, цялостен боекомплект и че само при F-16 няма да има никакви скрити разноски.
Но действителностите разкриват непрестанно, бих споделил, наивността и неподготвеността на българското държавно управление във връзка с американското законодателство и програмата FMS (Foreign Military Sales). Мога да кажа, че тази стратегия е ясна, транспарантна, с доста открити и точни процедури и с нея се работи по този начин - в случай че ти искаш 8 самолета с тъкмо такива качества да летят по толкоз часа на година, наложително би трябвало да придобиеш този пакет от съоръжение, образование и услуги, и той коства тъкмо толкоз.
И при започване на юни американското държавно управление насочи своята обществена оферта към България на стойност за нашите минимални наложителни условия 3,45 милиарда с Данък добавена стойност и то при 100-процентово предплатено заплащане.
И тук стартира най-лошото. Искам да кажа нещо доста значимо, по тази стратегия FMS договаряния за събаряне на цената няма, макар че се показаха някакви такива пози, че видите ли водим някакви пазарлъци, договаряния. Единственият метод за събаряне от този явен ценоразпис е да се откажеш от нещо и най-лошото е, че с цел да влезем в някаква допустима цена, държавното управление предприе ход за събаряне на цената посредством единствения вероятен метод - орязване и то грубо на пакета. Миналата седмица ние получихме към този момент предложение за проекто-договор. Цената към този момент я разгласи даже и министър председателят, само че този пакет е доста орязан, като стартираме от численост мотори, брой контейнери за целеоказване на шлемна система за целеуказване, брой на летци и техници за подготовка, интегрираната логистична поддръжка, запасните елементи, всичко това е орязано, тренажорният комплекс също е с понижени параметри, да не приказваме, че оборудването за оперативно летище го няма. Изграждането инфраструктурата многомилионна в авиобаза "Граф Игнатиево " е напълно за наша сметка, по този начин е и за превоза и още нещо - ракетите въздух-въздух са сведени до алегорична численост, а високоточните оръжия за деяние върху земна цел, т.е. главният претекст многоцелеви качества се е изпарил. Няма нито един високоточен арсенал, единствено няколко и то алегорично на брой свободно падащи бомби, които се хвърляха Втората международна война ", разкри неприятната картина висшият главнокомандващ.
Той акцентира, че Су-25, които и сега са на въоръжение в родните Военновъздушни сили, са по-добри самолети.
"Тази договорка е на гърба на Военновъздушни сили, на летците и техниците, които ще би трябвало да извършват задания с оборудването на този аероплан. Българският народ ще заплаща доста, само че няма да има отбрана. Управляващите, които се самоопределят за европейското развиване, избягаха от дебатите. Ние губим мощен инструмент да интегрираме нашата отбранителна промишленост просвета ", атакува остро държавното управление Радев.
„ Силно се надявам, че българското държавно управление няма да допусне това, другояче би било безконтролно. За да бъдем пълноценни съдружници би трябвало да имаме боеспособен аероплан, а не аероплан за авиошоу ", разяснява президентът, показвайки неспособността на кабинета да води договаряния в отбрана на националния интерес.
Летците и техниците ще би трябвало да извършват невъзможни задания с това осакатено съоръжение “, предизвести Радев.
За мен България постоянно е била преди всичко и даже съм рискувал живота си за родината, само че мнозина у нас няма да схванат това, акцентира Радев.
Гоце Делчев е изтъкнат български бунтовник, акцентира президентът, разяснявайки днешния скандал с Македония на тази тематика. Договорът сред България и Македония е декларация с положителни планове, а сред Македония и Гърция с съответни задължения. За нас е значимо да се пресече кражбата на българската история и тази комисия няма да се оправи с този проблем. Винаги ще поддържаме Македония по нейния европейски път, само че това не може да е абсолютно, сподели той.
България я няма на капиталовата карта на Китай, акцентира Радев в навечерието на визитата си в Поднебесната империя.
Нашите връзки не би трябвало да почиват на благодарността, а на истината, сподели президентът в отговор на въпрос за какво България е по-благодарна на Русия, в сравнение с Русия на България.
„ През последните 30 години беше направено значително тази истина да бъде изопачена и забравена. И по тази причина в този момент лекуваме раните и на двете страни “, разяснява президентът. Румен Радев изрично съобщи, че България би трябвало да отстоява своето място на цивилизационната карта на Европа, както и историческата истина.
„ А тя е, че България е била значим фактор в европейската просвета. И България е дала духовното начало на Русия - по този начин, както го твърди акад. Дмитрий Лихачов – и писмеността, и православната религия, и старобългарския църковнославянски език. И аз тези неща неслучайно ги изтъквам, цитирах ги и на форума. Когато споделих тези думи на форума, аз съм ги взел от него. Това е самопризнание “, уточни президентът.
Попитан не е ли моментът в този момент обществено да отхвърли всякаква интервенция на съветско задкулисие в избора му за президент, Румен Радев отговори:
„ Интригите на това задкулисие са ориентирани против мен, а то си има и своите поддръжници в България. Няма да се впускам в конспирология кое е това задкулисие, кои са му поддръжниците. Мога единствено да кажа, че – да, има хора, които се прокрадват в политиката с външни зависимости и на гърба на България, само че аз съм възпитаван в напълно други идеали. За мен България постоянно е била преди всичко и в никакъв случай не съм реализирал нещо за сметка на страната си. Напротив, доста пъти съм рискувал живота си за нея “.
"Определени кръгове внушават, че виждам прекомерно на Изток. А не виждам ли на Запад, когато съм там по покана на президентите на Германия, Португалия, Австрия, Швейцария, на визита при британската кралица и краля на Белгия?
На президента Путин ясно сложих въпроса за цената на газа. Получих поздравления освен от политици, а от ръководители на големи корпорации от Съединени американски щати, Япония, Канада ", посочи Румен Радев.
В никакъв случай партийната дотация не би трябвало да бъде на цената, каквато е сега, отчитайки бедността в България, разяснява още президентът.
„ Партийната дотация не може и да бъде прекомерно ниска, тъй като рискът го споделят всички - взаимозависимост на партиите от външни ползи. И в хода на предизборната акция, и във встъпителното си слово пред Народното събрание ясно съм изразявал своята позиция по този въпрос - че дотациите би трябвало да бъдат понижени, и то сензитивно, само че въпреки всичко да имат едно рационално равнище. Така че партиите да не изпадат в зависимости от бизнес кръгове и ползи “, уточни президентът.
В отговор на въпрос за какво за никой партиен водач не е споделил думите за поддръжка, както за водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова, откакто загуби изборите и преди партийния конгрес, Радев разяснява: „ Защото става въпрос за опозицията. Всяка една съпротива е жизненоважна за демокрацията във всяка страна “.
„ При утвърждаващия се авторитаризъм в България е жизненоважно да имаме мощна съпротива. Винаги опозицията е залог за демокрацията “, обърна внимание президентът.
„ За да имаме народна власт, би трябвало да имаме гражданска интензивност. Но има и друго - историята на политическия развой сочи, че когато в дълъг интервал има незаинтересованост и обезсърчение, нормално дребна искра може да детонира мощна вълна против статуквото. Тогава търсенето на правдивост и нов път постоянно излиза отвън рамките и механизмите на закона. Това е рисковото, би трябвало да бъдем доста деликатни “, сподели още Румен Радев.
„ Ако бях избрал да последвам болшинството, до момента щях да имам спокоен и доста нехаен мандат, само че постоянно съм избирал да последвам убежденията си. Не скърбя за това и благодаря за поддръжката на хората “, посочи президентът.
„ Истината е, че България е била значим фактор в европейската просвета. И България е дала духовното начало на Русия - по този начин, както го твърди акад. Дмитрий Лихачов – и писмеността, и православната религия, и старобългарския църковнославянски език. И аз тези неща неслучайно ги изтъквам, цитирах ги и на форума. Когато споделих тези думи на форума, аз съм ги взел от него. Това е самопризнание “, уточни президентът.
Попитан не е ли моментът в този момент обществено да отхвърли всякаква интервенция на съветско задкулисие в избора му за президент, Румен Радев отговори:
„ Интригите на това задкулисие са ориентирани против мен, а то си има и своите поддръжници в България. Няма да се впускам в конспирология кое е това задкулисие, кои са му поддръжниците. Мога единствено да кажа, че – да, има хора, които се прокрадват в политиката с външни зависимости и на гърба на България, само че аз съм възпитаван в напълно други идеали. За мен България постоянно е била преди всичко и в никакъв случай не съм реализирал нещо за сметка на страната си. Напротив, доста пъти съм рискувал живота си за нея “.
"Определени кръгове внушават, че виждам прекомерно на Изток. А не виждам ли на Запад, когато съм там по покана на президентите на Германия, Португалия, Австрия, Швейцария, на визита при британската кралица и краля на Белгия?
На президента Путин ясно сложих въпроса за цената на газа. Получих поздравления освен от политици, а от ръководители на големи корпорации от Съединени американски щати, Япония, Канада ", посочи Румен Радев.
В никакъв случай партийната дотация не би трябвало да бъде на цената, каквато е сега, отчитайки бедността в България, разяснява още президентът.
„ Партийната дотация не може и да бъде прекомерно ниска, тъй като рискът го споделят всички - взаимозависимост на партиите от външни ползи. И в хода на предизборната акция, и във встъпителното си слово пред Народното събрание ясно съм изразявал своята позиция по този въпрос - че дотациите би трябвало да бъдат понижени, и то сензитивно, само че въпреки всичко да имат едно рационално равнище. Така че партиите да не изпадат в зависимости от бизнес кръгове и ползи “, уточни президентът.
В отговор на въпрос за какво за никой партиен водач не е споделил думите за поддръжка, както за водача на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова, откакто загуби изборите и преди партийния конгрес, Радев разяснява: „ Защото става въпрос за опозицията. Всяка една съпротива е жизненоважна за демокрацията във всяка страна “.
„ При утвърждаващия се авторитаризъм в България е жизненоважно да имаме мощна съпротива. Винаги опозицията е залог за демокрацията “, обърна внимание президентът.
„ За да имаме народна власт, би трябвало да имаме гражданска интензивност. Но има и друго - историята на политическия развой сочи, че когато в дълъг интервал има незаинтересованост и обезсърчение, нормално дребна искра може да детонира мощна вълна против статуквото. Тогава търсенето на правдивост и нов път постоянно излиза отвън рамките и механизмите на закона. Това е рисковото, би трябвало да бъдем доста деликатни “, сподели още Румен Радев.
„ Ако бях избрал да последвам болшинството, до момента щях да имам спокоен и доста нехаен мандат, само че постоянно съм избирал да последвам убежденията си. Не скърбя за това и благодаря за поддръжката на хората “, посочи президентът.
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ




