16 юни 1974 г. се оказва съдбоносен ден за тениса.

...
16 юни 1974 г. се оказва съдбоносен ден за тениса.
Коментари Харесай

16 юни 1974: денят, в който Борг и Евърт поставиха началото на нова ера


16 юни 1974 година се оказва предопределен ден за тениса. На тази дата 18-годишният Бьорн Борг и 19-годишната Крис Евърт печелят своите първи трофеи от Големия шлем, триумфирайки на Ролан Гарос. Шведът става най-младият първенец при мъжете след незабравим поврат против Мануел Орантес (2-6, 6-7, 6-0, 6-1, 6-1), до момента в който Евърт, която ще остане непобедена на клей чак до 1979, разгромява Олга Морозова с 6-1, 6-2.

Това се оказва първата от 11 „мейджър“ трофеи за Борг, както и дебютната от 18 за Евърт. Съперничеството сред американката и Мартина Навратилова е най-легендарното в женския тенис, до момента в който „Ледения“ се трансформира в супер звездата на мъжкия Тур, а „Боргманията“ извежда световната известност на тениса на напълно ново равнище.

Борг стартира да играе тенис много късно – едвам на 9-годишна възраст. Той обаче е удивителен естествен гений и едвам на 15 към този момент е в националния тим на Швеция. Дебютира за купа „Дейвис“, побеждавайки Они Парън от Нова Злеандия, а година по-късно, още ненавършил 17, става експерт.

Скоро по-късно доближава до финала в Монте Карло, където губи от Илие Настасе (4-6, 1-6, 2-6). Първото му присъединяване на Ролан Гарос датира от 1973 година и приключва с проваляне от Адриано Паната на осминафинала (6-7, 6-2, 5-7, 6-7). Сезон 1974 стартира шеметно за скандинавеца – през януари печели купата в Оукланд, след което едига трофеите в Лондон, Сао Пауло и Рим, където взема реванш от Настасе (6-3, 6-4, 6-2).

След триумфа в Рим шведът е подложен под №3 на Ролан Гарос и макар нежната си възраст е считан за един от главните любимци. Стилът му, включващ доста топспин и бекхенд с две ръце, е революционен за времето си и скоро стартира да бъде заимствуван от играчи по целия свят.

Междувременно Крис Евърт, която стартира своята кариера под управлението на татко си, стартира да се изкачва в йерархията на женския тенис. Нейният форхенд държи съперничките ѝ надалеч от мрежата, а в случай че въпреки всичко решат да я приближат, стават жертва на минаващите ѝ удари. Родената във Флорида тенисистка за пръв път изумява света на 16-годишна възраст, когато доближава до полуфинала на US Open откакто отстрани международната №1 Били Джийн Кинг.

През 1973 година Евърт доближава до финалите на Ролан Гарос и Уимбълдън, само че губи надлежно от Кинг и Маргарет Корт. В началото на идната година тя още веднъж е покрай първия си „мейджър“ трофей, само че губи от Ивон Гулагонг в заключителния конфликт на Australian Open (6-7, 6-4, 0-6).

Евърт стартира Ролан Гарос като съществена любимка за купата поради отсъствието на Кинг и Гулагонг. Американката бързо преодолява контузията от предходния край в Париж, когато позволява поврат от 7-6 5-3, и печели 13 трофея в идната една година. Фактът, че до този миг няма загуба в сезона на клей, я прави още по-изявена любимка. Реноме, което тя оправдава изцяло – Евърт стига до купата на Ролан Гарос без изгубен сет, като на финала победи изрично 6-1, 6-2 над първата ракета на Съюз на съветските социалистически републики Олга Морозова, която няколко седмици по-рано е победила Били Джийн Кинг в мача за купата във Филаделфия.

Финалът при мъжете е доста по-оспорван и трагичен. Макар да е най-младият състезател в схемата, Борг демонстрира изумителна психическа резистентност, триумфирайки в петсетови борби против Ерик ван Дилен (0-6, 6-3, 6-3, 5-7, 6-3) и Раул Рамирес (6-2, 5-7, 4-6, 6-2, 6-3).

Както Борг, по този начин и Орантес играят на първия си „мейджър“ край. В началото изгелжда, че доста по-голеият опит на испанеца ще му бъде задоволителен, с цел да го изведе до трофея. В началото на мача неговата елегантна техника и фините му волета му оказват помощ да вземе превес над играещия много отбранително младеж. Орантес печели първия сет с 6-2, след което бекхендът му също влиза в деяние и му оказва помощ да натрупа удобен задатък от 4-1 във втория.

Борг обаче стартира да нападна с от ден на ден стила и топспин и обръща резултата, стигайки до сетпойнт при 5-4. Орантес съумява да избегне заплахата и след това удвоява преднината си в мача, печелейки тайбрека със 7-4. Към този момента обаче съотношението на силите към този момент е почнало да се трансформира фрапантно. Значително по-младият и мощен физически Борг постанова непостижимо за Орантес движение, като в края на мача испанецът е изцяло отпаднал и печели единствено четири точки в последните пет гейма. По този метод Борг победи с 2-6, 6-7(4), 6-0, 6-1, 6-1 и печели първата от шестте си трофеи на Откритото състезание на Франция.

През идващите няколко години Бьорн Борг се трансформира в най-голямата звезда на мъжкия тенис. Неговото държание му носи прозвището „Ледения“, а играта му от главната линия въодушевява няколко генерации тенисисти. Шведът завършва кариерата си с 11 трофеи от Големия шлем, като с изключение на триумфите на Ролан Гарос печели и пет следващи трофеи на Уимбълдън. Непрестанният напън, подбуден от медиите и почитателите, обаче поставя завършек на легендата доста по-рано, в сравнение с феновете на тениса би им се желало. През 1981 година душевен изтощеният Борг поставя завършек на своята спортна кариера на едвам 26-годишна възраст след 64 трофеи и 109 седмици като водач в ранглистата.

Възходът на Евърт също продължава дълго след триумфа ѝ в Париж. Няколко седмици по-късно тя още веднъж се изправя против Морозова на финала на Уимбълдън и подвига втория си „мейджър“ трофей след 6-0, 6-4. Американката остава непобедена на клей чак до 1979, записвайки невероятните 125 следващи победи на обичаната си настилка. Евърт печели рекордните за женския тенис седем трофеи от Ролан Гарос и общо 18 от Големия шлем. Тя завършва кариерата си през 1989, прекарвайки 260 седмици на върха в ранглистата.
Източник: tenniskafe.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР