1054 ученици усвояват компютърни умения откакто преди четири години стартира

...
1054 ученици усвояват компютърни умения откакто преди четири години стартира
Коментари Харесай

Програмата Обучение за ИТ кариера подготвя ученици

1054 възпитаници усвояват компютърни умения откогато преди четири години започва национална стратегия „ Обучение за ИТ кариера “ за образование по специалност „ Приложен програмист “, която е нова в листата на специалностите, заяви пресцентъра на МОН. Тя се осъществя в съдействие сред ИТ бизнеса, професионалните гимназии и висшите учебни заведения. Всяка година в програмата се включват към 600 възпитаници.

Самият банкет на възпитаници в професионално направление „ Компютърни науки “ за последните две години се удвои. 181 от приключилите по Програмата възпитаници са декларирали, че остават в страната и ще се образоват по специалности, близки до ИТ. 120 от тях към този момент работят в ИТ компании. Двама са включени и като преподаватели в програмата от октомври т.г. Те имат намерение да придобият и професионална подготовка „ преподавател “ в ПУ „ Паисий Хилендарски “.

Обучението стартира с възпитаници от Х клас през съответната образователна година, които не се приготвят за специалности „ Програмист “, „ Системен програмист “ и „ Приложен програмист “ и е в границите на три години. Създадени бяха пет центъра за образование по програмата – в София към Технологично учебно заведение „ Електронни системи “ и Техническия университет, в Правец - към Професионална гимназия по компютърни технологии и системи и Технически университет, София.

В Русе центърът е към Професионална гимназия по електротехника и електроника „ Апостол Арнаудов “ и Русенския университет „ Ангел Кънчев “. В Пловдив образованията са в център към МГ „ Акад. Кирил Попов “ и Пловдивския университет „ Паисий Хилендарски “, а в Бургас – към Професионална гимназия по електротехника и електроника „ К. Фотинов “ и Университет „ Проф. доктор Асен Златаров “.

Към центровете има изнесени групи в над 20 обитаеми места включително и дребни, като Чепинци, Велинград, Козлудуй и други, което уголемява опциите за достъп до образование на повече искащи. Материалите за образованието се създават от група специалисти работещи в ИТ бранша взаимно с преподаватели от междинните и висшите учебни заведения. Разработените образователни материали са напълно разполагаем на учениците и учителите. Използва се платформа основана на Moodle, посредством която се реализира преподаването и Jude система за инспекция на разработвания програмен продукт. Партньорите по нациналната стратегия обезпечават провеждането на стаж във компании от софтуерния отрасъл.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР