Японската банка Nomura представи свой нов предупредителен модел, оценяващ риска

...
Японската банка Nomura представи свой нов предупредителен модел, оценяващ риска
Коментари Харесай

САЩ и още пет държави са най-уязвими от нова финансова криза, предупреждава банката Nomura



Японската банка Nomura показа собствен нов сигнален модел, оценяващ риска от идна финансова рецесия в дадена страна по света, оповестява организация MarketWatch.

Според този модел шест стопански системи - на Съединени американски щати, Япония,   Германия, Тайван, Швеция и Холандия - наподобяват най-уязвими за финансови рецесии в идващите три години (12 тримесечия) .

" Covid-19 принуди централните банки да понижат лихвените проценти до рекордни дъна и да задълбочат стратегиите си за покупки на активи, известни като " количествено облекчение ", като множеството от тях резервираха тези изключително стимулиращи парични политики макар възходящите признаци за икономическо възобновяване “, показва японската капиталова банка.

" В тази среда се зароди взрив на цените на активите, подхранвани с нов дълг. В даден миг обаче несъответствията ще се отдръпват, нормално ненадейно, което може да докара до кредитна рецесия или, още по-лошо, до финансова рецесия “, прибавя Nomura.

Моделът на Nomura носи малко злополучното име " Касандра ", като се има поради, че троянската жрица от гръцката митология е била прокълната, че в никакъв случай няма да ѝ се има вяра макар нейните точни прогнози.

Резултати от модела " Касандра " за страните с максимален риск от финансова рецесия



Според японската банка финансовите рецесии се преглеждат по-добре през вероятността на финансовите цикли, в сравнение с бизнес циклите.

Финансовите цикли постоянно " са свързани с вдишване на нападателен риск и могат да бъдат самосбъдващо се предсказване, защото бързият напредък на заемите покачва цените на активите, което от своя страна усилва стойностите на обезпечението, а това пък в допълнение усилва кредитната наличност. Финансовите цикли се задвижват от, само че също по този начин подхранват, неустойчива икономическа агресия, която пък се демонстрира в нестабилен взрив на заеми и цените на активите ", показват анализаторите на Nomura.

Базираният в Сингапур стопански проучвателен екип в Nomura построи модела си " Касандра " към пет разнообразни ранни предупредителни знака: съотношението на частния заем към Брутният вътрешен продукт, коефициентът на обслужването на дълга, действителните цени на акциите, цените на недвижимите парцели и действителния ефикасен обменен курс.

Nomura показва, че моделът " Касандра " е алармирал вярно две трети от последните 53 рецесии в 40 страни от началото на 90-те години на предишния век насам.

Японската банка Nomura също по този начин включва в тестванията и лихвените проценти, както и рисковете от изменението на климата. Добавяйки ги към модела " Касандра ", общите резултати се покачват, само че броят на страните на прага на накърнимост от идната финансова рецесия в действителност понижава, защото с тези спомагателни индикатори Швеция отпада от челната ранглиста.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР