Всички касови апарати в търговските обекти у нас трябва да

...
Всички касови апарати в търговските обекти у нас трябва да
Коментари Харесай

Пълна подмяна на касовите апарати заради пробиви в системата на НАП

Всички касови апарати в комерсиалните обекти у нас би трябвало да бъдат сменени до 31 декември 2018 година поради пробиви в софтуера, който регистрира продажбите. Въпреки настоящата от години онлайн връзка в действително време сред касовите апарати и системата на Националната организация за приходите, се оказва, че сред 30% и 70% от оборотите въобще не се регистрират и не стигат до данъчната организация.

Промените провокираха скандал в бюджетната комисия

За новото условие се разбра със скандал в бюджетната комисия в Народното събрание, която се събра, с цел да разиска на второ четене промени в закона за Данък добавена стойност, вкарани през преходните и заключителните разпореждания на закона за митниците. Самата смяна обаче към този момент е реалност и е направена посредством промени в Наредба Н-18 от 2006 година за вписване и отчитане на продажби в комерсиалните обекти посредством фискални устройства, подписана от министъра на финансите Владислав Горанов в края на 2017 година

Заради хаоса с обясненията към смяната се наложи председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ да насочи поредност от въпроси към зам.-директора на данъчната организация Александър Георгиев за това какво тъкмо се трансформира и каква е направената оценка на въздействието.

От обясненията на представителите на Национална агенция за приходите стана ясно, че измененията засягат всички касови апарати в страната, които са над 400 000, а крайният период за подмяната им е 31 декември 2018 година При състояние че по-евтините апарати костват по към 300 лева, това значи, че бизнесът би трябвало да влага към 120 млн. лева, с цел да извърши новото условие, пресметна депутатката. " Предадохте ли тези планове на министъра, преди да подпише наредбата ", обърна се тя към Национална агенция за приходите.

От претекстовете към наредбата на МФ излиза наяве, че оцененият разход за бизнеса е 122 млн. лева Освен това е написано, че бюджетът чака позитивен резултат от промените под формата на увеличени с 10% доходи от Данък добавена стойност, т.е. спомагателни 150 млн. лева

Митичната онлайн връзка на Национална агенция за приходите пропуща основни обороти

" Промяната се прави, тъй като при всяка инспекция на търговски обект се открива укриване на оборот сред 30% и 70% ", обявиха от Национална агенция за приходите. Това значи, че макар въвеждането на прословутата отдалечена връзка на касовите апарати със системата на Национална агенция за приходите, казусът с неотчитането на оборотите продължава да стои.

Оказва се, че софтуерът, с който работят касовите апарати, сега предстои на съществени операции. В резултат търговецът издава касова записка, само че тя на процедура е подправена, тъй като съответната продажба не се регистрира в Национална агенция за приходите. " Сблъсквали сме се даже с интерфейси на китайски ", оплакаха се от данъчната организация.

Заради казуса, като се изключи че следва замяна на касовите апарати, се вкарват и куп условия към фискалния програмен продукт. Търговците към този момент ще могат да работят единствено с съответни типове програмен продукт, оповестени в лист на Национална агенция за приходите. Отделно всеки публикуван фискален бон ще отпечатва двумерен QR код, който ще може да бъде сканиран от жителите. Така те ще могат да създадат информация в системата на Национална агенция за приходите дали съответната продажба е регистрирана при тях или търговецът крие обороти.

Производителите на програмен продукт за касови апарати към този момент ще би трябвало да заявяват в Национална агенция за приходите, че " създаденият от тях програмен продукт не съдържа модули, позволяващи заобикаляне на условията на наредбата " и че не създават програмен продукт, предопределен за " заобикаляне на условията ", " заличаване или различен тип манипулиране въз основата данни ". Въвеждат се и санкции за погрешни данни в декларациите, които при наново нарушаване са от 10 000 до 20 000 лева

Търговците, които " непозволено променят информацията в настояща или в архивна база данни ", ще се постанова санкция сред 10 000 лева и 20 000 лева за всеки обособен ден, за който е осъществена смяната. " Какво следва, когато се откри операция и се прави проверка за 5 години обратно. Как ще санкциите едно квартално кафене с 36 млн. лева ", попита възмутено Менда Стоянова и изиска отсрочване на законовите текстове за санкциите до идващия четвъртък, с цел да могат да бъдат поправени.

Българска социалистическа партия желае чуване на финансовия министър

Въвеждането на измененията без задоволително оповестяване и оценка на въздействието провокира възмущението на цялата бюджетна комисия, като тематиката незабавно бе подхваната от Българска социалистическа партия.

" Излиза, че до момента страната и изисквала да се употребяват касови апарати, посредством които може да се краде. 120 млн. лева е колосална сума. Кога министърът на финансите ще пристигна на блиц надзор, чак на Коледа, ли? ", попита Румен Гечев от левицата.

Йордан Апостолов от " Обединени патриоти " пък се разгневи, че необикновен проблем поражда за част от земеделските производители, които неотдавна били задължени да закупят фискални устройства, в случай че желаят да получават дотации за зеленчукопроизводство. " Сега тези хора ще би трябвало още веднъж да заплащат за нови устройства и програмен продукт. Цялата им дотация ще отиде за касови апарати. Докато се занимават с административните тежести, продукцията им на хората ще вкисне ", сподели Апостолов.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР