Винаги съм твърдял, че македонският въпрос може да бъде затворен

...
Винаги съм твърдял, че македонският въпрос може да бъде затворен
Коментари Харесай

Груевски: България използва ЕС, за да ни изнудва

Винаги съм твърдял, че македонският въпрос може да бъде затворен единствено когато това е в полза на Македония и македонския народ и единствено това ще донесе дълготраен мир и непоклатимост на Балканите, противно на стремежите на някои съседи. Докато това се случи, той освен ще остане отворен, само че ще провокира доста междудържавни проблеми, произшествия измежду сензитивно население и доста други нежелани обстановки.

Това написа във " Facebook " някогашният македонски министър председател Никола Груевски относно последните събития в отношенията между България и Република Северна Македония.  

Неслучайно, колкото и да ни се искаше, с цел да няма спънки по пътя към Европейския съюз (ЕС), дълго време ръководеното от мен държавно управление не постигна съгласие с България по текста на контракта за другарство, нито пък одобри взаимните празненства, които желаеха от нас още тогава, напомня той. Припомняме, че точно подписа на Груевски като министър-председател седи под Договора за добросъседство сред двете страни от 2017 година, на база на който се сътвори и така наречен историческа комисия, която не реализира доста действителни резултати, с цел да се стигне до извършени няколко Консултативни съвета по национална сигурност при президента Румен Радев.

Намеренията и клопките бяха толкоз явни, че всеки, който даже и малко схваща от политика и история, можеше да ги види. Още повече, когато като всяко съществено държавно управление би се съветвало с научни служащи от региона на историята.

Сегашното правителство безразсъдно и преждевременно влезе в авантюрата да подпише контракта с България само за два месеца откакто пристигна на власт. Виждаме следствията през днешния ден и ще ги забележим още веднъж. Тогава беше значимо да се покаже някакъв сякаш бърз триумф и да се каже, че ние сме отговорни за всичко и казусът не е в България и техните несъответстващи условия и условия.

Правителството, което управлявах, се опълчи на вмъкването на израза " обща история ". Беше ясно, че като има силата от участието в Европейски Съюз, България ще я употребява, с цел да показа македонската история като българска и македонските революционери като български и ние би трябвало да приемем това. От това съглашение произтичат днешните проблеми и новите условия и условия на прилежаща България с промени в конституцията, тържества и други, от които произтичат нежелани произшествия, отрицателна сила и в допълнение утежняване на междудържавните връзки, смята той.

Когато обсъждахме въпроса за това съглашение и текста му, който към този момент беше изпратен за гласоподаване в Народното събрание, на съвещание на изпълнителната комисия в партията, помня, че там споделих, че най-големият (макар и не единственият) проблем в споразумението е взаимната историческа комисия, тъй като силите ни са асиметрични. Имайки поради, че те са, а ние не сме член на Европейски Съюз и желаеме да бъдем и тази комисия ще се трансформира в основен инквизиторски инструмент за изнудване с сякаш научно прикритие.

То няма да има нищо общо с историческата просвета, а ще бъде политически инструмент на източната ни съседка за постигане на нейните вековни цели, македонската история, език, еднаквост и нация да придобият български темперамент, написа още Груевски.

Припомняме, че напрежението сред България и Република Северна Македония се увеличи внезапно след побоя над Християн Пендиков - македонски жител с българско съзнание, който бе доведен за лекуване у нас.

Заради случая и акцията, която се разви в самата РСМ изключителният и пълномощен дипломат на страната ни в Скопие Ангел Ангелов бе привикан на консултации в София, а след това външният ни министър Николай Милков разгласи, че дипломатическият ни представител ще остане у нас, до момента в който РСМ не означи действителен напредък в битката с актове на ненавист. От през днешния ден той още веднъж извършва отговорностите си в Скопие.

На 30 януари българска делегация, ръководена от вътрешния министър Иван Демерджиев бе на посещаване в съседката ни, като бе договорено взаимна строга защита и бдителност по време на честванията на рождението на Гоце Делчев, които ще бъдат този уикенд, с цел да се предотвратят провокации. 

Преди това президентът на РСМ Стево Пендаровски съобщи, че страната няма да допусне български политици на честванията на Гоце Делчев в Скопие.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР