Във връзка с предстоящия днес дебат в Европейския парламент относно

...
Във връзка с предстоящия днес дебат в Европейския парламент относно
Коментари Харесай

Съвместна декларация на българските евродепутати по повод дебата в ЕП за влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство

Във връзка с идния през днешния ден спор в Европейския парламент по отношение на присъединението на Румъния и България към Шенгенското пространство, подсилен от нашите политически групи ЕНП, С&Д, " Обнови Европа " и ЕКР, ние, представителите на България в Екологичен потенциал считаме, че продължаващата невиждана 11-годишна обсада в Съвета на Европейски Съюз не може и не би трябвало да бъде толерирана повече.

Премахването на контрола по вътрешните граници на България и Румъния е от основно значение, както за стопанската система и сигурността на двете страни, по този начин и за Европейски Съюз като цяло. Техническата подготвеност за опазването на външните граници от нашите две страни бе доказана от Европейската комисия още през 2011 година и от този момент до момента тази оценка беше препотвърждавана неведнъж от разнообразни институции на равнище Европейски Съюз, в това число и от Европейския парламент. През 2018 година, в специфична резолюция, инициирана в отчета Станишев и подкрепенa от всички български евродепутати, Екологичен потенциал настоя за неотложно унищожаване на граничния надзор с България и Румъния по едно и също време по всички граници – сухопътни, морски и въздушни. През месец май, Европейска комисия показа годишния отчет за положението на Шенген за 2022 година, като в него за следващ път се приканва за консолидиране на Шенгенското пространство, посредством пълноправното приемане на България и Румъния. Разширяването на Шенгенското пространство ще бъде триумф за целия Европейски Съюз и ще направи външните граници по-силни и по-устойчиви.

До този миг обаче, решението на Съвета остава напълно политическо. То се крие зад бюрократични причини, като акцентира аргументи, които не са директно свързани с ръководството на границите. За жал, това неглижиране на двете страни, макар тяхната техническа подготвеност, подхранва скептицизма във връзка с взимането на решения на равнище Европейски Съюз, а едно ново закъснение би нараснало риска от съмнение към волята на Европейски Съюз да извършва политическите си задължения.

Във времена на инфлация, неустановеност на енергийните пазари и затруднените вериги на доставки, последствията от пандемията и военния спор на континента, увеличаване на миграционните потоци и царящата обща неустановеност, страните от източна Европа би трябвало да получат по този начин мечтаната зелена светлина за официално участие в Шенген. Обратното би довело да отрицателни последствия - стопански и политически.

Ние, българските представители в Европейския парламент, призоваваме Съвета на Европейски Съюз да вземе решение, учредено на осъществяването на обективните критерии, което не слага европейската интеграция в задънена улица, а дава ново начало. От момента на присъединението си към Европейския съюз през 2007 година България извършва всички отговорности на Шенгенска външна граница, като през годините непрестанно е доказвала, че е благонадежден и предвидим сътрудник. Време е с изключение на отговорностите, страната ни да поеме и правата, които Шенгенското пространство дава на жителите и бизнеса.

Отмина времето на поносимостта към безконечното очакване за анулация на двойните стандарти. Време е за дейности!
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР