В понеделник вечерта националният отбор на Белгия сътвори подвиг, който

...

Как великият обрат на Белгия върна спомена за загуба на България

В понеделник вечерта националният тим на Белгия сътвори героизъм, който евентуално ще се помни дълго. " Червените дяволи " стигнаха до популярен поврат в осминафинала от международното състезание против Япония, откакто изоставаха с два гола до 69-ата минута.

Тогава гол с глава на бранителя Ян Вертонген въодушеви белгийците, а пет по-късно Маруан Фелайни заличи преднината на японците. Насер Шадли приключи обрата след вихрена контраофанзива в четвъртата минута от добавеното време.

Драмата сред Белгия и Япония върна загатна за трагична загуба на България от международни финали. Националите бяха от губещата страна при последния поврат от 0:2 до 3:2 на международното в Мексико през 1970 година, когато отстъпиха против Перу в групите.

Динко Дерменджиев дава преднина на българите в 13-ата минута, а в 49-ата Христо Бонев отбелязва втория гол. Подобно на мача от понеделник вечерта, тогава единствено за пет минути перуанците изравняват резултата, а по-късно реализират поврат. След тежка загуба от Западна Германия (2:5) и тъждество с Мароко (1:1) българите отпадат в групите на конкуренцията.

Белгия стана първият тим от 52 години насам., който съумява да заличи закъснение от два или повече гола в елиминационната фаза на международни финали. През 1966 година Португалия отпред с Еузебио побеждава Северна Корея в четвъртфиналите с 5:3 след закъснение от 0:3.

#OJOALDATO#Rusia2018 - Bélgica ha neutralizado una desventaja de dos goles en menos de 5 minutos (exactamente en 4 min. y 29 seg.). No se veía algo así en la Copa del Mundo desde el Bulagaria-Perú de 1970 (Perú pasó de 0-2 a 2-2 en 4 min. y 57 seg. y también terminó ganando 3-2)
— MisterChip (Alexis) (@2010MisterChip) 2 July 2018

И трите гола на белгийците влязоха в историята на международните шампионати. Първото попадение на Вертонген е най-далечният гол с глава, откогато се води статистика от 1966 година

Бранителят насочи удара на разстояние 18.60 метра от вратата. Белгийците са също първият тим, за който се разписват две от промените в елиминационен мач.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Световното по футбол (366)
Източник: dnevnik.bg