Университетът Луизиана Стейт спечели за пръв път в историята си

...

Университетът Луизиана Стейт спечели титлата в Колежанското първенство по баскетбол при жените

Университетът Луизиана Стейт завоюва за пръв път в историята си купата в Колежанското състезание на Съединени американски щати по баскетбол при дамите.

Във финалния мач в Дивизия I, който се игра пред над 19 000 фенове в " Американ Еърлайнс Сентър " в Далас, Луизиана Стейт победи Айова със 102:85.

" Тигриците " завоюваха първите две четвърти на срещата и на полувремето водеха с 59:42, което им разреши умерено да управляват играта през вторите 20 минути. Най-резултатна за победителките бе Жасмин Карсън, която вкара 22 точки, в това число пет тройки от шест опита, за единствено 21 минути игра. Още 21 точки добави Алексис Морис, с 20 остана ЛаДажия Уилямс, а Ейнджъл Рийс приключи с " дабъл-дабъл " от 15 точки и 10 битки.

За отбора на Айова над всички още веднъж бе Кейтлин Кларк, която осъществя 30 точки. Кларк обаче натрупа три персонални нарушавания още при започване на мача и това ѝ попречи да покаже играта си от предходните два мача в шампионата, в които стана първият състезател в историята на Мартенската полуда, без значение при мъжете или дамите, с най-малко 40 точки в поредни дуели.

Успехът във финалния мач бе по-специален за старши треньорката на Луизиана Стейт Ким Мълки, която стана първата треньорка, която женското колежанско състезание с две разнообразни образователни заведения. Мълки взе купата с Бейлър през 2005, 2012 и 2019 година.

Тази вечер следва и финалът в Колежанското състезание при мъжете, в който противници са ЮКОН и Университетът Сан Диего Стейт. Мачът ще се играе на стадион NRG в Хюстън и на него се чака да участват над 73 хиляди фенове.