Промените в ГПК постигат баланс между интересите на всички участници

...
Промените в ГПК постигат баланс между интересите на всички участници
Коментари Харесай

Данаил Кирилов: Частният фалит не е в полза на длъжника

Промените в Граждански процесуален кодекс реализират баланс сред ползите на всички участници в изпълнителното произвеждане, а отпадналите от финалния текст оферти са създавали риск от спомагателни проблеми. Това е мнението на ръководителя на правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов.

Той уточни, че доста са лимитирани спомагателните разходи, в това число и адвокатските възнаграждения и по този начин дребни отговорности няма да се „ надуват” до непоносими равнища. Ще има и опция длъжникът самичък да погаси отговорностите си без да се минава през правосъдна процедура.

--> „ След промените, в случай че не е открит длъжникът на всички посочени адреси, не може да се издаде заповед за неотложно осъществяване – ще бъде съден по общия ред. Ограничили сме обезпечителните ограничения и сме ги обосновали със съразмерността – не поради 100 лева дълг да се възбрани жилището на длъжника”, изясни Кирилов.

От друга страна, той означи, че „ правната просвета и правосъдната система” са убедили депутатите, че 10-годишната отминалост на задълженията не е добра концепция: „ Ако дадем тази алтернатива, ще възпитаме длъжника погрешно – не е належащо да си правно порядъчен, върви се скрий някъде по света и след 10 година ще се върнеш”.

Затова и т.нар " безконечен дебитор " се резервира.

По същия метод Кирилов е и конкурент на концепцията за частен банкрут: „ При частния банкрут длъжникът губи дееспособност, неплатежоспособността води до загуба да се ръководят цивилен права, да се подписват покупко-продажби. В това положение на стопанската система е свръх рисково да вървим към такива експерименти”.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР