Представители на работодателите, синдикатите и правителството ще обсъдят в Комисията

...
Представители на работодателите, синдикатите и правителството ще обсъдят в Комисията
Коментари Харесай

Вдигат линията на бедността с 22 лева

Представители на работодателите, синдикатите и държавното управление ще обсъдят в Комисията по приходите и виталното ниво към Националния съвет за тристранно съдействие размера на формалната линия на беднотия за страната от 1-и януари 2024-а година. Според план на разпореждане на Министерския съвет се планува тя да стане 526 лв. вместо досегашните 504 лв..
От 1-и юни тази година, с последните ремонти в Закона за общественото подкрепяне, обществените помощи към този момент са обвързани с линията на беднотия. От нея зависят и редица други обществени заплащания.
Официалната линия на бедността за следващата година ще се увеличи с 22 лв. или 4,4 на 100 по отношение на сегашната. Линията се актуализира всяка година по специфична методика, като се дефинира по проучването на Евростат " Статистика на приходите и изискванията на живот ", така наречен SILK.
Основните рецензии на синдикатите са свързани освен с съответния размер, само че и с въпросната методика за определянето й. Икономическият консултант на Конфедерация на труда " Подкрепа " Ваня Григорова твърди, че плануваният растеж е извънредно непълен.
" 4,4% нарастване на линията на беднотия, до момента в който годишната инфлация за 2022 година е към 15% за всичко, а при храните стигна до 25% - изрично незадоволително е това. "
През последните години беше изработен компромис при определянето на прага на бедността. През 2021-а година беше направено изменение на методиката, с което се анулира съществуваща до тогава промяна за индексирането й с цените на така наречен дребна по състав кошница за декември на миналата година. Тоест не се ползва инструмент за поправяне с инфлацията, освен това с отчитане на потреблението на нискодоходните семейства.
" Няма по какъв начин да се противопоставим на по този начин калкулации размер на линията на беднотия, защото дава отговор на европейска методология, само че ще настояваме да се промени методологията – да има коефициент, който отразява насъбраната инфлация ", отбелязва Ваня Григорова пред БНР.
С увеличението на линията на беднотия ще набъбнат и обществените помощи по Закона за общественото подкрепяне, защото от първи юни тази година помощите са обвързани с линията, а не с така наречен обезпечен най-малък приход, както беше до момента, и който от години беше замразен едвам на 75 лв.. Ще се разшири и кръгът на лицата, които ще получават тези помощи. От линията на бедността зависи и финансовата поддръжка по Закона за хората с увреждания, финансовите помощи и средства (за предварителна защита и реинтеграция, развъждане на детето при родственици или близки и в приемни семейства) по Закона за протекция на детето.
В взаимозависимост от степента на увреждане на съответния човек се дават помощи в размер от 7 до 57 % от линията на беднотия, което прави сред 36,82 лв. до 299,82 лв.. Най-ниската сума е за степен на увреждане от 50 до 70,99% степен на увреждане, а най-високата – за хора с над 90 % степен на увреждане с непозната помощ, които получават обществена пенсия за неработоспособност, за военна, за гражданска неработоспособност или наследствена пенсия.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР