Предлагаме ви най-известните лечебни свойства на тази добре позната и

...
Предлагаме ви най-известните лечебни свойства на тази добре позната и
Коментари Харесай

Лечебните суперсили на глухарчето

Предлагаме ви най-известните лечебни свойства на тази добре позната и популярна  билка – глухарчето.

Глухарчето би могло да бъде наречено домакински доктор по причина на многочислените изгоди за здравето ни – стига да знаем по какъв начин да го употребяваме. Лековити са цветовете, листа и стебла, изключително корените му.

Листата от глухарче се употребяват в сурово положение

С глухарче се лекуват минимум 20 заболявания, измежду които и рак (според информация от hera.bg). Отвари и запарки оказват помощ при заболявания на черния дроб и кръвта, то е отличен асистент при детокс и пречистване на тялото най-много напролет.

Глухарчето работи като диуретик, балансира функционалностите на стомашно-чревния тракт, подтиква апетита, спомага при неврози и бодърствуване, усъвършенства лактацията при кърмене, избавя от болки при артрит и ставни възпаления. Сокът от глухарче е великолепен вид за лечение на кожни възпаления, включително и акне. Отделно от това, теориите за това, че екстракти от глухарче потискат растежа на злокачествени кафези, все по-често намират съответни потвърждения.

Свежото пролетно глухарче под формата на лека салата ободрява и зарежда с витамини, укрепва антиоксидантната отбрана.

Чай за намаляване от глухарче

Чай от глухарче за стопяване на килограми – този вид за редукция на тежестта е желан в доста случаи, когато не просто топим килограми, а разчитаме и на пречистване на организма. Продуктите с глухарче са ефикасен вид за детокс, в обичайна медицина на доста нации това скромно и суперполезно растение постоянно взе участие в стратегии за пролетно филтриране на тялото.

*Чай или отвара за намаляване би могло да се направи както от корени, по този начин и от цяло стебло с цвят на глухарче. Две супени лъжици растителна маса на половин литър вода – това е пропорцията. За отвара стеблата се заливат с вряла вода и се похлупват за 10 минути да се запарят. За запарка корените от глухарче се варят пет минути. И в двата случая приготвеният артикул би трябвало да се остави в открит съд да изстине, след което се прецежда. Пие се по 120 мл 20-30 минути преди хранене. Продуктите с глухарче задействат чревната перисталтика и предизвикват бързото освобождение от шлаки, отрови и непотребни течности. Аналогично деяние има нашето глухарче и върху черния дроб, който интензивно отделя токсините и разгражда ускорено мазнините, като не позволява натрупването им в мастни депа или затлъстяване на черния дроб.

Глухарче при диабет

При диабет чудесна работа за балансиране на кръвната захар прави салатата от глухарче – стебла и листа. Народни целители настояват, че още в ранна пролет хората с диабет от втори вид е нужно всеки ден да изяждат по 6 до десетина пресни стебла

Пресните листа и стебла от глухарче имат горчив усет и е добре да бъдат готови за консумация в сурово състояние. Достатъчно е да се наквасен в солена вода за половин час, след което се оставят да се изцедят и се нарязват в пролетна зелена салата.

Полезен при диабет е водният извлек от корени на глухарче, който усъвършенства отделянето на инсулин и е значим за нормализирането на кръвната захар. Приготвя се от две чаени лъжички корени от глухарче, които се заливат с чаша студена вода и се оставят да престоят осем часа или една нощ. На сутринта течността се прецежда и се изпива на глътки за един ден .

Глухарче при високо кръвно

Може ли да се смъкне високо кръвно с глухарче? Може – в този случай, разчитаме на цветовете му. Необходими за 10 грама сушени цветове, които се заливат с чаша студена вода и се оставят на огъня да заврат. Варят се 15 минути и се прецеждат. От тази запарка е нужно да се взема по една супена лъжица четири пъти на ден.

Полезни са и пресните листа от глухарче, които работят като отличен диуретик. Всеки знае, че задържането на течности натоварва болестно сърдечно-съдовата система и поддържа високи стойностите на артериалното налягане. При хипертония е наложително постоянно да се хапва салата с добавки от глухарче, а от време на време да се приема разказаният нагоре леден извлек.

Глухарче при подагра

Органичните киселини и горчивите субстанции в състава на лековитото глухарче са фактори, определящи способността му да пречиства кръвта. Балансирането на телесните течности и разграждането на токсични съставки и нездравословни наслоения от соли вършат продуктите от глухарче значими за лекуването на подагра. Известно е, че грешките в метаболизма по разнообразни аргументи, в това число неразумното ползване на храни с пурини, предизвикат остарялата подагра – мъчителна болест на обмяната, от която страдат милиони.

При подагра е потребно да се употребява редовно запарка или отвара от глухарче, като по този метод се заобикаля рисковата централизация в кръвта на солите на пикочната киселина. Засиленото диуретично деяние на чая от глухарче също спомага за прочистването на организма.

Глухарче при атеросклероза

Запарки и отвари от глухарче работят не по-зле от хапчетата. Както е известно, при атеросклероза мощно страдат кръвоносните съдове: кръвообращението става проблематично поради мастните плаки и натрупванията на кръвни съставни елементи по вътрешните им стени. Това е рисково положение, за предотвратяването на което се мисли като за животоспасяваща активност.

Нашето глухарче е едно от средствата за коригиране на кръвообращението и за пречистване на кръвта. Народната медицина залага на някои билки, които имат прочистващо и противовъзпалително деяние – въпросното глухарче е едно от тях. Чрез надзор върху мастната обмяна и намаление на холестерола, продуктите от глухарче – натурално в салати, на сок, отвара или запарка поддържат чисти и гъвкави кръвоносните съдове. Подобреното кръвообращение дава положителен резултат и върху здравето на цялата сърдечно-съдова система.

Корен от глухарче срещу рак

Корени от глухарче работят по-сигурно против злокачествени болести от химиотерапията. Такива тези популяризират здравни уеб сайтове с позоваване на медицински източници. Експерименти в научна лаборатория в Уиндзор, Канада са потвърдили, че лечението с корени от глухарче влияе изборно върху раковите кафези, до момента в който при химиотерапия страдат и здравите. Според анализите на канадския екип лечебният чай от глухарче стопира растежа на раковите кафези и в продължение на 48 часа те се разпадат, като в това време не се появява в тяхна подмяна нито една нова.

Ето по какъв начин се вари чай от глухарче срещу рак: две чаени лъжички раздробен изсъхнал корен от глухарче се варят 10 минути в 300 мл вода. Нужно е да се изпиват по 2-3 чаши от този чай всеки ден.

Листа от глухарче за черен дроб и срещу цироза

Според известния фитотерапевт доктор Атанас Михайлов добре е всяка пролет да си вършим ефикасен детокс на черния дроб с глухарче. Добре е всеки ден да прибавяме 1-2 розетки прясно глухарче, главно листа, към нормалните пролетни салати. “Химията ” на прясното глухарче оказва помощ за изчистване на черния дроб от токсини и ускорено разграждане на мазнините. Това защищава този значим орган от стеатоза или затлъстяване, което може да аргументи цироза.

Особено потребна за черния дроб е сухата билка, най-много корените. Превъзходен резултат дава чаят от листа и корени на глухарче: две супени лъжици се варят в половин литър вода пет минути. Отварата се прецежда и се разделя за три приема. Дозите се изпиват половин час преди хранене.

Глухарче за заболели бъбреци

Една от функционалностите на лековитото глухарче е обвързвана с бъбречното здраве. Листата на прясното глухарче работят като отличен диуретик: насърченото обособяване на течности защищава от застойни положения и възпалителни процеси в бъбреците. Малка шепа пресни листа от глухарче могат постоянно да обогатяват сезонните салати от ранна пролет до късна есен. Ако горчивият им усет не ви харесва, изкиснете ги за 10-15 минути в солена вода. Тази добавка от глухарче е належащо да е предписание в менюто на хората с бъбречни проблеми и хронични възпаления на пикочните пътища. Счита се също, че добавките от глухарче – пресни или под формата на фармакологични екстракти, са изключително потребни за хората на хемодиализа.

Глухарче при хемороиди

Цяло стебло от глухарче с корените е един от съставените елементи на билкова запарка, която се пие при хемороиди за укрепване на венозните стени и ограничение на кървенето. За осъществяването на рецептата са нужни по 50 г глухарче, овчарска торбичка – филиз, и корени от репей и решетка, както и жълт равнец и троскот по 100 година Всички билки се смесват и се разделят на 10 идентични дози. Всяка доза се сварява в по 5 литра вода; вари се, до момента в който течността остане два литра. Прецежда се и се пие при рецесии 5-6 пъти на ден, а при хронични болестни положения с хемороиди по 2-3. Всеки банкет е от 100-120 мл, изпива се течността преди хранене. Течността е дейна два дни, по-късно се вари прясна.

Глухарче при проблеми с холестерола

Технолозите на здравословното хранене не отминават без внимание потребното глухарче. Не са една и две рекомендациите за прибавяне на глухарче към салатите. Зелените листа от потребното глухарче наред с другите си достолепия правят още едно положително: като превъзходен източник на фибри те усъвършенстват стойностите на неприятния холестерол и по този метод защищават кръвоносните съдове от сгъстяване, от мастни плаки и понижават риска от инфаркти и инсулти. Менюто с глухарче може да спомага за нормализиране на холестерола без стеатини, което пък икономисва едно натоварване за черния дроб.

Глухарче при лунички

Най-щадящ кожата с лунички е водният извлек от цвят на глухарче. За да го приготвим е задоволително да залеем една шепа цвят със студена вода. След един час прецеждаме и с мек тампон обтриваме лицето, като се фокусираме върху зоните с лунички. Този извлек има потвърдено избелващо деяние и може да се квалифицира като самобитен тоник за лунички от глухарче. Нужно е да се подготвя прясната течност всеки ден .

Тоникът може да се подготви и посредством варене – две супени лъжици цвят се кипват с чаша вода и се варят половин час на спокоен огън. След изстиване прецеждаме и прибираме в бутилка в хладилника. Всяка заран или заран и вечер изтриваме лицето с памучен тампон, пропит в тоника. Чисти лунички и старешки петна.

И нещо по-простичко: сокът от дръжките на цветовете отстранява лунички и кафяви петна по старееща кожа . По-често този сок се употребява за лекуване на брадавици и кокоши бодил, изгаря ги.

Глухарче против кашлица

С цветове от глухарче може да се подготви лечебно желе против кашлица. Цветовете се берат от чисти места, край полянките не трябва да има натоварен трафик. Керамичен или емайлиран съд се напълва 2/3 с цвят и се налива студена вода, едвам го покрие. Вари се на спокоен огън половин час и се оставя настрани захлупен, с цел да се запари. След това отварата се прецежда и се подслажда на вкус; вари се още един час, до момента в който се получи сходна на желе маса. Добавя се щипка лимонтозу и се разсипва топла в сухи бурканчета. Съхранява се в ледник и при нужда се взема 3-4 пъти дневно по една супена лъжица.

Глухарче срещу запек

Вижте една работеща рецепта с глухарче при запек: чаена лъжичка наситнен корен се попарва с чаша вряла вода и след 20 минути се прецежда. Пие се по ¼ чаша до три пъти дневно.

Глухарче срещу акне

Лечението на акне може да бъде подкрепено от специфична запарка от корени на глухарче, която се приема вътрешно. Приготвя се от една супена лъжица раздробен корен от глухарче, който се залива с чаша вряла вода. Оставя се да ври безшумно 15 минути, отдръпва се и се оставя да се запарва 45 минути. Прецежда се и се пие топло по половин чаша, 2-3 пъти на ден преди хранене. Пречиства кръвта и подкрепя мастната обмяна (framar.bg). може вътрешната терапия да се комбинира с външно приложение – пробвайте тоника против лунички!

Дали чудодейното глухарче може да помогне при ревматизъм и артрит?

За да се случи това, е належащо да се подготви паста от глухарче – корен, за компрес. 2-3 супени лъжици нарязани корени от глухарче се заливат с малко студена вода, кипват се за пет минути и още горещи се намачкват с вилица, с цел да се получи нещо като билкова паста. Тя се поставя върху памучна забрадка и се прави компрес на болната става. Този компрес е належащо да се държи най-малко два часа, само че може да остане и през цялата нощ.

При всички случаи ще е от изгода периодичен детокс с артикули от глухарче. Дори елементарният чай от глухарче може да спомага за понижаване на риска от възпалителни процеси и облекчение на неприятните признаци от артрит и ревматизъм.

Източник: diana.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР