П роверките в министерствата за фирми и лица, свързани с

...
П роверките в министерствата за фирми и лица, свързани с
Коментари Харесай

Юрист: Да не стане така да нарушим конституционни права

П роверките в министерствата за компании и лица, свързани с посочените от закона „ Mагнитски”, не престават. Все още не е оповестен и по този начин наречения „ черен списък” от такива хора и компании. А въпросите към него стават от ден на ден. Като да вземем за пример - има ли юридическа тежест сходен документ, осведомят от.

Какво написа в т.нар „ черен лист “, който държавно управление назовава "бял ", и през днешния ден не стана ясно . Това значи, че към момента се допълват лицата и компаниите, които са свързани със глобените по закона „ Магнитски “ шестима българи и 64 компании.

В същото време в министерствата текат инспекции за това дали държавни или общински компании са свързани и имат връзки с компании, които биха попаднали под обсега на глобите от Съединени американски щати. Но адвокати предизвестиха, че в случай че подобен лист стане факт, то няма закон, по който той има по какъв начин да работи и по този начин може да се стигне до редица каузи против страната от всеки, който е посочен в листата.

Дори и без подготвен „ черен лист “ на хора и компании, свързани с посочените по закона „ Магнитски “, обособените министерства към този момент са подхванали съответни стъпки за бъдещите си връзки с тях. Като да вземем за пример Министерство на туризма.

"Вече е изпратено писмо до „ Слънчев бряг “ АД, до шефа, с цел да може да следи за сходни бъдещи действия. Да не се подписват сходни контракти ", сподели министърът на туризма Стела Балтова.

В министерството към този момент е направена инспекция дали към този миг имат връзки с компании, които попадат под обсега на глобите от Съединени американски щати. Това се случва и в другите ведомства.

"Няма нито една компания от посочения лист, който между другото ще се актуализира ", добави Балтова.

Изготвянето на подобен лист обаче крие доста опасности, предизвестиха адвокати. Защото у нас няма закон, който да позволява сходни наказания.

"Ако се направи подобен лист и той бъде признат с държавен акт – решение на Министерски съвет, то това решение би могло да бъде атакувано във Върховен административен съд като незаконосъобразно. Да не стане по този начин да нарушим конституционни права на български жители и те след това да ни съдят ", предизвестява някогашният парламентарен арбитър Пламен Киров.

По думите му описът може да се нападна от попадналите в него по редица аргументи – като да вземем за пример изгубени изгоди по подписани контракти или уронване на репутацията. Както и за нарушение на чл.19 от Конституцията, който урежда свободен икономически живот в страната.

"Тогава всички ние с вас, като данъкоплатци, ще платим едно обезщетение на тези компании. Ако има корупционни закононарушения, от които следват вреди за страната, има метод, по който да бъдат преследвани и потвърдени. Докато това не се осъществя, не можем да вършим никакви черни описи, розови описи, виолетови описи, каквито желаете ", споделя още Киров.

Според някогашния парламентарен арбитър сходно предизвестие към държавни и общински компании не би трябвало да бъде обществено.

Повече вижте във видеото.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР