Основните тенденции на пазара на необслужвани кредити в България през

...
Основните тенденции на пазара на необслужвани кредити в България през
Коментари Харесай

Mежду 40 и 49 години e възрастта на над 30% от некоректните платци в страната

Основните трендове на пазара на необслужвани заеми в България през 2019 година са в посока понижаване на предоставените за събиране и растеж на изкупените неприятни заеми и вземания. Това води до ненужно потребление на скъп финансов и времеви запас, предизвестяват от Frontex International, една от водещите компании за ръководство и събиране на вземания.

„ През последната година следим сериозен спад в отговорностите, които се разпореждат за външно събиране. Причините са няколко – желанието, главно на банките, да обслужват огромна част от процесите си вътрешно, намаляващият дял на необслужваните заеми като цяло в страната, както и продажбата на тези заеми на доста по-ранен стадий ”, споделя Лилия Димитрова, изпълнителен шеф на Frontex International и зам.-председател на АКАБГ.

По думите ѝ, ранното възлагане на профилирана компания доста ще усъвършенства събираемостта. „ Вероятно в края на тази година ще отчетем двоен растеж в продадените заеми, същата картина чакам и следващата година. Считам, че процесът по събиране на необслужвани отговорности може да стане доста по-ефективен, в случай че кредиторите трансформират метода си. Вместо да продават съвсем невъзможните за събиране заеми, освен това късно, да стартират да разпореждат на външни компании, още на ранен стадий. По този метод ще се спести доста време, което сега се губи вследствие на неефективно събиране от вътрешни отдели на кредиторите, които нямат нужната специализация. Разбира се, своевременното събиране ще спести и доста средства. А това са пари, които всеки консуматор заплаща в лихвите по заемите си и изключително в месечните си такси ”, добавя Димитрова.

Интересни трендове демонстрира и профилът на задлъжнелите лица, систематизиран от компанията. Хората на междинна възраст – сред 40 и 49 години, доминират измежду платците, изпаднали в просрочие, сочат данните на Frontex International. Те съставляват малко над 30% от всички и задлъжняват за междинна сума от 2 750 лв.. Размерът на отговорностите е по-голям при друга възрастова група – тази на потребителтие сред 50 и 59 години, които съставляват 22% от всички. Те изпадат в усложнение да платят приблизително просрочие от близо 3000 лв.. Дълговете на най-младите – до 29 години, и на най-възрастните консуматори – над 70 години, са и най-малки. Средният им размер е надлежно 940 и 1080 лв.. Младежите съставляват към 7% от всички неточни платци, а възрастните – близо 5%.

„ Преобладават хората от възрастови групи, които най-често вземат заеми, както и тези, чийто профил разрешава отпущането на заем. Тези клиенти най-често търсят финансиране от банкови институции, само че и нерядко прибягват към микрокредитиращи артикули ”, разяснява Лилия Димитрова.

Приблизително 60:40 е разпределението на мъже и дами, сочат още данните на компанията. „ Мъжете, като се изключи че съставляват по-голям потребителски дял, задлъжняват и за по-големи суми. Средният размер на техните отговорности е близо 2 500 лв., до момента в който дамите изпитват усложнения със междинна сума от малко над 2 000 лв. ”, показва Димитрова.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР