Ново напрежение се създаде между управляващите и президента Румен Радев,

...
Ново напрежение се създаде между управляващите и президента Румен Радев,
Коментари Харесай

Президентът след срещата за изборния процес: Управляващите избягаха от диалог

Ново напрежение се сътвори сред ръководещите и президента Румен Радев, който през днешния ден свика среща по настоящи въпроси за изборния развой, на която да бъдат набелязани ограничения и средства за превъзмогване на проблемите.

"Управляващите претендират за разговор сред институциите, а на процедура избягаха от него и то по един витално значим за цялото ни общество въпрос - рационализиране на изборното законодателство и на изискванията, които водят до едни почтени, обективни и транспарантни избори. Не се явиха представителите на Народното събрание, Министерски съвет, на равнище вицепремиер, парламентарно показаните партии от ръководещата коалиция ", съобщи президентът след диалозите.

Той благодари на всички, които са пристигнали, и изброи представителите на Българска социалистическа партия, Движение за права и свободи, ГРАО и Агенцията за електронно ръководство.

"Надявам се вчерашното пожарно съвещание в Народното събрание да не е подтиквано единствено да се изпревари срещата при президента, а да докара до действителен резултат (вчера в Народното събрание беше решено работна група от всички парламентарни партии да приготви консенсусни промени в Изборния кодекс - б.р. ). Аз не се състезавам с никого.

Имам една единствена упоритост да има един почтен избирателен развой. За тази среща аз разгласих още по време на самите избори, поканите към всички участници още на 8 януари тази година. Въпросите, които желая да се слагат тук, това са на първо място рационализиране на изборното законодателство, което би трябвало да стартира на време. Това беше и моят претекст ", добави Радев.

"Знаем каква е динамичността на Народното събрание и какъв брой доста проблеми има да се разискват, с цел да не потъне в тях тази значима тематика и с цел да може този път 6 месеца преди изборите да имаме ясно и рационално изборно законодателство.

Другият значим въпрос е машинното гласоподаване. Ако ние ще вървим и би трябвало да вървим съгласно закона към машинното гласоподаване, процедурата би трябвало да стартира в този момент. В закона за държавния бюджет за 2020 година няма позиция за заделени средства за машинно гласоподаване.

Тук беше място на Министерски съвет да кажа ясно своят ангажимент, какво считат да вършат. Ще наемаме ли, ще купуваме ли? Рационално е да се закупят машини, тъй като излизат по-евтино. Ако ще минаваме към други механически устройства, би трябвало време. Да не се окаже като на предните избори - машинно гласоподаване, само че няма време за процедури. Това са моите претекстове ", уточни още той.

"Разбира се, отдалечено, електронно гласоподаване. Това е извънредно значима тематика и аз ще упорствам тя да бъде осъществена. Тук е ролята на Министерски съвет да покаже своите упоритости и воля.

Друга значима тематика актуализиране на изборните описи. Ако решим да тръгнем към такава стъпка, това е голяма по размер активност. Затова са тук и представителите на ГРАО, с цел да стигнем до някакво решение.

Това е в пълномощията и отговорностите на Министерски съвет. Аз не преставам да упорствам за този разговор. Знам, че не им се желае на ръководещите, само че той е значим за жителите и за българската народна власт и би трябвало да се случи ", акцентира президентът, представен от "Фокус ".
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР